Лев (геральдика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лев
Деталі
Використання негеральдична фігура

Ле́в (англ. і фр. lion, італ. leone, нім. Löwe, ісп. león, порт. leão) — у геральдиці гербова фігура або щитотримач у вигляді лева. Належить до негеральдичних фігур. Один із найстаріших та найпопулярніших символів. Уособлення сили, мужності, великодушності. У європейській геральдиці як фігура символізує короля або князя, протиставляється орлу — символу імператора або залежності від нього[1]. Серед відомих історичних державних гербів із левами — герби Англії, Шотландії, Фландрії, Голландії, Люксембургу, Кастилії-Леону, Данії, Норвегії, Швеції, Фінляндії, Богемії, Болгарії, середньовічної Русі та Венеційської республіки. Лев був династичним знаком Габсбурського, Нассауського та інших аристократичних домів. У геральдичному описі використовують спеціальні назви для визнання форми, положення, напрямку, кількості левів. В гербі лев часто буває представлений один; але їх може бути і два; якщо ж число їх більше, то вони іноді називаються левенятами (фр. lionceaux). Різновид лева, що крокує, — леопард.

Типи[ред. | ред. код]

Поза / атрибут Французькою Опис Зображення
Здиблений Rampant Звичайна геральдична поза лева - вигляд збоку, так що видно одне його вухо і одне око. Він зображається стоячим на задніх лапах, а передніми кидається вправо; закривавлений язик виходить з пащі, хвіст же його піднятий догори і кінцем падає на спину. Такий лев називається здиблений (фр. rampant), проте так як для лева така позиція є нормальною, при описі цей термін може опускатися.
Крокуючий Passant Крокуючий лев спирається на три лапи, а передню праву лапу витягнув вперед і трохи вгору. Такий лев називається леопардовим або леопардоподібним левом (фр. lion léopardé).
Крокуючий, дивиться вперед Passant Guardant Крокуючий лев, голова якого повернена в бік глядача, називається леопардом . Детальніше див. розділ лев і леопард.
Здиблений, дивиться прямо Rampant Guardant Здиблений лев з головою, повернутою в бік глядача, називається левовим леопардом (фр. léopard lioné).
Стоячий Statant Якщо лев не є здибленим, ні крокуючим, а стоїть на всіх чотирьох лапах, його називають таким що стоїть.
Стрибаючий Salient Стрибаючим називається лев, зображений з зімкнутими задніми лапами і витягнутими вгору і вперед передніми лапами.
Сидячий Sejant Сидячим називається лев з підібраними задніми лапами, що спирається на витягнуті передні лапи. Якщо у лева піднята права передня лапа, то він називається сидячим з піднятою правою лапою. Сидячий лев, тулуб і голова якого повернені в бік глядача, називається сидячим вперед. Сидячий вперед лев може зображуватися з піднятими передніми лапами, і в цьому випадку описується особливо.
Здиблений-сидячий Sejant erect Сидячий лев з верхніми лапами, розташованими як у лева що встає.
Відпочиваючий Couchant Сидячий лев з витягнутими вперед передніми лапами, на які він спирається, називається відпочиваючим.
Сплячий Dormant Сплячим називається відпочиваючий лев з головою, покладеною на передні лапи.
Обернений Regardant Лев з повернутою назад головою. Обернутися може як лев який встає та той що стоїть.
Озброєний коронований лев з роздвоєним хвостом на малому гербі Чехії
Різні види левів на гербі Великої Британії
Озброєний, смиренний та коронований лев

Озброєним (фр. arme) називається лев, у якого кігті й зуби не того кольору, яким забарвлене все тіло, а також висунутий язик. Тварину без зубів, кігтів і висунутого язика називають смирним або беззбройним (фр. morne). Лев, голова якого увінчана короною, називається коронованим (фр. couronne).

Народжуваний, виростаючий та виходячий лев

Народжуваним або виникаючим (фр. naissant) називається лев, у якого видно лише верхню частину тіла. Якщо такий лев торкається знизу верхньої частини будь-якої фігури, края щита або поля, то він називається виростаючим. Фігура лева, зображена по пояс і яка з'являється праворуч або ліворуч називається виходячим

Протиставлений та протийдучий лев

Два здиблених лева, повернених один до одного, називають протиставленими або леви що борються. Якщо леви повернені один до одного спинами, вони називаються протиставленими зверненими. Різноспрямовані здиблені леви називають протийдучими, причому леви можуть бути розташовані як в стовп, так і в пояс. У разі розташування в пояс, протиставлених левів розташовують хвостами один до одного.

