Бессарабська Радянська Соціалістична Республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бессарабська Радянська Соціалістична Республіка
Українська Соціалістична Радянська Республіка Flag of the Ukrainian Soviet Socialist Republic (1919-1929).svg
1919

Прапор Одещина, Бессарабія

Прапор

Столиця Одеса (до 2 серпня), Тирасполь
Форма правління Соціалістична республіка
Голова І. Н. Криворуков
Історичний період Міжвоєнний період
 - Засновано 6 травня 1919
 - Ліквідовано вересень 1919
Попередник
Наступник
Flag of the Ukrainian Soviet Socialist Republic (1919-1929).svg Українська Соціалістична Радянська Республіка
Українська Народна Республіка Flag of Ukraine.svg
Збройні Сили Півдня Росії Flag of Russia.svg
Королівство Румунія Flag of Romania.svg

Бессарабська Радянська Соціалістична Республіка — територіальне утворення, проголошене 6 травня 1919 року Тимчасовим робітничо-селянським урядом Бессарабії на лівобережжі Дністра, з претензіями на всю Бессарабію. Ліквідована на початку вересня 1919 року.

Передісторія[ред. | ред. код]

28 квітня на засіданні Політбюро ЦК КП(б)У було прийняте рішення про формування Бессарабської Червоної армії. 30 квітня Бессарабське бюро при Одеському комітеті КП (б)У спільно з головою Румчероду В. Г. Юдовським звітує в РНК УСРР про постанову «створити Бессарабський раднарком». Керівництво нової РСР розглядало її територію як один з плацдармів для світової революції. Ленін вважав більш потрібним зайняти вугільний регіон Донбасу, чим авантюри його спільників по розпалюванню селянських революцій на Балканах та перекиданні у Французьку республіку, тому 5 травня телеграфує Антонову-Овсієнку і Подвойському з копією Раковському з вимогою утворити Раднарком і перекидати сили в напрямку Донбасу.

Створення та склад[ред. | ред. код]

Вже на ранок 6 травня в Одесі відбулося утворення Тимчасового робітничо-селянського уряду Бессарабії на чолі з І. Н. Криворуковим. Уряд видав маніфест про утворення Бессарабської радянської республіки. За спогадами І. Н. Криворукова, Бессарабська РСР була складовою частиною РСФРР. Бессарабська Радянська Соціалістична Республіка (Бессарабська РСР) — декретом від 11 травня 1919 року трактувалася як автономна частина РРФСР, столицею проголошено Одесу. Згідно зі спогадами І. Н. Криворукова до складу Бессарабської РСР увійшли волості Тираспольського повіту Херсонської губернії, Балтського і Ольгопільського повітів Подільської губернії. Інші джерела, які б свідчили про передачу Українською СРР якихось територій до складу Бессарабської РСР — не знайдено.

Уряд[ред. | ред. код]

Coat of Arms of Odesa Oblast.svg
Основні державні та
адміністративно-територіальні
формування на території Одещини
Herb Maloi Tatarszczyny.png Єдисанська орда (Кримське ханство)
Flag of Russia.svg Новоросійське генерал-губернаторство
Red flag.svg Одеська радянська республіка
Red flag.svg Бессарабська Радянська Соціалістична Республіка
Flag of Ukraine.svg Одеське земство
Flag of Russia.svg Новоросійська область
Flag of the Ukrainian Soviet Socialist Republic (1919-1929).svg Одеська губернія
Coat of Arms of Kherson Governorate.png Одеський повіт
Flag of the Ukrainian Soviet Socialist Republic (1929-1937).svg Одеська округа
Flag of the Ukrainian Soviet Socialist Republic (1937-1949).svg Одеський район
Flag of Romania.svg Трансністрія
Flag of the Ukrainian Soviet Socialist Republic.svg Одеська область
Flag of Ukraine.svg Одеська область

Уряд розвернув політичну і культурно-просвітницьку роботу серед бессарабських червоних частин: направляв агітаторів, організаторів, а також літературу на територію Бессарабії, видавав щотижневу газету «Червона Бессарабія», друкував листівки. Народні комісаріати в основному займалися розробкою декретів Бессарабської РСР на основі законодавчих актів РРФСР.

