Президент Молдови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Президент Республіки Молдова
рум. Președintele Republicii Moldova
Standard of the President of Moldova.svg
Igor Dodon MoscowTass 01-2017.jpg
Повноважний
Ігор Додон

від 23 грудня 2016
Стиль Ваша Високоповажність
Резиденція Президентський палац
Місце Кишинів
Призначає Вибирається на прямих всенародних виборах
(в 2000-2016 роках Президента призначав Парламент)
Термін каденції Чотири роки
можливий другий термін
Перший на посаді Мірча Снегур (3 вересня 1990 - 15 січня 1997)
Веб-сайт http://www.presedinte.md/
Президентський палац в Кишиневі.

Президент Молдови, згідно з конституцією, є главою Республіки Молдова, представляє державу і є гарантом суверенітету, національної незалежності, єдності і територіальної цілісності країни.

Призначення[ред.ред. код]

Президента Молдови обирають в парламенті під час таємного голосування. Після обрання він повинен скласти присягу, аби вступити на посаду. Термін повноважень — 4 роки. Кандидат стає обраним, якщо він набрав 3/5 голосів депутатів (або 61 голос зі 101). Кандидатом на пост президента може стати будь-який громадянин Молдови, якому виповнилося 40 років, який проживає на території країни впродовж не менше 10 років і вільно знає державну мову. Одна й та ж особа не має права обіймати посаду президента більше двох термінів поспіль. Парламент одного й того ж скликання обирає президента лише один раз, на що має дві спроби. Повторне обрання тим самим скликанням можливе за умови відставки, відсторонення чи смерті президента.

Функції[ред.ред. код]

До головних функцій президента належать:

  • Висунення кандидатури на пост прем'єр-міністра країни (кандидатуру узгоджують під час консультацій із парламентськими фракціями).
  • Призначення уряду.
  • Головнокомандувач збройними силами.

Нинішнє становище[ред.ред. код]

Після парламентських виборів у квітні 2009 року депутати з двох спроб не змогли обрати президента — комуністичній коаліції забракло 1 голосу, а після дострокових виборів уже ліберально-демократичній коаліції не вистачило голосів[1]. Таким чином восени 2010 року в країні відбулися ще одні дострокові парламентські вибори[2], після яких відбулася нова невдала спроба обрати президента.

З 11 вересня 2009 виконувачем обов'язків Президента був спікер парламенту Міхай Ґімпу. 28 — 30 грудня 2010Влад Філат. Після нечергових виборів 2010 року до березня 2012 - лідер Демократичної партії Маріан Лупу. Загалом, Молдова жила без обраного президента 917 днів, або близько 2,5 років, що є світовим рекордом.

16 березня 2012 президентом Молдови обраний Ніколае Тімофті.

У жовтні 2016 року вперше з 1996 року відбулися народні вибори президента. Їх проведення було однією з вимог під час масових протестів 2015 року. У першому турі з результатом 48% голосів переміг проросійський кандидат, лідер соцпартії Ігор Додон. Другий тур виборів відбудеться 13 листопада 2016 року. Змагатися з Додоном буде Майя Санду, яка у першому турі набрала 38% голосів. Вона дотримується євроінтеграційного напрямку[3].

Президенти Молдови[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]