Save ФОП

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

{{Революція |назва = Рух SaveФОП |конфлікт = |зображення = Save fop 2020-12-15 Kyiv Ukraine.jpg |підпис = Постраждалі від дій поліціянтів на Майдані Незалежності 15 грудня 2020 |дата = з листопада 2019 |місце = Україна Україна |привід = |результат = |політичні зміни = |територіальні зміни = |сторони1 =Підприємці малого та середнього бізнесу
громадські організації |сторони2 =Верховна Рада України
Уряд Шмигаля
Президент України
Українські олігархи |сторони3 = |лідери1 =Сергій Доротич
Владислав Орлов
Кетіно Равлюк
|лідери2 = Володимир Зеленський
Арсен Аваков
Данило Гетманцев |лідери3 = |сили1 = |сили2 = |сили3 = |втрати1 =десятки протестувальних поранено

Рух #SaveФОП (Захисти ФОП) — український громадський рух, учасники якого виступають за відміну застосування касових апаратів для всіх підприємців на спрощеній системі оподаткування (проєкти законів 3853-1, 3853-2).[1]

Вимоги[ред. | ред. код]

Учасники вимагають:

 • Терміновий розгляд законопроєктів № 3993 і № 3853-1,2 (розроблені з урахуванням законопроєктів № 2644, 2645.
 • Утворення при Президентові України постійного консультативно-дорадчого органу, що буде опікуватися розвитком мікропідприємництва в Україні. Цей орган повинен бути створений на паритетних засадах, участі в ньому представників влади та представників мікропідприємництва.
 • Всі зміни до законодавства, що стосуються умов ведення діяльності мікропідприємництва, повинні вноситись виключно після їх обговорення з представниками мікробізнесу та ґрунтовного прогнозування їхніх наслідків. Головним критерієм реформ в Україні має стати зменшення втручання чиновників у господарську діяльність.
 • Проведення реформи Державної податкової та Державної митної служб України відповідно до стандартів ЄС для забезпечення прозорих та простих процедур стягнення податків, розмитнення товарів, яка передбачає усунення будь-яких проявів корупції.
 • Запровадження мораторію на перевірки мікробізнесу усіма контролюючими органами до завершення реформи Державної податкової та Державної митної служб України відповідно до стандартів ЄС.
 • Запровадження мораторію на усі види перевірок, усіма контролюючими та перевіряючим органами, до моменту зняття обмежень запроваджених законодавчою та виконавчою владою, під час існуючої загрози епідемії коронавірусної інфекції в Україні, дії надзвичайного стану чи карантину.
 • Приймати зважені рішення стосовно карантину в умовах ймовірної загрози епідемії коронавірусної інфекції в Україні (COVID-19) та вжити усіх заходів для дотримання конституційних прав та свобод і не допустити обмеження діяльності малого та мікробізнесу, забезпечивши рівні можливості для всього бізнесу без виключень.

Історія руху[ред. | ред. код]

2019[ред. | ред. код]

4 листопада 2019 р. на вул. Банковій в Києві під стінами Офісу президента (ОПУ) на акцію протесту зібралися кілька сотень підприємців. Поліція застосувала сльозогінний газ проти учасників акції.[1]

28 листопада дніпровські підприємці влаштували автопробіг на підтримку руху.

3 грудня під ВРУ зібралися більше сотні людей.

4 грудня створена ГО "Рух «ЗбережиФОП», метою якої є захист малих і середніх підприємств та підприємців. Торговий знак та торгову марку SaveФОП зареєстровано на фізичну особу Сергія Доротича

2020[ред. | ред. код]

10 лютого 2020 р. понад три десятки підприємців протестували у Чернігові. Учасники зібралися на міській ковзанці та Красній площі. Акцію назвали «Бізнес — це риба, влада — лід. Дослуховуватись слід». Акція відбулася і в Прилуках. На мітинг до пам'ятника Шевченку в центрі міста вийшли понад півсотні підприємців.

11 лютого акції протесту відбулись в 30-х містах України.[2]

19 лютого під офісом президента відбулась акція протесту з кількох тисяч підприємців.

2 березня в Харкові підприємці вийшли на пікет перед будівлею Харківської ОДА.

10 березня у Львові підприємці прийшли під ОДА.[3]

29 квітня в Києві відбувся черговий протест з вимогами дозволити з 1 травня роботу всіх продуктових ринків.[4]

1 травня у Львові відбулися одиничні пікети підприємців проти свавілля влади та відстоювання інтересів тільки великого бізнесу в умовах карантину (супермаркетів, ломбардів тощо).[5]

2 травня в Києві представники ресторанного бізнесу влаштували одиночні пікети, вимагаючи дозволити їм працювати.

3 травня в Києві представники малого бізнесу влаштували одиночні пікети на Майдані Незалежності в Києві, вимагаючи дозволу на продовження роботи в умовах карантину[6].

4 травня рух в Черкасах пройшли протести на підтримку дій мера щодо зняття обмежень для мікробізнесу за умови дотримання заходів безпеки.

