Придністровська Молдавська Республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Невизнана держава
Придністровська Молдавська Республіка
молд./рум. Република Молдовеняскэ Нистрянэ
Republica Moldovenească Nistreană
рос. Приднестровская Молдавская Республика

Прапор Герб
Гімн: «Ми славимо край Придністров'я»
Розташування Придністровської Молдавської Республіки
Столиця Тирасполь
Визнання країн ООН 0
Офіційні мови молдовська (кирилиця)
українська
російська
Форма правління Президентська республіка[1]
Президент Вадим Красносельський
2 вересня 1990 
Площа
 - Загалом 4 163 км²
 - Внутр. води 2,35 %
Населення
 - оцінка 2015  475 665[2] (174)
 - перепис 2004  555 357[3]
 - Густота 123,4/км²
Валюта Придністровський рубль (PRB)
Часовий пояс EET (UTC+2)
Домен Жодного
Телефонний код +373
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Придністровська Молдавська Республіка
Ця стаття про самопроголошену державу. Про географічний регіон див. Придністров'я, а про адміністративну одиницю у складі Молдови див. Автономне територіальне утворення з особливим правовим статусом Придністров'я

Придністро́вська Молда́вська Респу́бліка (скорочено ПМР або Придністров'я) — самопроголошена держава у Східній Європі на території Придністров'я, яку міжнародна спільнота визнає частиною Республіки Молдова. Займає майже всю молдовську частину лівого берега Дністра, а також кілька населених пунктів на правому березі річки. На північному сході межує з Україною (Одеська та Вінницька області), на південному заході — з Молдовою.

Незалежність Придністро́вської Молда́вської Радя́нської Соціалісти́чної Респу́бліки (ПМРСР, назву було змінено 5 листопада 1991) було проголошено 25 серпня 1991 року, після чого між сепаратистами та молдовськими військами почався короткочасний збройний конфлікт, що завершився фактичною перемогою сепаратистів, підтриманих російською армією. Російська Федерація офіційно не визнає суверенітету Придністровської Молдавської Республіки, однак на неофіційному рівні надає їй військову, економічну, політичну і дипломатичну підтримку.

2006 року в ПМР було проведено референдум, на якому, за офіційними даними, 98 % виборців висловилися за незалежність республіки від Молдови і майбутню інтеграцію з Росією. Результати референдуму не було визнано на міжнародному рівні. Станом на тепер конфлікт не розв'язано, він перебуває у замороженому стані.

Згідно із законодавством Молдови, Придністров'я має статус Автономного територіального утворення з особливим правовим статусом. Його незалежність не визнає жодна країна-член ООН, лише кілька держав з невизначеним статусом (Абхазія, Південна Осетія та Нагірний Карабах).

Столицею ПМР є місто Тирасполь, офіційними мовами — російська, молдавська (в кириличному письмі) та українська. Прапором ПМР є прапор Молдовської РСР. Валюта — придністровський рубль.

Історія[ред. | ред. код]

В 1980-ті роки політика перебудови і гласності Михайла Горбачова в Радянському Союзі дозволила політичну лібералізацію на регіональному рівні. Це призвело до створення різних неформальних рухів у Молдавській РСР і відродження прорумунського націоналізму серед етнічних молдован.[4] Найвідомішим з цих рухів був Народний фронт Молдови. Навесні 1988 р. НФМ зажадав, щоб радянська влада оголосила молдовську мову єдиною державною, повернулася до використання латинського алфавіту та визнала загальну етнічну ідентичність молдован та румунів. Радикальніші фракції Народного фронту підтримували крайні антименшистські етноцентристські та шовіністичні позиції,[5][6] закликаючи національні меншини, особливо слов'ян (в основному, росіяни і українці) і гагаузів залишити або виключити з Молдови.[7]

Придністровська республіка[ред. | ред. код]

Порівняння території Молдови (світлий колір) і Придністров'я (темний)

На початку 1990-х серед політичної еліти Молдови були поширені прорумунські настрої, існувала ідея об'єднання Молдови та Румунії в єдину державу. Ця ідея була неприйнятною для політичної еліти придністровського регіону. Етнічно-мовний склад Придністров'я суттєво відрізняється від загальномолдовського, тут молдовани не становлять більшості, значна частина населення — це українці та росіяни.

