Новочеркаський розстріл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Камінь на крові», Новочеркаськ

Новочеркаський розстріл — назва подій у Новочеркаську (Ростовська область), що відбулися 1-2 червня 1962 року в результаті страйку робітників Новочеркаського електровозобудівного заводу (НЕВЗ) та інших містян.

Причини[ред.ред. код]

На початок 1960-х років у СРСР склалася непроста економічна ситуація. У результаті стратегічних прорахунків керівництва країни почалися перебої з постачанням продуктами харчування та товарами першої необхідності. Навесні і на початку літа 1962 року нестача хліба була настільки відчутною, що М.С. Хрущов вперше зважився на закупівлю зерна за кордоном.

Наприкінці травня (30 або 31 числа) 1962 року було вирішено підвищити роздрібні ціни на м'ясо і м'ясні продукти в середньому на 30% і на вершкове масло — на 25%. Радянською пропагандою ця подія подавалась як «прохання всіх трудящих»

Події[ред.ред. код]

В результаті страйку та демонстрацій влада застосувала автоматичну зброю, після чого на центральній площі залишилась значна кількість вбитих. Генерал М.К. Шапошников, який відмовився атакувати протестувальників танками, був репресований.

Інформація про Новочеркаський розстріл в СРСР була засекречена.

Судове переслідування[ред.ред. код]

Указ про реабілітацію жертв Новочеркаського розстрілу було підписано у 1996 році президентом Росії Борисом Єльциним.

В мистецтві[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]