Голова лева та типи хвостів

Іноді в гербах зображується тільки голова лева. Голова з шиєю називається відірваною (з клаптями шерсті по нижньому краю) або відрізаною (з прямим нижнім краєм). Залежно від типу хвоста лев може бути двохвостий, з роздвоєним , з зав'язаним , з підгорнутим або з драконівським хвостом. Лев, позбавлений хвоста, називається безхвостим або зганьбленим.

Розчленований лев та лев з поноскою в ​​пащі

У разі, якщо лев зображений з відокремленими від тіла головою, нижніми частинами лап та хвостом він називається розчленованим. Здиблений лев, що тримає в зубах палицю, називається з поноскою в пащі.

Двоголовий, дуплекси та тритілий лев

Здиблений лев з двома головами, кожна з яких на власній шиї, називається двоголовим. Лев з одною поверненою в бік глядача головою, але з двома протиставленими тілами, називається дуплекс . Буває також і тритілий лев, якого зображують на зразок вилоподібного хреста, зчленуванням якого є повернена праворуч левова голова.

Стилі[ред. | ред. код]

Стилістика зображень із левом мінялася залежно від епохи — від строгих готичних форм до пишних барокових[2]. Нижче подані приклади із Богемським левом[3].

Різновиди[ред. | ред. код]

Барвистий лев
Гессенський / Тюрингський
у синьому полі здиблений лев, перетятий срібними і червоними смугами.
Богемський лев у червоному полі срібний здиблений лев із золотим озброєнням, двома хвостами і в золотій короні.
Венеційський лев золотий крокуючий лев із крилами та Євангелієм від Марка.
Габсбурзький лев у золотому полі червоний здиблений лев.
Леонський лев у срібному полі пурпурний здиблений лев з червоним озброєнням.
Люксембурзький лев у срібному полі перетятому синіми балками червоний здиблений лев із золотим озброєнням і в золотій короні.
Нассауський лев у лазуровому полі із золотими прямокутниками золотий здиблений лев із червоним озброєнням.
Руський лев у лазуровому полі золотий здиблений лев.
Шотландський лев у золотому полі червоний здиблений лев з синім озброєнням; довкола нього червона подвійна внутрішня облямівка з ліліями.
Юдейський лев у лазуровому полі золотий здиблений лев.

Лев та леопард[ред. | ред. код]

У геральдиці різниця між термінами «лев» і «леопард» є не зоологічною, а суто геральдичної, і різниця ця - в позі. Леопард представляється як йде або крокує (фр. passant): спирається на три лапи, а четверту (праву передню) заносить вперед і трохи вгору; голова його повернена в бік глядача (тобто він, в термінах геральдики, насторожі). Якщо ж голова такого звіра звернена в профіль, то його називають леопардовим левом (фр. lion leoparde). Природний леопард в геральдиці існує, але описується в новоєвропейській геральдиці словосполученнями «натуральний леопард» або «природний леопард», якщо в блазоні вказано просто леопард, то під ним розуміється тварина лев в певній позі.

Українська геральдика[ред. | ред. код]

Докладніше: Руський лев

В українській геральдиці лев в першу чергу асоціюється з символікою західноукраїнських земель, з центром в місті лева - Львові, переважно Галичини а також з руським левом Галицько-Волинського князівства. Використовувався на гербі Західно-Української народної республіки, емблемах Січових стрільців та дивізії «Галичина». Конституція України передбачає затвердження великого герба, невідємною частиною якого стане золотой лев, із золотою короною Данила Галицького.

До середини XX ст. зображення лева виступало в гербах міст Львова (відомий з XIV ст., офіційно підтверджений у 1526 та 1789 рр.), Берегового (відомий з XV ст., офіційно підтверджений у 1902 р.), а також низки містечок і селищ Галичини (Буданів, Глиняни, Гримайлів, Заболотів, Нові Стрілища, Печеніжин), Буковини (Опришени), Закарпаття (Боржава, Завадка, Імстичово, Новоселиця, Фанчиково). Також верхня половина лева, яка виходить із-за фортечного муру, виступала в шляхетському гербі "Правдзіц", що також фігурував на печатках окремих містечок Галичини (Болехів, Войнилів, Жулин, Угнів).

Лев в міській та державній геральдиці інших держав[ред. | ред. код]

Здиблені леви[ред. | ред. код]

Леопарди або ходячі леви[ред. | ред. код]

Інші види левів[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Neubecker 2002: 105.
  2. Neubecker 2002: 110.
  3. Neubecker 2002: 85.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Лев (геральдика)