Придністровська Молдавська Республіка на карті Молдови

Придністровська Молдавська Радянська Соціалістична Республіка (ПМРСР) проголошена як радянська республіка в складі СРСР на II Надзвичайному З'їзді депутатів усіх рівнів Придністров'я, що відбувся в Тирасполі 2 вересня 1990 р. Це було спричинено конфліктом інтересів політичної еліти центру Молдови та місцевих політичних еліт, що виник внаслідок перебудови СРСР та МРСР зокрема.

22 грудня 1990 р. президент СРСР Михайло Горбачов підписав указ «Про заходи щодо нормалізації обстановки в РСР Молдова», в 4-му пункті якого ухвалювалося «вважати такими, що не мають юридичної сили… рішення II з'їзду депутатів Рад різних рівнів з деяких населених пунктів Придністров'я від 2 вересня 1990 року про проголошення… Молдавської Придністровської Радянської Соціалістичної Республіки».[8]

25 серпня 1991 р. Верховна Рада ПМРСР прийняла «Декларацію про незалежність ПМРСР» (Молдова проголосила незалежність двома днями пізніше).

27 серпня 1991 р. парламент Молдавської РСР прийняв закон № 691 «Про декларацію про незалежність», який оголошував таким, що не має юридичної сили, закон 2 серпня 1940 р. «Про утворення союзної Молдавської РСР», відповідно до якого МАРСР стала частиною Молдавської РСР, підкреслюючи, що "не запитавши населення Бессарабії, півночі Буковини та району Герца, насильно захоплених 28 червня 1940 року, а також населення Молдавської АРСР (Задністров'я), утвореної 12 жовтня 1924 року, Верховна Рада СРСР, на порушення своїх конституційних повноважень, прийняла 2 серпня 1940 року закон «Про утворення союзної Молдавської РСР».[9]

5 листопада 1991 р., у зв'язку з розпадом СРСР, ПМРСР перейменована в Придністровську Молдавську Республіку (ПМР). У молдовській версії назва звучить як «Дністровська Молдавська Республіка».

Ігор Смирнов — перший президент ПМР.

1992 року економічний інтерес придністровської еліти у продовженні співпраці з Росією та Україною, на відміну від прагнення молдовської влади до поглиблення співпраці з Румунією, ідеологічно підкріплений мовним протистоянням став наріжним каменем конфлікту, який у першій половині 1992 року вилився у збройне протистояння. На користь ПМР зіграла наявність на її території добре оснащеної 14-ї російської армії. Зрештою 21 липня 1992 року між Молдовою та Росією було підписано Угоду про принципи врегулювання конфлікту в Придністров'ї.

У 2006 р. в ПМР пройшов референдум, у результаті якого за приєднання до Росії проголосували 97,2 % виборців.

В 2010 році з'явилася інформація щодо можливих таємних домовленостей щодо приєднання Придністровя до України поміж президентами України та Росії.[10]

У березні 2011 р. Wikileaks опублікував телеграму з посольства США в Києві, у Вашингтон у 2007 році. Це листування американських дипломатів мало назву «Україна і Молдова: Придністров'я і причини обопільного роздратування». В якому зазначалося, що молдовські політики неформально підтримували входження Румунії в Євросоюз з можливістю ймовірного приєднання Правобережжя до Румунії і повернення Лівобережжя (Придністров'я) Україні.[11]

У листопаді 2011 року Президент невизнаної Придністровської Молдавської Республіки Ігор Смирнов в інтерв'ю газеті «Україна молода» заявив, що він не виключає проведення референдуму про приєднання Придністров'я до України.[12][13][14]

У грудні 2011-го внаслідок чергових (п'ятих) президентських виборів відбулася зміна президента республіки. Відтак 30 грудня 2011 року Ігор Смирнов, що обіймав цю посаду з 13 грудня 1991 року, передав повноваження новообраному Євгену Шевчуку.

У грудні 2013 р. Верховна рада Придністров'я в першому читанні прийняла законопроект про застосування на території невизнаної республіки Російського федерального законодавства. В березні 2014-го Верховна рада Придністров'я попросила Держдуму Росії розробити закон, який дозволив би прийняти невизнану республіку до складу Росії.

У вересні 2016 року в Придністров'ї розпочали підготовку до приєднання до Росії, зокрема через узгодження законодавства.[15]

У листопаді 2017 року Президент Молдови Ігор Додон зробив неочікувану заяву про те, що Придністров'я може стати або частиною України, або Молдови,[16] проте це вважається певним сигналом з боку Російської Федерації про обмін ПМР на Крим, що, власне, є неприпустимим для України з огляду на необхідність відновлення власного суверенітету.[17][18]

Географія[ред. | ред. код]

Придністров'я не має виходу до моря та межує з Бессарабією (тобто, рештою Молдови, 411 км) на захід і Україною (405 км) на схід. Це вузька долина, розтягнута в напрямку північ-південь вздовж берега річки Дністер, що утворює природний кордон уздовж більшої частини кордону з Молдовою. Тирасполь, столиця і найбільше місто Придністров'я, має близько 160 000 жителів.

Територія, яку контролює ПМР, переважно збігається з лівим (східним) берегом Дністра. Вона охоплює десять великих і малих міст та 69 комун, з повним набором у 147 населених пунктів (враховуючи й неінкорпоровані). Шість комун на лівому березі (Кочієри, Моловата-Ноуе, Коржова, Пирита, Кошніца та Дороцкая) залишилися під контролем уряду Республіки Молдова після війни у Придністров'ї в 1992 р., як частина Дубоссарського району. Вони розташовані на півночі і півдні міста Дубоссари, що перебуває під контролем ПМР. Село Роги з Комуни Моловата-Ноуе також контролюється ПМР (Молдова контролює решту дев'ять з десяти сіл шести комун).

На західному березі, в Молдові, місто Бендери і чотири комуни (що містить у цілому шість сіл) на сході, південному сході і півдні, на протилежному березі річки Дністер від міста Тирасполя (Протягайлівка, Гиска, Кіцкань і Кременчуг) контролюються ПМР.

Територія контрольованого Молдовою на східному березі села Роги та міста Дубоссари (розташованого на східному березі і контрольованого ПМР) утворюють зону безпеки уздовж з шести сіл і одного міста під контролем ПМР на західному березі, а також два (Варниця і Копанка) на тому ж західному березі під контролем Молдови. Ситуація з безпекою там підпорядковується рішенням Об'єднаної контрольної комісії.

Основним транспортним маршрутом в Придністров'ї є дорога Тирасполь — Дубоссари — Рибниця. На північ і південь від Дубоссарів вона проходить землями сіл, контрольованих Молдовою (Дороцкая, Кочієри, Роги, в той час як Совєтське повністю розташоване на схід від дороги). Конфлікт починався кілька разів, коли ПМР заважала жителям досягнути сільгоспугідь на схід від дороги.[19][20][21]

Придністровці можуть подорожувати (зазвичай без перешкод) через території, що перебувають під контролем ПМР, у сусідні території під управлінням Молдови, в Україну, Росію, по дорозі або (коли маршрут не переривається політичною напруженістю) на двох міжнародних поїздах, цілорічний Москва-Кишинів і сезонний Саратов-Варна. Міжнародні авіапасажири користуються аеропортом у Кишиневі, столиці Молдови або аеропортом в Одесі, в Україні.

Рельєф[ред. | ред. код]

Для території ПМР характерний рівнинний рельєф з рідкими балками та яругами. Більш ніж 80 % ґрунтів представлено чорноземами. З корисних копалин є родовища будівельних вапняків, гравію, стекольних пісків, керамічних глин[джерело не вказане 1144 дні].

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат помірно-континентальний, кількість опадів означає, що регіон перебуває в зоні недостатнього зволоження. Зима коротка, м'яка (середня температура січня -3,9 градусів за Цельсієм). Рання, з інтенсивним прогріванням ґрунту і повітря, весна. Тривале, жарке літо (середня температура липня плюс 21 градус за Цельсієм). Тепла, затяжна осінь.[22]

Клімат Придністров'я істотно змінився за останні 30 років: березень потеплішав майже на 1,5° С, листопад і грудень похолоднішали більш ніж на 0,5° С, в цілому по республіці зросла середньорічна кількість опадів. Починаючи з 1987 р. спостерігається зростання середньої річної температури повітря, за останні 50 років — значне падіння середньорічної швидкості вітру.[23]

Флора та фауна[ред. | ред. код]

Ландшафт поділяється на дві області по долині річки Ягорлик. На північ від неї — лісостепова рівнина, утворена відрогами Подільської височини та розчленована глибокими (до 150 метрів) долинами приток Дністра. Ліси в основному збереглися на крутих схилах р. Дністер. На південь — типовий причорноморський сухий степ, без природних лісів; лісова рослинність колкового типу представлена лише в штучних лісопосадках.

