Портал:Православ'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портал
  Обговорення порталу   Проєкт   Обговорення проєкту   Учасники проєкту
ПРАВОСЛАВНИЙ ПОРТАЛ

ред.  

Православна церква

Ісус Христос на фресках Софійського собору у Константинополі.
Ісус Христос на фресках Софійського собору у Константинополі.

Православна церква (Православ'я) — друга за чисельністю внутрішньо єдина християнська спільнота у світі. Православні вважають її саме тією Церквою, яка була заснована Ісусом Христом у День П'ятидесятниці 33 року після Різдва Христового, коли на святих апостолів зійшов Святий Дух. Вона складається з ряду єдиних у теології помісних (автокефальних, автономних і под.) Церков, що перебувають між собою у євхаристійному спілкуванні. Кожна з Церков очолюється собором єпископів, чиє завдання полягає у збереженні віровчення, традиції та практики Вселенської церкви. Православні єпископи ведуть свою лінію до одного з дванадцяти апостолів через процес апостольської спадкоємності. У Православ'ї усі богословські концепції, визначення і пояснення звіряються та визначаються первісною християнською вірою; жодні відхилення не дозволяються. Православна церква вважає себе укладачем і хранителем Нового Заповіту, тексти якого були записані членами Церкви у давні часі і відображали вже встановлену доктрину Церкви. Православні найточніше дотримується канонів Вселенських соборів.


ред.  

Вибрана стаття

«Та́йна вече́ря» — картина українського та російського живописця Миколи Ґе (1831—1894), завершена 1863 року. Вона є частиною колекції Державного російського музею в Санкт-Петербурзі (інв. Ж-4141). Розмір картини — 283 × 382 см. Микола Ґе працював над цим полотном у 1861—1863 роках у Флоренції під час його пенсіонерської поїздки закордон. Після того як Ґе привіз картину в Петербург, вона експонувалась на Академічній виставці 1863 року. Рада Академії мистецтв високо оцінила майстерність художника, проявлену ним при написанні картини, і надала йому звання професора історичного живопису, а саме полотно придбав імператор Олександр II для музею Академії мистецтв.


ред.  

Добра стаття

Келлська книга. Інципіт Євангелія від Марка
Келлська книга. Інципіт Євангелія від Марка

Церква святих Бориса і Гліба, Борисоглібська, Каложська, Колозька, Коложанська церква  — православний храм, освячений на честь святих Бориса і Гліба, пам'ятка кам'яної давньоруської архітектури, єдина пам'ятка Гродненської школи зодчества, яка частково збереглася. Розташована в Гродно (Горадня) на території колишнього Калозького посаду на високому правому березі Німану, поруч із Замковою горою, недалеко від Старого замку. Побудована у 2-й половині 12-го століття з цегли.

Докладніше...


ред.  

Як допомогти

Ви можете написати статті, яких бракує (див. червоні посилання у розділі нижче), або доповнити існуючі.

Списки необхідних до написання статей: Червоні посилання · Православні списки · Список православних термінів

Незавершені статті: Незавершені статті про православ'я.

Корисні посилання для роботи над статтями про Православ'я:


ред.  

Теми

Православна церква. Свята Трійця, Ісус Христос, Апостоли, Православні святі, Православні єпископи, Православні патріархи, Діячі православ'я (Православні богослови).

Святе Письмо: Біблеїстика, Біблеїсти, Православна екзегетика, Богонатхнення (православ'я), Ісагогіка (Біблійна археологія, Біблійна географія, Біблійний календар, Біблійна хронологія, Біблійна історія), Апокрифи (Новозавітні апокрифи, Старозавітні апокрифи), Старий Заповіт, Новий Заповіт, Біблійне богослов'я.

Література: Священне Передання, Патрологія, Патристика, Апостольські отці, Апологети, Святі Отці, Православні богослови, Українські православні богослови, Православна агіографія (Агіографія).

Історія: Історія Православної церкви, Історія автокефальних Церков (Історія Константинопольської православної церкви, Історія Російської православної церкви), Історія Православної церкви за країнами і регіонами (Історія Православної церкви в Україні), Вселенські собори, Хрещення Київської Русі, Церковний розкол між Сходом і Заходом, Старообрядці, Нехалкідонські церкви, Єресь.

Географія: Православ'я за країною, Православ'я в Астралії та Океанії, Православ'я в Азії (Православ'я в Ізраїлі, Православ'я в Індії, Православ'я у Китаї, Православ'я у Сирії, Православ'я у Японії), Православ'я в Америці (Православ'я у США, Православ'я у Канаді), Православ'я в Африці (Православ'я у Єгипті, Православ'я в Ефіопії), Православ'я в Європі (Православ'я у Великобританії, Православ'я у Польщі, Православ'я у Росії, Православ'я у Словаччині, Православ'я у Франції, Православ'я у Чехії), Православ'я в Україні (за регіонами).

