Мстислав (Скрипник)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Патріарх Мстислав
Архієпископ Мстислав у 1948 році
1-й Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України
6 червня 1990 — 11 червня 1993
Церква: Українська Православна Церква — Київський Патріархат
Попередник: він сам як Патріарх Київський та Всієї України
Наступник: Володимир
2-й Патріарх Київський та Всієї України
1990 — 1993
Церква: УАПЦ
Попередник: Патріарх Діонісій
Наступник: Патріарх Димитрій
Митрополит Київський
1969 — 1990
Церква: УАПЦ
Попередник: Никанор (Абрамович)
Наступник: він сам як Патріарх Київський та Всієї України
3-й Первоієрарх Української Автокефальної Православної Церкви в Діаспорі
1969 — 1993
Церква: УАПЦ в Діаспорі
Попередник: Митрополит Ніканор
Наступник: Митрополит Константин
4-й Митрополит УПЦ Канади
1947 — 1950
Церква: УПЦ Канади
Попередник: Митрополит Іван (Теодорович)
Наступник: Митрополит Іларіон (Огієнко)
5-й Митрополит УПЦ США
1971 — 1993
Церква: УПЦ США
Попередник: Іван (Теодорович)
Наступник: Константин (Баган)
 
Альма-матер: School of Political Sciences in Warsawd і Варшавський університет
Діяльність: священник
Ім'я при народженні: Степан Іванович Скрипник
Народження: 10 квітня 1898(1898-04-10)
Полтава, Російська імперія
Смерть: 11 червня 1993(1993-06-11) (95 років)
Грімбсі, Канада
Похований: Саут-Баунд-Брук,США
Батько: Іван Скрипник

Нагороди:

 Хорунжий

Хрест Симона Петлюри
Хрест Симона Петлюри
«Воєнний хрест» (УНР)
«Воєнний хрест» (УНР)

CMNS: Мстислав у Вікісховищі

Святіший Патріарх Київський і всієї України Мстисла́в (у миру Степа́н Іва́нович Скри́пник; 10 квітня 1898, Полтава — 11 червня 1993, Ґрімсбі, Канада) — український державний, політичний, громадський і церковний діяч, Патріарх Київський і всієї України, Предстоятель Української автокефальної православної церкви, Першоієрарх УАПЦ в США та Діаспорі, хорунжий Армії УНР. Племінник (син сестри) Симона Петлюри, Головного отамана військ та Голови Директорії Української Народної Республіки.

Ранні роки, армія, суспільна праця[ред. | ред. код]

Степан Скрипник у формі хорунжого. 1920 рік.

Степан Іванович Скрипник народився 10 квітня 1898 року в Полтаві — тодішньому центрі українського культурного життя на Лівобережжі. Відвідував Першу полтавську класичну гімназію, продовжував навчання в офіцерській школі в Оренбурзі. Служив у російській імператорській армії.

У березні 1918 року вступив добровольцем до кінно-гайдамацького полку ім. Костя Гордієнка Окремої Запорізької дивізії Армії УНР, у складі якого брав участь у боях проти червоних у 19181919 роках. У 1920 році служив у 3-й Залізній дивізії Армії УНР. За бойові заслуги одержав старшинське звання хорунжого. У 19201921 роках був особистим ад'ютантом Головного Отамана УНР Симона Петлюри.

У 1920-ті роки проживав у селі Борсуках (нині — Кременецький район). У міжвоєнний період працював у кооперативних установах Галичини і Волині, належав до провідних членів Волинського Українського об'єднання.

З 1923 року перебував на еміграції у Варшаві. Закінчив Вищу школу політичних наук у Варшаві.

1930 року, будучи обраний послом до Польського сейму, захищав права українців у Польщі. Уперше голосно проявив себе у лютому 1931 року, відколи під час засідання набив пику послу-комуністу Фердинандові Ткачову. Також виступав у сеймі проти укладення додаткової угоди 20 червня 1938 року до Конкордату 1925 між урядом Республіки Польщі та Ватиканом, внаслідок чого знищили понад 100 православних церков Підляшшя та Холмщини, ревіндиковано близько 2800 га землі, що належала Церкві.[1][2]

1940 року — повітовий інспектор у м. Холмі.

