Муніципій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
визначення адміністративної одиниці певної країниd
Муніципій
рум. municipiu al Republicii Moldova
Країна  Молдова
Тип адміністративний поділ Молдови, адміністративна одиниця країни першого рівняd і муніципалітет
CMNS: Муніципій у Вікісховищі

Муніци́пій (молд./рум. municipiu) — адміністративно-територіальна одиниця першого (найвищого, на рівні із районами) рівня Молдови, місто з особливим статусом.

Статус муніципій мають такі міста Молдови (у 1998-2002 та з 2016 року):

Перші муніципії в Молдові були утворені в 1995 році (Кишинів, Тирасполь, Бендери, Бєльці). З 1998 по 2002 існувало 15 муніципій: Кишинів, Тирасполь, Бендери, Бєльці, Комрат, Кагул, Рибниця, Оргіїв, Сороки, Унгени, Дубосари, Хинчешти, Єдинці, Каушани, Тараклія.

Закон про адміністративно-територіальний устрій Республіки Молдова від 27 грудня 2001 року (вступив в дію 29 січня 2002 року) дає таке визначення поняття «муніципій»:

  • «Муніципій є населеним пунктом міського типу, що відіграє важливу роль в економічному, соціально-культурному, науковому, політичному та адміністративному житті країни та має важливі промислові і торгові структури, заклади освіти, охорони здоров'я та культури».

Відповідно до закону, муніципії належать до адміністративно-територіальних одиниць першого (тобто нижнього) рівня поряд з містами, селами і комунами . Однак, на відміну від інших одиниць першого рівня, муніципії не входять до складу адміністративно-територіальних одиниць другого (верхнього) рівня — районів .

До складу автономного територіального утворення Гагаузія входить муніципій Комрат (є його адміністративним центром).

Муніципій Кишинів є столицею Республіки Молдова. До його складу входять 6 міст і 27 сіл (22 з них об'єднані в 8 комун, 2 входять до складу одного з міст).

2002 року кількість муніципій знову скоротилася до 5: Кишинів, Тирасполь, Бендери, Бєльці, Комрат. 2014 року в першому читанні було схвалено проект закону про надання статусу муніципалітетів містам: Кагул, Оргіїв, Сороки та Унгени. Також було запропоновано підтримати ідею надання статусу муніципалітету містам Єдинець , Хинчешти та Чимишлія. 3 листопада 2016 року поправка була офіційно завершена, коли парламент ухвалив у другому читанні проєкт закону, який надає статус муніципалітету містам: Кагул, Єдинець, Хинчешти, Оргіїв, Сороки, Унгени, Страшени і Чадар-Лунга.

Органи управління[ред. | ред. код]

Див. також: Примар

Органами управління муніципія є муніципальна рада (інакше — рада муніципія) і примар (в Кишиневі — генеральний примар), який очолює примерію муніципія. В населених пунктах, що входять до складу муніципія діють місцеві ради, діяльність яких координується муніципальною радою.

Муніципальна рада складається з радників, які обираються терміном на 4 роки. Кількість радників залежить від чисельності населення муніципія. Так, рада муніципія Кишинева складається з 51 радника, муніципальна рада Бєльців — з 35 радників.

Примар муніципія також обирається загальним голосуванням на 4 роки. В нього має бути 3 заступники (у Кишиневі — 4), що обираються муніципальною радою з числа радників за пропозицією примара.

Примерія — робочий апарат примара. Працівники примеріі є державними службовцями.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]