Православне богослов'я: Православне догматичне богослов'я (Догматичне богослов'я), Православне апологетичне богослов'я (Апологетичне богослов'я), Православне моральне богослов'я (Моральне богослов'я), Православне пастирське богослов'я (Пастирське богослов'я), Православне аскетичне богослов'я (Аскетичне богослов'я), Богослов'я нехалкідонських церков, Ісихазм, Ікона, Апофатичне богослов'я, Міафізити, Монофізити, Несторіани, Теозис, Теофанія, Споглядання (православ'я), Пильність (православ'я) (Φρόνημα), Філокалія, Праксис, Іпостась, Усія, Розрізнення сутності й енергії, Преображення (μετουσίωσις), Православна христологія (Христологія), Православна тріадологія (Тріадологія), Правнославна пневматологія (Пневматологія).

Літургіка: Православне богослужіння, Православна літургія, Православні священнослужителі, Православні церковнослужителі, Православний богослужбовий одяг, Типікон, Нехалкідонське богослужіння, Православний календар, Православ'я західного обряду, Православна символіка (Хрест).

Канонічне право: Канон (православ'я), Православні канонічні зібрання, Православний церковний суд (Церковний суд), Канонічне право автокефальних Церков, Історія православного канонічного права.

Церковно-адміністративний устрій: Пентархія, Автокефалія, Автономія (православ'я), Самоврядна церква, Екзархат, Митрополія, Єпархія, Благочиння, Парафія, Константинопольська православна церква, Александрійська православна церква, Антиохійська православна церква, Єрусалимська православна церква, Російська православна церква, Сербська православна церква, Румунська православна церква, Елладська православна церква, Польська православна церква, Православна церква України, Українська православна церква (Московський патріархат).

Мистецтво: Православна архітектура (Православний храм, Православні храми, Православний монастир, Православні монастирі), Православна скульптура,Православний живопис, Православний іконопис (Іконопис),Православне декоративно-прикладне мистецтво, Православне кіно, Православна музика (Церковна музика).

Різне: Православна філософія, Православна церква і наука


ред.  

Православний календар

лютий


 • 1 лютого (19 січня за старим стилем) - Прп. Макарія Великого, мц. Євфрасії.
 • 2 (20) - Прп. Євфимія Великого, прп. Лаврентія Печерського, мчч. Євсевія, Євтихія.
 • 3 (21) - Прп. Максима спов., прп. Максима Грека, мчч. Неофіта, Валеріана, Акили, Євгенія.
 • 4 (22) - Ап. Тимофія, прмч. Анастасія Печерського, мчч. Мануїла, Георгія, Петра, Леонтія.
 • 5 (23) - Сщмч. Климента, єп. Анкірського, мч. Агафангела, св. Павлина Милостивого.
 • 6 (24) - Прп. Ксенії, мчч. Тимофія, Агапія, прп. Македонія.
 • 7 (25) - Св. Григорія Богослова, архиєп. Константинопольського, мц. Філіцати.
 • 8 (26) - Перенесення мощів св. Івана Золотоустого, прп. Тита Печ.
 • 9 (27) - Прпп. Ксенофонта, Марії, мчч. Ананії, Петра.
 • 10 (28) - Прп. Єфрема Сирина, прп. Палладія, прп. Ісаака.
 • 11 (29) - Перенесення мощів сщмч. Ігнатія Богоносця, прп. Лаврентія Печерського.
 • 12 (30) - СОБОР ТРЬОХ СВЯТИТЕЛІВ: ВАСИЛІЯ ВЕЛИКОГО, ГРИГОРІЯ БОГОСЛОВА І ІОАНА ЗОЛОТОУСТОГО.
 • 13 (31) - Мчч. безсрр. Кира і Іоана, мц. Афанасії, св. Никити.
 • 14 (1) - Мч.Трифона. Передсвято Стрітення Господнього.
 • 15 (2) - СТРІТЕННЯ ГОСПОДНЄ.
 • 16 (3) - Свв. правв. Симеона Богоприїмця і Анни пророчиці, прор. Азарії, мч. Адріана.
 • 17 (4) - Прп. Ісидора Пелусіота, прп. Николая спов., блгв. кн. Георгія Володимирського.
 • 18 (5) - Св. Феодосія, архієп. Чернігівського, мц. Агафії, мч. Макарія, мч. Євагрія.
 • 19 (6) - Прп. Вукола, мцц. Дорофеї, Христини, мч. Юліана.
 • 20 (7) - Прпп. Парфена, Луки.
 • 21 (8) - Вмч. Феодора Стратилата, прор. Захарії.
 • 22 (9) - Мч. Никифора, прп. Панкратія Печерського. Віддання свята Стрітення Господнього.
 • 23 (10) - Прп. Прохора Печереського, сщмч. Харалампія, блгв. кн. Анни, мцц. Валентини, Павла.
 • 24 (11) - Прп. Димитрія, прав. Феодори, сщмч. Власія.
 • 25 (12) - Св. Мелетія, св. Алексія, митр. Київського.
 • 26 (13) - Прпп. Мартиніана, Зої, Фотинії, прп. Симеона.
 • 27 (14) - Рівноап. Кирила, учителя Слов'янського, прп. Авксентія, блгв. кн. Михаїла.
 • 28 (15) - Ап. з 70-ти: Онисима, прп. Пафнутія.

Детальніше...


ред.  

Нові статті
ред.  

Категоріїред.  

Братні портали


ред.  

Вікімедія

Портал відкрито 1 квітня 2010 року
Що таке Портали? | Список порталів | Нові портали
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти