Олень (геральдика)
Оле́нь — гербова фігура у формі оленя. Символ шляхетства. Поширений в Англії та Німеччині. За давнім повір'ям німецьких народів, олень здатний одним своїм запахом відігнати і звернути на втечу змію. І ця якість послужила підставою розглядати оленя як емблему боротьби зі злом, емблему благородного воїна, сильної й не так фізичною силою, скільки ідейною переконаністю, силою духу, своїми моральними якостями.
Зображення благородного оленя використовується на гербах багатьох міст. Благородний вигляд, краса зробилицю тварину популярною в геральдиці. Олень зображується завжди в профіль, але він може бути біжучим, що скаче або таким, що мірно крокує, а також стоїть на місці. Як виняток, олень може бути зображений і відпочиваючим, тобто в лежачому положенні. Іноді зображуються лише одна голова оленя або тільки його роги. Всі ці відмінності, крім смислового значення, прийняті для того, щоб не змішувати зображень оленів, що належать як емблеми різних країнах, різних землях і територіям, різним народам, або окремим родам. Крім відмінностей в накресленні фігури і частин тіла оленя прийняті ще відмінності в його кольорі. Так, наприклад, у стародавньому гербі Ростовського князівства — срібний олень, а в гербі Нижегородського князівства — рудий (червоний) олень, у польській геральдиці — білий з золотою короною і т.і.
- Fox-Davies, Arthur Charles. A Complete Guide to Heraldry. London: T.C. & E.C. Jack, 1909.
- Лакиер А. Б. Русская геральдика / 1855. — Глава третья, § 22 …Рыбы, насекомые, пресмыкающиеся. [1]
- Слейтер Стивен. Геральдика. Иллюстрированная энциклопедия" (2-е издание). -М.: Эксмо, 2008. ISBN 978-5-699-17805-6
- Джованни Санти-Мадзини Геральдика. История, терминология, символы и значения гербов и эмблем, АСТ, Астрель, 2007. — 594 с. ISBN 978-5-17-027393-5, 978-5-271-10044-4, 88-370-2290-5 (рос.)
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Олень (геральдика)