Рослинність степова та лісостепова. Лісовими масивами покрито близько 10 % території ПМР.

Тваринний світ різноманітний, багато видів занесені в Червону Книгу як такі, що зникають. Зустрічаються козуля, кабан, заєць, куріпка, фазан, лисиця, видра, горностай. Значні рибні запаси, в тому числі й осетрові.[22]

Адміністративний устрій[ред. | ред. код]

Адміністративна карта Придністров'я (заштриховані ділянки контролює Молдова)

Адміністративно територія ПМР поділена на 5 районів :

та два міста республіканського підпорядкування:

Основна частина території ПМР, за винятком міста Бендери, знаходиться на лівому березі Дністра. На теперішній час (2009 р.) кілька сіл на правому та лівому берегах Дністра, що входили до ПМР на момент проголошення незалежності, контролюються Молдовою.

Населення[ред. | ред. код]

У 2004 р. придністровська влада організували окремий перепис від молдовського перепису 2004 року.

Чисельність населення станом 1 січня 2013 року становила 513 402 осіб, з них 147 654 осіб (28,8 %) проживало у столиці — місті Тирасполь.

Міського населення — 354 391 осіб (69 %), сільського — 159 011 (31 %).

Населення Придністров'я характеризується міграційним та природним скороченням, яке у 2012 р. становило —1979 та — 2107 осіб відповідно.[24]

Динаміка чисельності населення:

Національний склад Придністров'я за даними перепису 2004 року[26]
населення молдовани росіяни українці болгари гагаузи білоруси німці євреї інші не вказано
Бендерська міська рада 105 010 24,7 % 44,2 % 17,8 % 3,2 % 1,1 % 0,7 % 0,3 % 0,4 % 1,3 % 6,4 %
Тираспольська міська рада 159 163 15,2 % 41,6 % 33,0 % 1,5 % 1,3 % 1,1 % 0,5 % 0,4 % 1,4 % 4,1 %
Григоріопольський район 48 000 64,8 % 15,3 % 17,4 % 0,5 % 0,3 % 0,4 % 0,7 % 0,1 % 0,7 % 0,0 %
Дубоссарський район 37 449 50,1 % 19,0 % 28,3 % 0,4 % 0,2 % 0,5 % 0,2 % 0,1 % 1,2 % 0,0 %
Кам'янський район 27 284 47,8 % 6,9 % 42,6 % 0,2 % 0,2 % 0,3 % 0,1 % 0,0 % 2,0 % 0,0 %
Рибницький район 82 699 29,8 % 17,2 % 45,4 % 0,4 % 0,2 % 0,5 % 0,2 % 0,2 % 1,3 % 4,8 %
Слободзейський район 95 742 41,5 % 26,6 % 21,7 % 7,6 % 0,5 % 0,5 % 0,5 % 0,0 % 1,0 % 0,0 %
Придністровська Молдавська Республіка 555 347 31,9 % 30,4 % 28,8 % 2,5 % 0,7 % 0,7 % 0,4 % 0,2 % 1,2 % 3,1 %

Основна частина віруючих — православні християни (Московського Патріархату). Також є католики, юдеї, старообрядці (липовани), приблизно 3,5 % — атеїсти.

Політика[ред. | ред. код]

ПМР має багатопартійну систему і однопалатний парламент Верховна Рада (рос. Верховный Совет). Її законодавчий орган складається з 43 членів, що обираються на одномандатних округах. Президент обирається на п'ятирічний термін шляхом всенародного голосування.

Внутрішня[ред. | ред. код]

Відповідно до результатів референдуму 2006 р., що проводиться урядом ПМР, 97,2 % населення проголосували за «незалежність від Молдови та вільну асоціацію з Росією». ЄС і ряд інших країн відмовилися визнати результати референдуму.

У 2007 р. була дозволена реєстрація Соціал-демократичної партії. Ця партія, на чолі з колишнім сепаратистським лідером і членом уряду ПМР Андрієм Сафоновим, нібито виступає за об'єднання з Молдовою.

