Гагаузія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Автономне територіальне утворення Ґаґаузія
Gagauz Yeri

Прапор Герб
Гімн: Tarafım
Розташування Ґаґаузії

Розташування Ґаґаузії на карті Молдови (бузковий)

Столиця
(та найбільше місто)
Комрат
46°18′ пн. ш. 28°39′ сх. д.country H G O
Офіційні мови ґаґаузька, румунська, російська
Етнос ґаґаузи (82%)[1]
Форма правління Автономне територіальне утворення у складі Республіки Молдова
 - Башкан Ірина Влах
 - Голова
Халк Топлушу

Ганна Харламенко
У складі Молдови 23 грудня 1994 
 - Незалежність 19 серпня 1990 
Площа
 - Загалом 1 832 км²
Населення
 - оцінка 2013 р. 156,2 тис.[1] (-)
 - перепис 2004 р. 155,6 тис.[1]
 - Густота 87 осіб/км²
Валюта Молдовський лей (MDL)
Часовий пояс EET (UTC+2)
 - Літній час EEST (UTC+3)
Домен .md
Телефонний код +373 291
1 Код "29" мають також Кагульський і Тараклійський райони РМ

Ґаґау́зія (Гагаузія, Гагау́з Єрі́, гаг. Gagauz Yeri) — автономне територіальне утворення на півдні Молдови. Створено з населених пунктів, де понад 50% жителів складають ґаґаузи, а також з тих, де більшість жителів за результатами референдуму добровільно погодилися увійти в автономію.

Населення[ред.ред. код]

За переписом Молдови 2004 року населення Ґаґаузії становило 155 646 осіб, з яких 58 190 мешкало в містах і 97 456 у селах.[1] Тобто 4,6% населення Республіки Молдова мешкає в Ґаґаузії. У порівнянні з іншими районами Молдови, Ґаґаузія має відносно високий показник природного приросту населення — 1,5 на 1000 осіб, поступаючись тільки Яловенам та Кишиневу.[2] На 2010 рік населення Автономії оцінюється в понад 160,1 тисяч осіб.[1]

Середній вік мешканців дорівнює 34,6 рокам. У загалі населення 34,6 тис. осіб або ж 22,2% — молодші за працездатний вік. 100 тис. осіб або ж 64,3% у працездатному віці. 13,5% усіх мешканців (21 тис. осіб) — учні старших класів та вишів. В галузях економіки Ґаґаузії задіяно: 29,2% — у сільському господарстві, 13,8% — у промисловості, 16,8% — в освіті, 6,6% — в охороні здоров'я. На кожну тисячу мешканців старших за 10 років: 69 мають вищу, 98 — середню спеціальну, 306 — загальну середню, 285 — загальну обов'язкову, 179 — початкову освіту.[3]

Етнічний склад[ред.ред. код]

За населеними пунктами[ред.ред. код]

Населений пункт Ґаґаузький варіант назви % ґаґаузів Населений пункт Ґаґаузький варіант назви % ґаґаузів Населений пункт Ґаґаузький варіант назви % ґаґаузів
Авдарма
Avdarma
Авдарма
Avdarma
94,2 Баурчи
Baurci
Баурчу
Baurçu
97,9 Бешалма
Beșalma
Бешалма
Beşalma
96,7
Бешгіоз
Beșghioz
Бешгьоз
Beșgöz
93,0 Буджак
Bugeac
Буджак
Bucak
61,8 Вулканешти
Vulcănești
Вулканеш
Valkaneş
69,4
Вулканешти (станція)
Vulcănești
Вулканеш
Valkaneş
22,5 Гайдар
Gaidar
Хайдар
Haydar
96,5 Дезгінжа
Dezghingea
Дезгинджа
Dezgincä
94,5
Дудулешти
Dudulești
Дудулешт
Duduleşt
4,4 Етулія
Etulia
Тюлюкюю
Tülüküü
92,7 Етулія (станція)
Etulia
Тюлюкюю
Tülüküü
94,5
Етулія-Ноуа
Etulia Nouă
Єни-Тюлюкюю
Eni Tülüküü
83,1 Жолтай
Joltai
Джолтай
Coltay
96,0 Карбалія
Carbalia
Кирбаали
Kırbaalı
70,2
Казаклія
Cazaclia
Казаяк
Kazayak
96,5 Кіоселія-Руса
Chioselia Rusă
Кьосели-Рус
Köseli Rus
25,2 Кірієт-Лунга
Chiriet-Lunga
Кириєт
Kiriyet
92,6
Кірсова
Chirsova
Башкюю
Başküü
45,6 Комрат
Comrat
Комрат
Komrat
72,8 Конгаз
Congaz
Конгаз
Kongaz
96,1
Конгазчикул-де-Жос
Congazcicul de Jos
Конгазчик-Ашааки
Kongazçık Aşaaki
87,2 Конгазчикул-де-Сус
Congazcicul de Sus
Конгазчик-Юкарки
Kongazçık Yukarkı
73,4 Копчак
Copceac
Кипчак
Kıpçak
95,0
Котовське
Cotovscoe
Кирланнар
Kırlannar
95,4 Олексієвка
Alexeevca
- 33,5 Світлий
Svetlîi
Світлий
Svetlıy
35,4
Томай
Tomai
Томай
Tomay
95,1 Ферапонтієвка
Ferapontievca
Парапонтика
Parapontika
28,0 Чадир-Лунга
Ceadîr-Lunga
Чадир
Çadır
73,7
Чишмікіой
Cișmichioi
Чьошмякюю
Çöşmäküü
94,4 Чок-Майдан
Cioc-Maidan
Чок-Майдан
Çok Maydan
93,1 - - -