  • Криворуков Іван Миколайович — голова, народний комісар внутрішні справи. Комісаріат внутрішніх справ формував законодавчі матеріали та циркулярні розпорядження з управління внутрішнім життям Бессарабської РСР, що охоплювали всі галузі центрального і місцевого управління.
  • Касперовський Г. — нарком освіти. Комісаріат освіти розробляв проект Закону про єдину трудову школу Бессарабської РСР.
  • Ушан Зельман Ізраїлевич — нарком фінасів.
  • Паламаренко — нарком шляхів сполучення
  • Визгірд — нарком з керівництва справами
  • Аладжанов Олександр Іоакимович — нарком юстиції
  • Борисов — нарком продовольства
  • Воронцов — нарком праці
  • Гумперт Борис В'ячеславович — нарком землеробства. Очолюваний ним комісаріат розробляв аграрні закони[1].

Військові дії[ред. | ред. код]

Ще 1 травня 1919 уряди РРФСР і УСРР направили уряду Королівства Румунія ноту з ультиматумом виводу з Бессарабії румунських військ. Швидкої відповіді не послідувало, тоді в Північному Причорномор"ї створюється Тимчасовий робітнично-селянський уряд Бессарабії (головуючий Криворуков). На початку травня в Бендерах та Кишиневі розповсюджувались румунською і французькою мовами більшовицькі агітаційні листівки. 3 травня більшовицький розвідувальний аероплан пролетів над Кишиневом. 11 травня деякі частини Бессарабської дивізії почали наступ проти військ Антанти та Королівства Румунія, але на другий день він захлебнувся. Червоні війська вимушені були відступити на лівий берег Дністра. Ленін 13 травня поспішає телеграфічно повідомити про форсування Дністра угорського комуніста Бела Куна — що радянські сили поспішають на поміч Угорській РР. 15 травня почався наступ Червоної армії з метою надання допомоги радянській Угорщині, форсування Дністра радянськими військами та вступ на територію Королівства Румунія. Однак румунські війська виявилися підготовленішими, чим розраховували червоні командири. Румуни успішно відбили червоноармійський наступ і відкинули радянські сили на другий берег Дністра. Отаман Григор'єв отримує як командир 6-ї Української червоної стрілецької дивізії наказ про виведення підпорядкованих йому сил з Єлисаветграда і переведення в Бессарабію, відмовляється і з Махном, опираючись на незадоволених продрозверсткою середняків, 7 травня піднімає антибільшовицьке повстання. В 20-х числах травня уряд переміщується до кордону Бессарабії.

27 травня червоноармійський загін (близько 150 чол.) — в основному, колишні партизани-бессарабці, самочинно переправився через Дністер під Парканами в Бендери, приєдналися робітники, в першій половині дня досягли успіху, однак вже під вечір рештки загонів переправились на лівий берег Дністра.

2 серпня столицю перенесли з Одеси в Тирасполь, уряд знаходився в залізничному вагоні на станції. При ускладненні воєнної ситуації на Дністрі в районі Тирасполя вагон з урядом переправлявся на інші станції Південно-Західних залізниць. До кінця серпня червоні формування були затиснуті між Армією УНР і Добровольчою армією. З червоних з'єднань формується Південна група військ 12-ї армії під командуванням Йони Якіра, в кінці серпня почала пробиватися на північ до основних сил Червоної армії.

Бессарабська РСР припинила своє існування на початку вересня 1919 року.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Бессарабская СССР: к истории несостоявшегося проекта. Архів оригіналу за 19 березня 2016. Процитовано 5 січня 2017. 

Джерела[ред. | ред. код]