У вересні 2007-го лідер Комуністичної партії Придністров'я Олег Хоржан засуджений до умовного вироку 1,5 роки позбавлення волі за організацію несанкціонованих акцій протесту.

Ігор Смирнов був президентом Придністров'я з моменту проголошення незалежності в 1990 р. протягом чотирьох термінів поспіль. Він балотувався на пост президента у 2011 р. також, але зазнав поразки в першому турі.

Державна символіка[ред. | ред. код]

Прапор Придністровської Молдавської РСР (з 1991 року — прапор ПМР), який є точною копією прапора Молдавської РСР.

Державним гімном Придністровської Молдавської Республіки є музично-поетичний твір «Ми славимо тебе, Придністров'я!», створений на основі музики Бориса Александрова, на слова Бориса Парменова, Ніколаса Божка, Віталія Пищенка з перекладом на офіційні мови (молдовська і українська).[27]

Державним прапором Придністровської Молдавської Республіки є прямокутне двостороннє полотнище червоного кольору. Посередині полотнища кожної сторони у всю його довжину розташовується смуга зеленого кольору. У лівому кутку верхньої частини смуги червоного кольору розташовується основний елемент герба Придністровської Молдавської Республіки — серп і молот золотистого кольору з червоною п'ятикутною зіркою, обрамлена облямівкою золотистого кольору.[28]

Державним гербом Придністровської Молдавської Республіки є зображення схрещених серпа і молота, що символізують єдність робітників і селян, у променях сонця, що сходить над Дністром, обрамлених по окружності гірляндою з колосся і качанів кукурудзи, фруктів, виноградних грон і лоз, листя, перевитої червоною стрічкою з написами на перев'язі офіційними мовами (молдовською, російською та українською):

 • на лівій стороні — «Приднестровская Молдавская Республика»;
 • на правій стороні — «Приднiстровська Молдавська Республiка»;
 • на середній частині — «Република Молдовеняскэ Нистрянэ».

У верхній частині між кінцями гірлянди зображена п'ятикутна червона зірка з золотистими гранями. Зображення серпа і молота, сонця і його променів — золотистого кольору, колосся темно-помаранчеві, качани кукурудзи світло-помаранчеві, а її листя темно-жовті. Фрукти оранжевого кольору з рожевим відливом, середнє гроно винограду — синього, бічні — бурштинового кольору. Стилізована стрічка Дністра — блакитного кольору з білою хвилястою лінією в середині по всій довжині. Малююючий контур елементів — коричневий.[29]

Свята[ред. | ред. код]

Російська військова присутність[ред. | ред. код]

На території ПМР розташована Оперативна Група Російських Військ (ОГРВ) у кількості близько 2000 осіб. Стверджується, що їхнім основним завданням є охорона військових арсеналів, що залишились від радянської армії в селищі Колбасна. У 2000 році на міжнародному саміті в Стамбулі Росія зобов'язалась вивести це угрупування до кінця 2004 року, але свого зобов'язання не виконала досі.

Також російські війська на території ПМР представлені миротворчими підрозділами чисельністю близько 300 осіб, що здійснюють контроль за мирним процесом у зоні молдовсько-придністровського конфлікту.

У резолюції НАТО від 18 листопада 2008 р. Росію закликали вивести свою військову присутність з «придністровського регіону Республіки Молдова».[30]

У 2011 р. американський сенатор Джон Маккейн заявив під час візиту в Молдову, що Москва порушує територіальну цілісність Молдови та Грузії й одну з «основоположних норм» «міжнародної поведінки».[31]

Зовнішня[ред. | ред. код]

Офіційними особами ПМР проголошується та здійснюється всебічна орієнтація на Росію в будь-яких питаннях зовнішньополітичної діяльності. Таким чином, ПМР відкрито підтримувала Віктора Януковича під час подій Помаранчевої Революції, а лідер ПМР Смірнов разом із Володимиром Путіним направив йому вітання з обранням на посаду президента до офіційного оголошення результатів виборів.

ПМР є активним учасником проросійської організації «співдружність невизнаних держав». У рамках цієї співдружності, згідно з домовленостями червня 2006 року, ПМР планує брати участь у створенні колективних «збройних миротворчих сил співдружності» (разом із Абхазією та Південною Осетією).[джерело?]

