Лев (геральдика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Геральдичний лев

Лев — один з найстаріших та найпопулярніших геральдичних символів. Лев є символом сили, мужності та великодушності, а леопард - хоробрості й відваги. У зв'язку з тим, що лев дуже часто зустрічається в гербах, для опису різних типів геральдичних левів придумані спеціальні назви. Хоча в геральдиці зустрічаються леви всіх тинктур, найбільш поширеною з них є золото. В гербі лев часто буває представлений один; але їх може бути і два; якщо ж число їх більше, то вони іноді називаються левенятами (фр. lionceaux). Різновидом геральдичного лева, що крокує, є леопард.

Типи[ред. | ред. код]

Поза або атрибут Поза або атрибут(фр.) Опис Зображення
Здиблений Rampant Звичайна геральдична поза лева - вигляд збоку, так що видно одне його вухо і одне око. Він зображається стоячим на задніх лапах, а передніми кидається вправо; закривавлений язик виходить з пащі, хвіст же його піднятий догори і кінцем падає на спину. Такий лев називається здиблений (фр. rampant), проте так як для лева така позиція є нормальною, при описі цей термін може опускатися.
Lion Rampant.svg
Крокуючий Passant Крокуючий лев спирається на три лапи, а передню праву лапу витягнув вперед і трохи вгору. Такий лев називається леопардовим або леопардоподібним левом (фр. lion léopardé).
Lion Passant.svg
Крокуючий, дивиться вперед Passant Guardant Крокуючий лев, голова якого повернена в бік глядача, називається леопардом . Детальніше див. розділ лев і леопард.
Lion Passant Guardant.svg
Здиблений, дивиться прямо Rampant Guardant Здиблений лев з головою, повернутою в бік глядача, називається левовим леопардом (фр. léopard lioné).
Lion Rampant Guardant.svg
Стоячий Statant Якщо лев не є здибленим, ні крокуючим, а стоїть на всіх чотирьох лапах, його називають таким що стоїть.
Lion Statant.svg
Стрибаючий Salient Стрибаючим називається лев, зображений з зімкнутими задніми лапами і витягнутими вгору і вперед передніми лапами.
Lion Salient.svg
Сидячий Sejant Сидячим називається лев з підібраними задніми лапами, що спирається на витягнуті передні лапи. Якщо у лева піднята права передня лапа, то він називається сидячим з піднятою правою лапою. Сидячий лев, тулуб і голова якого повернені в бік глядача, називається сидячим вперед. Сидячий вперед лев може зображуватися з піднятими передніми лапами, і в цьому випадку описується особливо.
Lion Sejant.svg
Здиблений-сидячий Sejant erect Сидячий лев з верхніми лапами, розташованими як у лева що встає.
Lion Sejant Erect.svg
Відпочиваючий Couchant Сидячий лев з витягнутими вперед передніми лапами, на які він спирається, називається відпочиваючим.
Lion Couchant.svg
Сплячий Dormant Сплячим називається відпочиваючий лев з головою, покладеною на передні лапи.
Lion Dormant.svg
Лев що обернувся Regardant Лев з повернутою назад головою. Обернутися може як лев який встає та той що стоїть. Lion Rampant Regaurdant.svg Lion Passant Reguardant.svg
Озброєний коронований лев з роздвоєним хвостом на малому гербі Чехії
Різні види левів на гербі Великої Британії
Озброєний, смиренний та коронований лев

Озброєним (фр. arme) називається лев, у якого кігті й зуби не того кольору, яким забарвлене все тіло, а також висунутий язик. Тварину без зубів, кігтів і висунутого язика називають смирним або беззбройним (фр. morne). Лев, голова якого увінчана короною, називається коронованим (фр. couronne).

Народжуваний, виростаючий та виходячий лев

Народжуваним або виникаючим (фр. naissant) називається лев, у якого видно лише верхню частину тіла. Якщо такий лев торкається знизу верхньої частини будь-якої фігури, края щита або поля, то він називається виростаючим. Фігура лева, зображена по пояс і яка з'являється праворуч або ліворуч називається виходячим

Протиставлений та протийдучий лев

Два здиблених лева, повернених один до одного, називають протиставленими або леви що борються. Якщо леви повернені один до одного спинами, вони називаються протиставленими зверненими. Різноспрямовані здиблені леви називають протийдучими, причому леви можуть бути розташовані як в стовп, так і в пояс. У разі розташування в пояс, протиставлених левів розташовують хвостами один до одного.

Голова лева та типи хвостів

Іноді в гербах зображується тільки голова лева. Голова з шиєю називається відірваною (з клаптями шерсті по нижньому краю) або відрізаною (з прямим нижнім краєм). Залежно від типу хвоста лев може бути двохвостий, з роздвоєним , з зав'язаним , з підгорнутим або з драконівським хвостом. Лев, позбавлений хвоста, називається безхвостим або зганьбленим.

Розчленований лев та лев з поноскою в ​​пащі

У разі, якщо лев зображений з відокремленими від тіла головою, нижніми частинами лап та хвостом він називається розчленованим. Здиблений лев, що тримає в зубах палицю, називається з поноскою в пащі.

Двоголовий, дуплекси та тритілий лев

Здиблений лев з двома головами, кожна з яких на власній шиї, називається двоголовим. Лев з одною поверненою в бік глядача головою, але з двома протиставленими тілами, називається дуплекс . Буває також і тритілий лев, якого зображують на зразок вилоподібного хреста, зчленуванням якого є повернена праворуч левова голова.

Лев та леопард[ред. | ред. код]

У геральдиці різниця між термінами «лев» і «леопард» є не зоологічною, а суто геральдичної, і різниця ця - в позі. Леопард представляється як йде або крокує (фр. passant): спирається на три лапи, а четверту (праву передню) заносить вперед і трохи вгору; голова його повернена в бік глядача (тобто він, в термінах геральдики, насторожі). Якщо ж голова такого звіра звернена в профіль, то його називають леопардовим левом (фр. lion leoparde). Природний леопард в геральдиці існує, але описується в новоєвропейській геральдиці словосполученнями «натуральний леопард» або «природний леопард», якщо в блазоні вказано просто леопард, то під ним розуміється тварина лев в певній позі.

Українська геральдика[ред. | ред. код]

Докладніше: Руський лев

В українській геральдиці лев в першу чергу асоціюється з символікою західноукраїнських земель, з центром в місті лева - Львові, переважно Галичини а також з руським левом Галицько-Волинського князівства. Використовувався на гербі Західно-Української народної республіки, емблемах Січових стрільців та дивізії «Галичина». Конституція України передбачає затвердження великого герба, невідємною частиною якого стане золотой лев, із золотою короною Данила Галицького.

Лев в міській та державній геральдиці інших держав[ред. | ред. код]

Здиблені леви[ред. | ред. код]

Леопарди або ходячі леви[ред. | ред. код]

Інші види левів[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]