Орден Авіса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хрест Авіса
Сучасний вигляд ордена

Орден Святого Беннета Авіського — католицький військовий орден, що існував у XII — XIX століттях на території Португалії. Подібно до інших португальських військових орденів — Сантьяго й Томарського — у 1789 секуляризований, у 1834 році його володіння підверглись націоналізації, у 1910 році був розпущений, у 1917 році відновлений як суто цивільний, на чолі з президентом Португалії.

Заснування[ред.ред. код]

З моменту заснування Португальського королівства (1128) монархи були зацікавлені в посиленні португальської реконкісти професійними воїнами-хрестоносцями, які відповідно до складеної обітниці мали довічно боротись із невірними. У 1128 році Португалія стала першою з країн Західної Європи, в якій оселились тамплієри (згодом еволюціонували в Томарський орден), а приблизно за 20 років було засновано й перший місцевий військовий орден — «братство Діви Марії з Евори».

У 1166 році братія, що ставила перед собою завдання відвоювання у маврів Евори, мала значні успіхи у своїх починаннях, і вдячний король передав їм місто в управління. Першим великим магістром ордену був Педру Енрікеш — брат першого португальського монарха; тоді ж вони прийняли бенедиктинський статут. Головною резиденцією лицарів став Авісський замок (сучасне місто Авіш), за яким вони й отримали свою сучасну назву — бенедиктинців з Авіша.

Історія[ред.ред. код]

Кінець XIV — початок XV століть були ознаменовані в історії ордену тривалим диспутом з кастильським орденом Калатрави, який ледь не з моменту заснування бачив в Авіському ордені свою західну гілку й вимагав підпорядкування португальського магістра кастильському. На Базельському соборі 1431 року обґрунтованість претензій кастильців визнав сам папа римський.

Завершення реконкісти залишило численних (та безсімейних) лицарів без постійного заняття. Королі Авіської династії (1385—1580) повели їх у нові «хрестові походи» до Африки — у 1415 році лицарі узяли Сеуту, у 1437 році взяли в облогу Танжер. Томарським та Авіським орденами у ті роки керували брати короля Дуарте, Енріке й Фернанду, причому останній завершив своє життя у марокканському полоні.

Зі зростанням Португальської імперії авіські лицарі з набожних монахів перетворились на землевласників-колонізаторів. У добу Відродження Орден перетворився на мирський. Папа Олександр VI у 1502 році звільнив лицарів від обітниці цноти, а у 1551 році було оголошено про те, що відтепер головою Ордену буде вважатись сам португальський монарх.

Ступені[ред.ред. код]

  • PRT Military Order of Aviz - Grand Cross BAR.png Великий хрест (Grã-Cruz — GCCA)
  • PRT Military Order of Aviz - Grand Officer BAR.png Гранд-офіцер (Grande-Oficial — GOA)
  • PRT Military Order of Aviz - Commander BAR.png Командор (Comendador — ComA)
  • PRT Military Order of Aviz - Officer BAR.png Офіцер (Oficial — OA)
  • PRT Military Order of Aviz - Knight BAR.png Кавалер / Дама (Cavaleiro / Dama — CavA / DamA)

Література[ред.ред. код]

  • „Ілюстрована енциклопедія «Руссика». Історія Середньовіччя“. Москва-2004. ISBN 5-94849-552-3
  • Енциклопедія орденів та медалей Європи. Ростов-на-Дону-2010. ISBN 978-5-9567-0935-1

Посилання[ред.ред. код]