Список, опублікований Європейським Союзом, забороняє у в'їзді в ЄС для деяких членів керівництва «ПМР».[32]

Керівники Придністров'я[ред. | ред. код]

Вадим Красносельський

Президент ПМР

Голова уряду ПМР

Голова Верховної Ради ПМР

Економіка[ред. | ред. код]

Карта Придністров'я

Промисловість та сільське господарство[ред. | ред. код]

Основна частина промисловості — легка (40,8 %), потім іде харчова (31,1 %) та важка (28,1 %). Найбільші центри виробництва — Тирасполь, Бендери, Рибниця. Основа енергетики — Молдавська ДРЕС (знаходиться на території ПМР) та Дубосарська ГЕС.

Зовнішньоекономічна діяльність[ред. | ред. код]

Зовнішньоекономічні зв'язки ПМР ускладнені через її дипломатичну невизнаність, тому договори укладаються підприємствами напряму. ПМР експортує електротехнічні вироби, сільськогосподарські продукти, електроенергію. Імпортує первинні енергоносії (в основному природний газ), мінеральні добрива, транспортну та побутову техніку, товари народного вжитку. Основний торговельний партнер — Росія (75 %), за нею іде Молдова та до подій 2013-15 рр. була Україна. Грошова одиниця — придністровський рубль.

Транспорт[ред. | ред. код]

Основним видом транспорту є автомобільний, в містах та низці сіл існує місцевий автобусний рух, тролейбуси — Тираспольський тролейбус, Бендерський тролейбус, Тролейбусна лінія Тирасполь — Бендери.

У Тирасполі є аеродром.

Річка Дністер судноплавна, але як транспортна артерія майже не використовується.

Залізничний транспорт представлений ізольованими ділянками, що зв'язують територію правого берега Дністра з Україною: ділянка Бендери — Кучурган, ділянка Рибниця — Колбасна і далі на територію України. Внутрішні залізничні зв'язки відсутні. Залізничний транспорт на території ПМР до 2004 року був підпорядкований залізниці Молдови.

Збройні сили[ред. | ред. код]

Збройні сили складаються з сухопутних військ, військово-повітряних сил[37], внутрішніх військ, прикордонних військ, а також козачих формувань. Загальна чисельність — близько 5 тисяч осіб; головнокомандувач — президент ПМР, комплектування здійснюється на основі загальної військової повинності та по контракту.

Окрім того, в підпорядкуванні Міністерства Державної Безпеки знаходяться два спеціальних батальйони — «Дністер» та «Дельта».

Сухопутні сили складаються з трьох мотострілецьких та артилерійської бригади, танкового батальйону та спеціальних підрозділів. ВПС мають на озброєнні гелікоптери Мі-8.

Загальний мобілізаційний потенціал ПМР — 25-30 тисяч осіб.

Спорт[ред. | ред. код]

Головна арена спортивного комплексу «Шериф» у Тирасполі.

Спортсмени Придністров'я на міжнародних турнірах зазвичай виступають під прапором Молдови чи Росії та беруть участь у змаганнях з велосипедного та кінного спорту, плавання, академічного веслування та веслування на байдарках і каное, боксу, легкої, важкої атлетики та паверліфтингу, стрільбі з лука, бейсболу, баскетболу, волейболу, регбі, дзюдо, кікбоксингу, гандболу та футболу. Команди в ігрових видах спорту через міжнародну невизнаність національних федерацій виступають у молдовському та українському чемпіонатах, виняток становить Федерація футзалу Придністров'я, що була прийнята в Європейський союз футзалу.