Брав участь у церковному та громадському житті: представляв мирян у єпархіальних радах, став членом Митрополичої ради та ініціатором і головою товариства «Українська школа» в Рівному. У 1941 році очолював організацію допомоги та милосердя під назвою Український допоміжний комітет.

1 вересня 1941 року в Рівному відбулося перше засідання Української ради довір'я на Волині — громадського органу самоуправління на чолі з Степаном Скрипником. До її складу увійшли відомий письменник Улас Самчук, провідні діячі ОУН(б) на ПЗУЗ Ростислав Волошин, Омелян Грабець, Сергій Качинський. Того дня на засіданні Української ради довір'я на Волині створено «Тимчасову Адміністрацію Української Православної Церкви», яку очолив архієпископ Полікарп (Сікорський).

Основоположник і головний редактор рівненського часопису «Волинь»[3].

Праця на церковній ниві[ред. | ред. код]

Обраний заступником голови Холмської єпархіальної ради.

У квітні 1942 р. був висвячений у ієреї. 14 травня, згідно з рішенням Собору УАПЦ в Кафедральному соборі Андрія Первозваного у Києві, хіротонізований на єпископа Переяславського Української православної церкви.

У Почаєві вів переговори з митрополитом Української автономної церкви Олексієм (Громадським) про об'єднання двох церков, підписав 8 жовтня 1942 р. «Акт поєднання».

Заарештований гестапо на українських землях та ув'язнений у тюрмах Чернігова і Прилук, з 1944 р. жив у Варшаві, згодом — у Словаччині, пізніше — у Німеччині, де очолював єпархії УАПЦ в Гессені, Вюртемберзі.

1947 року на північноамериканському континенті обраний первоієрархом Української греко-православної церкви з титулом єпископа Вінніпезького і всієї Канади.

З 1949 року очолив УПЦ в Америці та добився об'єднання з єпархією архієпископа Іоана (Теодоровича) на соборі в Нью-Йорку того ж року: владику Іоана було обрано митрополитом УПЦ у США, а його — заступником митрополита та головою Консисторії.

Свято-Андріївський собор (Саут-Баунд-Брук)
Архиєрейське облачення єпископа Мстислава (сакос, єпітрахиль, пояс, великий омофор, палиця). 1942 р. Облачення вишите сестрицями собору св. Андрія в Києві з нагоди хіротонії єпископа Переяславського Мстислава. Музей в Консисторії УПЦ в США, штат Нью-Джерсі, Саут-Баунд-Брук.

Збудував церковно-меморіальний комплекс у Саут-Баунд-Бруку: тут знаходяться Консисторія, духовна семінарія Святої Софії, Свято-Андріївський собор — церква-пам'ятник мученикам за свободу України, редакція журналу «Українське Православне Слово», школа релігії й українознавства, Дім української культури, концертний зал на 1500 місць, Музей церковних старожитностей, бібліотека з 140 тисячами найменувань, архів і друкарня, готель для літніх людей, Цвинтар святого Андрія — найбільше за межами України меморіальне кладовище-пантеон — та пам'ятники княгині Ользі й митрополитові Василю Липківському (скульптор Петро Капшученко).

По смерті митрополитів Іоана1971) та Никанора1969) очолив УПЦ у США а також діаспору в Європі та Австралії.

У 1963 і 1971 роках зустрічався з Константинопольським Патріархом, домагався повернення УПЦ прав, якими вона користувалась до 1686 року (екзархат у складі Константинопольського патріархату).

На початку 1976 року виступив на захист українського священника, радянського політичного в'язня, отця Василя Романюка (майбутнього патріарха Володимира), який демонстративно вийшов з-під ієрархії Російської православної церкви і оголосив про перехід до ієрархії УАПЦ.

Підтримував рух в Україні за відродження Української автокефальної православної церкви, який почався в 1988 році, після святкування 1000-ліття Хрещення Руси-України.

Патріарх УАПЦ[ред. | ред. код]

30 жовтня 1989 р. проголошений патріархом Української автокефальної православної церкви в Україні та за кордоном.

