Повстання Жмайла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Повстання Жмайла
Дата: вересень-листопад 1625 року
Місце: Україна, Річ Посполита
Результат: Підписання Куруківського договору
Сторони
Herb Viyska Zaporozkoho.svg
Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodow (Alex K).svg
Командувачі
Марко Жмайло Станіслав Конєцпольський

Повстання Жмайла (1625) — козацько-селянське повстання в Україні під керівництвом Марка Жмайла проти шляхетського свавілля.

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Занепокоєний масовим покозаченням селянства після Хотинської війни 1620-1621 років, уряд Речі Посполитої у вересні 1625 року послав на Південну Київщину військо на чолі з польським гетьманом Станіславом Конецпольським. Урядове військо 1 жовтня підійшло до Канева. Козацька залога вийшла з міста й після бою з каральним загоном під Мошнами (нині село Черкаського району Черкаської області) відступила до Черкас.

Разом з місцевими козаками, канівські козаки відійшли до гирла річки Цибульника, де збиралися інші козацькі загони. Невдовзі сюди прибули з артилерією запорожці під керівництвом Марка Жмайла. З'єднавшись із козаками, Жмайло очолив повстанське військо.

15 жовтня відбувся запеклий бій. Повстанці завдали значних втрат ворогові, але під натиском переважаючих сил були змушені відступити до Курукового озера. Спроби розгромити тут козаків не мали успіху, і Конецьпольський був змушений почати перемовини, під час яких угодовська частина козацької старшини 5 листопада 1625 року скинула Жмайла з гетьманства і уклала з урядовим командуванням невигідний для козацтва Куруківський договір.

Причини[ред. | ред. код]

  • Посилення польською шляхтою національного гноблення
  • Зростання соціальних суперечностей, утисків козацтва та селян польськими панами
  • Релігійний наступ в Україні. Обмеження та утиски православної віри.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Гайдай Л. Історія України в особах, термінах, назвах і поняттях. Луцьк: Вежа, 2000.
  2. Довідник з історії України. За ред. І. Підкови та Р. Шуста. Київ: Генеза, 1993.
  3. Радянська енциклопедія історії України. Київ, 1969, т. 2.
  4. Радослав Сікора: З історії польських крилатих гусарів. Київ: Дух і літера, 2012. ISBN 978-966-378-260-7. Інформація про книгу в інтернет-магазині українського видавця.