У Тирасполі базується найтитулованіший клуб в історії молдовського футболу — «Шериф», який є тринадцятикратним чемпіоном Молдови, семиразовим володарем Кубка Молдови, п'ятиразовим володарем Суперкубка Молдови, дворазовим володарем Кубка чемпіонів Співдружності, першим молдовським клубом, що вийшов у груповий етап Ліги Європи.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. «Конституція» ПМР. Стаття 55
 2. Перепис населення ПМР 2015 року
 3. Статистика ПМР
 4. Timeline: Moldova BBC Country Profile: Moldova
 5. Chechnya: Tombstone of Russian Power, Anatol Lieven, Yale University Press, 1999, ISBN 0-300-07881-1, pp 246
 6. Can Liberal Pluralism Be Exported?, Will Kymlicka, Magdalena Opalski, Oxford University Press, 2001, ISBN 0-19-924063-9, pp 208
 7. The painful past retold Social memory in Azerbaijan and Gagauzia, Hülya Demirdirek, Postkommunismens Antropologi, University of Copenhagen, 12-14 April 1996.
 8. Указ Президента СССР от 22.12.1990 № уп-1215 «О мерах по нормализации обстановки в ССР Молдова». Архів оригіналу за 15.07.2012. Процитовано 22.08.2014. 
 9. ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ МОЛДОВА О Декларации о независимости Республики Молдова Nr.691-XII от 27.08.91. Архів оригіналу за 15 травень 2009. Процитовано 22 серпень 2014. 
 10. Даешь Приднестровье!. https://www.segodnya.ua/. Сегодня. 2010-05-20. Процитовано 15 листопада 2017. 
 11. Перспективи України в Придністровському конфлікті Валерій МАСЛЮК 2.04.2012. Архів оригіналу за 06.03.2016. Процитовано 27.02.2016. 
 12. Президент Придністров'я допустив повернення ПМР до ​​складу України. https://ukranews.com/. Україніські новини. 2011-11-04. Процитовано 15 листопада 2017. 
 13. Президент Придністров'я допускає референдум про приєднання до України. https://dt.ua/. Дзеркало тижня. 2011-11-04. Процитовано 15 листопада 2017. 
 14. Президент Придністров'я не виключає приєднання до України. http://tyzhden.ua/. Український тиждень. 2011-11-04. Процитовано 15 листопада 2017. 
 15. У Придністров'ї почали підготовку до приєднання до Росії. https://dt.ua/. Дзеркало тижня. 2016-09-09. Процитовано 15 листопада 2017. 
 16. Неожиданное заявление Додона: Приднестровье может стать частью Украины. http://glavred.info/. Главред. 2017-11-14. Процитовано 15 листопада 2017. (рос.)
 17. Нардеп про заяву Додона: це сигнал Кремля щодо обміну Придністров’я на Крим. http://www.unn.com.ua/. Українські національні новини. 2017-11-14. Процитовано 15 листопада 2017. 
 18. Відомий російський політолог оцінив шанси приєднання Придністров’я до України. http://replyua.net/. 2017-06-02. Процитовано 15 листопада 2017. 
 19. Trygve Kalland and Claus Neukirch, Moldovan Mission seeks solution to Dorotcaia's bitter harvest, ОБСЄ, 2005-08-10
 20. New checkpoint to appear in Moldova conflict zone after clash, RIA Novosti, 2007-01-13
 21. (рум.) Locuitorii satului Vasilievca de pe malul stâng al Nistrului trăiesc clipe de coșmar, Deutsche Welle, 2005-03-17.
 22. а б О Приднестровье. Архів оригіналу за 11 серпень 2014. Процитовано 22 серпень 2014. 
 23. Климат меняется: в этом веке в Приднестровье станет еще жарче
 24. Пресс-выпуск «Демографическая ситуация в Приднестровской Молдавской Республике за 2012 год»
 25. Статистический ежегодник 2020 год | Министерство экономического развития Приднестровской Молдавской Республики. mer.gospmr.org. Процитовано 2021-04-09. 
 26. Перепис населення Придністров'я 2004
 27. Государственный гимн
 28. Государственный флаг
 29. Государственный герб
 30. RESOLUTION371 on THE FUTURE OF NATO-RUSSIA RELATIONS. Архів оригіналу за 20 березень 2012. Процитовано 19 серпень 2014. 
 31. McCain Backs Demand For Russian Troop Withdrawal From Transdniester
 32. Council Decision 2006/96/CFSP of 14 February 2006 implementing Common Position 2004/179/CFSP concerning restrictive measures against the leadership of the Transnistrian region of the Republic of Moldova
 33. Голова Ради міністрів Придністровської Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки. Після скасування посади уряд ПМР до 2012 р. очолював Президент цієї невизнаної країни.
 34. Голова Тимчасової Верховної Ради Придністровської Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки.
 35. Виконувач обов'язків Голови Верховної Ради Придністровської Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки.
 36. З 30 січня по 5 листопада 1991-го року Голова Верховної Ради Придністровської Молдавської Радянської Соціалістичної Республіки.
 37. И танки наши быстры. Независимая Молдова. 17.08.2004. 

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]