На Всеукраїнському православному соборі в Києві 6 червня 1990 року, за участю понад 700 делегатів з усієї України (серед яких було 7 єпископів і понад 200 священників), Собором затверджено факт утворення УАПЦ і обрано його Патріархом Київським і всієї України. 20 жовтня 1990 року після 49-річної розлуки прибув в Україну митрополит Мстислав (Скрипник) (Літературна Україна, 1990, 25 жовтня). Вже 27 жовтня відбув з душпастирським візитом до Львова.

А вже 18 листопада 1990 року в Соборі святої Софії в Києві відбулася його інтронізація: став першим Патріархом УАПЦ.

Після створення 1992 р. УПЦ КП, проголошений її Предстоятелем з титулом Патріарха, однак не визнав ліквідацію УАПЦ та не прийняв титул Предстоятеля новопроголошеної УПЦ КП. Вважав себе Предстоятелем відродженої Української автокефальної православної церкви та боровся за відновлення державної реєстрації її Статуту, який був знятий з реєстрації за правління Леоніда Кравчука за сприяння митрополита Філарета Денисенка.[4] Пояснюється це тим, що і в тодішньої влади України і у Філарета візія майбутнього Українського православ'я трохи відрізнялася від тієї, яку пропонували тодішні представники УАПЦ, які в основному складалися з діаспорян. І діаспоряни і офіційна влада України позитивно (або принаймні стримано позитивно) ставилися до ідеї окремої української помісної православної церкви із центром у місті Київ. Але офіційна влада України хотіли бачити лідером такої церкви Філарета. Патріарха Мстислава вони розглядали лише як символічного лідера Українського православ'я, на якого вони символічно погоджувалися, але усе одно воліли бачити Філарета хоча б наступником Мстислава.

1992 року передав прапор 3-ї Залізної дивізії Дієвої Армії УНР новоствореній українській армії; бойовий прапор зберігається в музеї Збройних сил України.

Помер у канадському місті Ґрімсбі. Похований у крипті собору святого Андрія в Саут-Баунд-Бруку, США.

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

Меморіальні дошки[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. І. Пилипів. Правовий статус Греко-Католицької Церкви в Другій Речі Посполитій (1925—1939 рр.)
  2. Вишневський В. Трагедія православних церков у Польщі // Пам'ятки України. — К. — № 4 за 1990 ; — № 1 за 1991. — С. 18–19. — ISSN 0131-2685.
  3. Українське життя. Доля українських письменників // Волинь. — 1942. — Ч. 25 (53, 29 бер.). — С. 4.
  4. Патріарх Мстислав: маловідомі сторінки. Архів оригіналу за 13 липня 2020. Процитовано 13 липня 2020. 
  5. «Декомунізація по-кам'янецьки»: перейменували 14 вулиць і 16 провулків. Архів оригіналу за 9 квітня 2022. Процитовано 17 травня 2022. 
  6. Депутат ініціює створення Національного музею патріарха Мстислава (Скрипника). Архів оригіналу за 9 грудня 2018. Процитовано 8 грудня 2018. 
  7. У Львові освятили меморіальну таблицю на честь Мстислава (Скрипника). portal.lviv.ua. Інформаційна агенція «Львівський портал». 27 вересня 2013. Процитовано 28 квітня 2023. 

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник: Первоієрарх Української Автокефальної Православної Церкви в Діаспорі
19691993
Наступник:
Ніканор (Абрамович) Константин (Баган)
Попередник: Митрополити
УПЦ Канади
19471950
Наступник:
Митрополит Іван (Теодорович) Митрополит Іларіон (Огієнко)
Попередник: Митрополити
УПЦ США
19711993
Наступник:
Митрополит Іван (Теодорович) Митрополит Константин (Баган)
Попередник: Патріархи Київські та всієї України (УАПЦ)
19901993
Наступник:
Діонісій (Валединський) Патріарх Димитрій (Ярема)
Попередник: УПЦ-КП: Патріарх Київський і всієї Руси—України
19921993
Наступник:
Патріарх Володимир (Романюк)