Віросповідання[ред.ред. код]

Історія[ред.ред. код]

Одна з низки статей
Gagauzlar — Гагаузи

Flag of the Gagauz people.svg

Розселеність
Ґаґауз Єрі ·  Україна ·  Добруджа

Релігія
Християнство ·  Православна церква

Близькі етноси
Болгари (басарабські) ·  Турки

Мова
Гагаузька ·  Турецька

Історія
Огузи
Османська імперія
...Переселення...
Бессарабська область (1820-ті—1873)
Бессарабська губернія (1873-1917)
Королівство Румунія (1918-1944)
Молдовська РСР (1944-1990)
Республіка Гагаузія (1990-1994)
АТУ Ґаґауз Єрі (з 1994)

Символи
Прапор ·  Герб ·  Гімн

Новий час[ред.ред. код]

6 січня 1906 року під час Першої російської революції була проголошена Комратська республіка, яка проіснувала лише кілька днів.

Республіканська доба[ред.ред. код]

Протягом радянської окупації Басарабії, гагаузи не мали жодної автономії в складі Молдовської РСР. І лише на хвилі Перебудови у березні 1988 року виникає дискусійний клюб інтелігенції «Ґаґауз халки», який очолив Дмитро Савастин. 21 травня 1989 року відбувається перший з'їзд представників ґаґаузького народу.

На ньому чотири гагаузькі рухи, а саме: «Ґаґауз халки», «Бірлік», «Ватан» та «Міллет санжиси» — об'єднуються в єдиний громадський рух під спільною назвою «Ґаґауз халки» (що в перекладі з ґаґаузької означає «ґаґаузький народ»). Коли 18 липня 1989 року в Москві розпочав роботу перший З'їзд народніх депутатів СРСР, гагаузів представляло 2 депутати: Степан Гроздів та Михайло Пашали. Та жодному з них так і не надається слово. Тільки останнього дня з'їзду депутати від Камчатки, а потім і від Білорусі виступають з трибуни щодо автономії ґаґаузів. Група підтримки вважала це перемогою.

Президія Верховної Ради Молдовської РСР 7 серпня 1989 року створює спеціальну комісію з вивчення запитів народніх депутатів СРСР та звернень гагаузів щодо доцільности та потреби у створенні автономії гагаузів. 19 серпня 1990 року відбувається перший з'їзд депутатів усіх рівнів з п'яти районів півдня Молдови, на якому й була проголошена Ґаґаузька Автономна Радянська Соціялістична Республіка, згодом відома як просто Республіка Ґаґаузія або ґаґаузькою Ґаґауз Єрі. 25 жовтня 1990 року відбулися перші вибори до Верховної Ради Республіки Ґаґаузія. Молдовське керівництво не влаштовує взятий Ґаґауз Єрі шлях на незалежність, тож відбувається похід до Комрату молдовських націоналістів-добровольців на чолі з Мірчою Друком, тодішнім прем'єр-міністром Молдови, задля неприпущення відокремлення Ґаґаузії від Молдови, відомий під назвою похід на Гагаузію. 26 жовтня в Комрат спрямовуються радянські війська Болградської дивізії, а 30 грудня і радянські спецназівці, задля мирного врегулювання молдовани вимушені поступитися. 1 грудня 1990 року відбуваються загальні вибори президента невизнаної Республіки Ґаґаузія. Ним став Степан Михайлович Топал, Верховну Раду РҐ очолив Михайло Васильович Кендігелян.