12 травня у Львові більше 400 підприємців вийшли на одиночні пікети, виступаючи проти несправедливого карантину. Акції протесту також відбулись в Полтаві та інших містах.

13 травня у Києві автобусні перевізники пікетували Кабмін та перекривали автобусами ряд автошляхів в м. Києві, виступаючи проти припинення пасажирських перевезень в Україні.[7]

22 травня президент підписав закон № 466 (1210) «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві», який розробляв Данило Гетманцев. Активісти руху назвали вказаний закон податковим терором.[8]

3 червня через спірний закон № 466 (1210) на пів року призупинив діяльність вітчизняний завод з виробництва мастил Azmol.[9]

9 червня відбулась зустріч учасників руху з Михайлом Саакашвілі, на якій були окреслені всі протиправні дії влади щодо малого бізнесу.

11 червня у Львові відбулася акція протесту проти заборони багатьом ФОП працювати під час карантину.

6 липня почалася акція «Купуй у ФОПа ЗбережиФОП-ЗбережиУкраїну», в рамках якої громадянам пропонується купувати продукцію дрібного бізнесу.

10 липня ГО написала відкритого листа до Михайла Саакашвілі, в якому попросила сприяння в захисті ФОП від свавілля влади та скасування законів № 128, № 129 та № 466. В липні голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев вніс в ВРУ проєкт закону № 2425, який і дальше звужує економічні свободи дрібного бізнесу.

28 липня Владислав Орлов оприлюднив Петицію про «Захист спрощеної системи оподаткування, шляхом термінового розгляду та прийняття законопроєкту 3853-1 „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження щорічного підвищення граничних обсягів доходів для застосування спрощеної системи оподаткування, відновлення права платників єдиного податку не застосовувати реєстратори розрахункових операцій, а також скасування корупційного механізму кеш-бек“».[10]

16 вересня під ВРУ пройшов мітинг проти «знищення ФОП».[11]

17 вересня у Львові, представники Руху #SaveФОП Кетіно Равлюк та Владислав Орлов з колегами, зустрілись з Президентом України Володимиром Зеленським, який пообіцяв взяти ситуацію під контроль.

3 листопада в Києві розпочалась безстрокова акція протесту приватних підприємців під назвою «Податковий майдан». Мітингарям представники влади пообіцяли відтермінувати на рік введення РРО і внести зміни в законодавство. Однак обіцянки виконані не були.

6 листопада протестувальниками почалося короткочасне перекриття міжнародних трас в багатьох областях України.

9 листопада на Львівщині підприємцями було одночасно перекрито усі магістральні траси на кордоні з Польщею. Протест тривав понад пів години.

10 листопада в комітеті податкової та митної політики під головуванням Гетьманцева відбулись дебати представників #SaveФОП з лобістами РРО, представниками крупного бізнесу.

25 та 26 листопада відбулися безрезультатні переговори з Гетьманцевим.

1 грудня під стінами Верховної Ради було поновлено Податковий майдан.

На акцію протесту з‘їхалося кілька тисяч підприємців з усієї України.

Під час акції мітингувальники перекрили вулицю Грушевського, що спричинило великі затори в Києві.

Пізніше підприємці колоною рушили по Хрещатику, на дві години заблокувавши рух центром Києва.

В той самий час парламентарі ухвалили закон про відтермінування введення РРО для частини підприємців, що обурило протестувальників. Під крики «зрада», вони перестрівали депутатів, що втікали від протестувальників, та вимагали ухвалення законопроєктів 3853-1 та 3993.

З 30 листопада по 4 грудня, підприємці несли цілодобову варту на площі Конституції.

4 грудня пройшла кількатисячна акція протесту, під час якої було знову перекрито вул. Хрещатик.

По результатам акції відбулася зустріч з депутатами правлячої більшості Слуги Народу, на чолі з Головою фракції.

Було домовлено про створення робочої групи для розв'язання спірних питань.

14 грудня в Житомирі на площі Корольова, протестують підприємці, за відміну касових апаратів та карантинних заходів.[12]

15 грудня в Києві пройшла масштабна акція протесту на Майдані. Між протестувальниками і поліціянтами сталися сутички[13]. Увечері поліціянти почали розгін акції протесту та демонтаж встановлених протестувальниками наметів[14].

