Орас Верне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Орас Верне. Автопортрет

Емі́ль-Жан-Ора́с Верне́ (*30 червня 1789 — †17 січня 1863) — французький живописець-баталіст.

1826 року намалював картину «Мазепа серед вовків». Тарас Шевченко високо цінував творчість Верне. У листі до Б. Залеського, що датується орієнтовно вереснемлистопадом 1853, Шевченко назвав Верне, Ф.-В.-Е. Делакруа і П. Делароша як представників «нової французької школи» і радив зробити фотокопії з естампів їхніх творів.

Біографія[ред.ред. код]

Син Шарля Верне, навчався у батька. Зробив блискучу кар'єру художника і дипломата, належав до політичної еліти країни як при Наполеоні Бонапарті, так і під час Реставрації Бурбонів. Був директором Французької академії в Римі (1829 - 1835). Побував разом з французькою армією в Алжирі (1833), в 1836 і 1842 - 1843 приїжджав з дипломатичними дорученнями в Російську імперію, де написав кілька картин на замовлення двору.

Мазепа

Здобув широку популярність як автор патетичних батальних полотен (у тому числі величезних композицій - Взяття Танжера, картини боїв: при Фрідланде, Єні, Ваграме і Фонтенуа та ін. — створених у 1830-ті і 1850-ті роки на замовлення Луї Філіпа і Наполеона III, що зберігаються у Версалі).

Любив малювати люті сутички і бурхливі краєвиди, нерідко поєднуючи їх в єдиному образі ( Битва на морі, 1825). Відчував потяг до гостродраматичної екзотики ( Мазепа, переслідуваний вовками, 1826 - 1827, Музей Кальве, Авіньйон). Його північноафриканські мотиви зробили великий вплив на розвиток орієнталізму. Виступав також як майстер монументально-декоративного живопису (плафон в залі єгипетських старожитностей у Луврі, 1827; тощо) і портретист (Б. Торвальдсен, 1835, Музей Торвальдсена, Копенгаген).

Цікаві факти[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Шевченківський словник: У двох томах / Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка Академії Наук УРСР. — Київ : Головна редакція УРЕ, 1978.


Мистецтво Це незавершена стаття з мистецтва.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.