Автономія[ред.ред. код]

У березні 1994 року створюється спільна комісія Верховної Ради РҐ та парламенту Республіки Молдова, що працюватиме над випрацювання закону про особливий статус Ґаґаузії. Комісію очолюють Петро Бузаджи та Йон Унгуряну. У червні це питання обговорюється керівниками РҐ Степаном Топалем та Михайлом Кендігеляном із президентом Республіки Молдова Мірчею Снегуром і головою парламенту Петром Лучинським. Після чого проєкт закону про автономію надходить у Парламент Молдови до затвердження. У 1994 р. внаслідок референдуму, на якому населення Ґаґаузії відмовилося від незалежності на користь автономії,[джерело?] 23 грудня 1994 року парламент Молдови прийняв Закон про особливий правовий статус Ґаґаузії (Ґаґауз-Єрі), що наділив регіон з компактним мешканням ґаґаузів правами автономії у складі Республіки Молдова.

Останніми роками значну допомогу Ґаґаузії надає Туреччина. За рахунок коштів, що надійшли з Туреччини, була побудована система водопостачання, що дозволила значною мірою зняти проблему забезпечення якісною водою мешканців населених пунктів всього півдня Молдови. Також був відкритий Ґаґаузько-турецький ліцей в Чадир-Лунга[4], випускники якого, надалі, мають можливість продовжувати навчання в найкращих турецьких університетах.

Устрій[ред.ред. код]

Карта Гагаузії

Адміністративний центр АТУ Ґаґауз Єрі — муніципій Комрат.

До складу Ґаґаузії входить 32 населені пункти:

Політика[ред.ред. код]

Нормативні акти, що визначають основи устрою Ґаґаузії: Конституція Республіки Молдова, Закон про особливий правовий статус Ґаґаузії, [1] Уклад Ґаґаузії.[2] Згідно з ними назви Ґаґауз Єрі (ґаґаузькою «Ґаґаужчина») та русифікований варіант Ґаґаузія визначаються рівноправними.

Найвищий посадовець — Глава (Башкан) Ґаґаузії. Обирається терміном на 4 роки. Є членом Уряду Республіки Молдова. Від 2015 року посаду обіймає Ірина Влах. Найвищий законодавчий та представницький орган — Народні збори Гагаузії (Халк Топлушу), складаються з 35 депутатів, що обираються терміном на чотири роки. Головний орган виконавчої влади — Виконавчий комітет Ґаґаузії (Баканник Комітеті), обирається більшістю голосів Халк Топлушу за поданням Башкана Ґаґауз Єрі.

Найвищим судовим органом є Трибунал Ґаґаузії.

Етнічний прапор ґаґаузів, що використовувався до ухвалення теперішнього трикольору

Сучасна символіка — прапор та герб — затверджені 31 жовтня 1995 року.

Мови[ред.ред. код]

Офіційними мовами АТУ Ґаґауз Єрі є молдовська, ґаґаузька та російська. При цьому, символічна увага надається мові корінного населення. Згідно з Укладом АТУ Ґаґауз Єрі, нею зобов'язаний урочисто присягати Башкан, ґаґаузькою має володіти і Голова Халк Топлушу. Натомість, у суспільній та освітній сферах ґаґаузька мова перебуває в глибокому занепаді, поступаючись, перш за все, російській. У школах Автономії вивчаються чотири мови: три офіційні та одна іноземна, але основна мова викладання — російська.[5][6]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в г д Дані Національного Бюра Статистики РМ
  2. http://www.statistica.md/public/files/serii_de_timp/populatie/miscarea_naturala/2.2.4.xls На 2008 рік
  3. http://www.gagauzia.md/pageview.php?l=ru&idc=363&nod=1&
  4. Moldova urbană ст.19
  5. http://ava.md/03-gagauziya/02037-kto-obuchit-gagauzov-gosudarstvennomu-yaziku-.html
  6. http://serin.su/publ/balova_v_jazykovaja_politika_i_praktika_dostizhenija_i_zadachi_gagauzii/1-1-0-50

Посилання[ред.ред. код]

Леовський район Чимішлійський район Бессарабський район
Кантемірський район Gray compass rose.svg Тараклійський район
Кагульський район
Тараклійський район
Тараклійський район
Україна Україна
Україна Україна