В ніч на 16 грудня декілька сотень протестувальників лишились ночувати на Майдані Незалежності в своїх наметах. Вранці протестувальники зібралися в урядовому кварталі, а потім маршем рушили по центру Києва. На Майдані колону зупинили і мітингувальники вирішили розбити там намети.[15][16]

22 грудня в Києві на Майдані Незалежності відбувся мітинг SaveФОП, куди приїхало кілька тисяч протестувальників з усієї України. Протестувальники вимагали дозволити ФОПам працювати під час локдауну з 8 по 24 січня. Також вони закликають створити комісію за участі представників «SaveФоп», щоб влада радилася з ними про рішення, які стосуються підприємців.[17] Після мітингу протестувальники вирушили ходою спочатку до Кабінету Міністрів та Офісу Президента, а потім до Палацу «Україна», де мав відбутись концерт «95 Кварталу». Силовики оточили периметр Палацу «Україна», сутичок між протестувальниками та силовиками не було.[18]

Результати[ред. | ред. код]

Рух підтримали 31 міська, 8 обласних і 3 районних ради, які надіслали відповідні звернення до Президента України і парламенту.[19]

28 жовтня більше 25 тисяч громадян підписали і передали на розгляд ВР України Петицію про «Захист спрощеної системи оподаткування, шляхом термінового розгляду та прийняття законопроєкту 3853-1 „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження щорічного підвищення граничних обсягів доходів для застосування спрощеної системи оподаткування, відновлення права платників єдиного податку не застосовувати реєстратори розрахункових операцій, а також скасування корупційного механізму кеш-бек“».

1 грудня Верховна Рада прийняла законопроект № 4439-д, яким відстрочила на один рік введення РРО та посилену відповідальність.[20]

16 грудня Міністр економіки Ігор Петрашко закликав подавати документи максимально швидко, для отримання одноразової компенсації у розмірі 8000 грн.[21]

8 січня 2021 року Кабінетом міністрів запроваджено локдаун[22], вимоги SaveФОП щодо відміни локдауну - проїгноровано

Переслідування[ред. | ред. код]

1 травня 2020 р. виконавчий комітет Черкаської міськради пом'якшив умови карантину, відновивши роботу дрібних продуктових і промислових магазинів. Міністр МВС Аваков пригрозив, що проти мера Черкас Анатолія Бондаренко буде відкрито кримінальне провадження[23].

1 травня поліція Львова склала протокол на голову Ліги підприємців України Владислава Орлова за організацію протестів.[24]

27 травня Галицький районний суд Львова не виявив порушень правил карантину в діях підприємця Владислава Орлова.

1 грудня під час акції протесту відбулися сутички з поліцією через намагання підприємців потрапити до Верховної Ради. Було затримано двох активістів, яких згодом правоохоронці відпустили.

4 грудня під час сутичок з поліцією було затримано двох активістів.

Реакція на насильницькі дії поліціянтів[ред. | ред. код]

Дії правоохоронців на акції протесту ФОПів в Києві засудила Сумська районна рада.[25]


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б 7.11.19 12:00 Прес-конференція Руху за збереження спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності #SaveФОП
 2. СЬОГОДНІ У ТРЬОХ ДЕСЯТКАХ МІСТ УКРАЇНИ ПРОЙШЛИ АКЦІЇ ПРОТЕСТУ ПІДПРИЄМЦІВ SAVE ФОП
 3. Президент нас обманув: як у Львові вимагали збереження спрощеного оподаткування (фото)
 4. Украинские предпринимател требуют разрешить работать с 1 мая
 5. Підприємці Львівщини вимагають послабити умови карантину для малого бізнесу
 6. Представники малого бізнесу влаштували акцію протесту на Майдані. РБК-Украина (ru). Процитовано 2020-05-03. 
 7. «За що годувати сім'ї?»: перевізники з усієї України з'їхалися до Києва на масштабну акцію протесту
 8. Президент підписав суперечливий закон, який підприємці назвали "податковим терором.
 9. Крупнейший в Украине завод масел Azmol остановил производство
 10. Петиція про Захист спрощеної системи оподаткування
 11. «SAVE ФОП»: ПІД ВР ПРОХОДИТЬ МАСШТАБНИЙ МІТИНГ ПІДПРИЄМЦІВ — ЯК РЕАГУЮТЬ ЧИНОВНИКИ
 12. Проти карантину та касових апаратів: на майдані Корольова у Житомирі мітингують підприємці
 13. Протест ФОПів на Майдані: є перші постраждалі. РБК-Украина (ru). Процитовано 2020-12-15. 
 14. Протест ФОПів на Майдані: поліція демонтує намети, почалися сутички. РБК-Украина (ru). Процитовано 2020-12-15. 
 15. Майдані залишаються кілька сотень мітингувальників
 16. Протест підприємців: на Хрещатику відновили рух транспорту
 17. [1]
 18. [2]
 19. Податковий Майдан#SaveФОП: у Львові анонсували масштабну акцію підприємців 3 листопада у Києві
 20. Рада відклала введення касових апаратів для ФОПів
 21. Програми підтримки від Уряду орієнтовані на ФОПів, — Ігор Петрашко
 22. Kitsoft. Кабінет Міністрів України - Уряд запровадив посилений карантин з 8 до 24 січня. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 2021-01-22. 
 23. Арсен Аваков погрожував в інтернеті «жорсткою реакцією» міському голові Черкас через послаблення карантину. 01.05.2020, 13:50
 24. Голова Ліги підприємців оскаржить у суді адмінпротокол поліції за пікет у Львові
 25. Сумська райрада засудила дії правоохоронців під час акції протесту ФОПів на Майдані, — депутат Сумської облради Салатенко

Посилання[ред. | ред. код]