1 жовтня 2019 року російські ЗМІ оголосили, що українська делегація підписала формулу Штайнмаєра на черговому засіданні Тристоронньої контактної групи[16].
Через декілька годин Офіс президента анонсував терміновий брифінг. На брифінгу Володимир Зеленський повідомив, що Україна погодила так звану формулу Штайнмаєра щодо виборів на окупованому Донбасі, за якими передбачається виведення будь-яких[17] військ із Донецької та Луганської областей та проведення там виборів[18]..
ЗМІ російських терористичних організацій на окупованому Донбасі заявили, що підписання даних домовленостей — «це перемога ДНР і ЛНР над Україною»[19].
Також, позитивно оцінили підписання формули в Росії[20], в НАТО, Франції та Німеччині.
Вже через декілька годин після заяви під Офісом президента України і на Майдані Незалежності зібралися спонтанні акції протесту проти погодження «формули Штайнмаєра» і капітуляції України[21]. Цього дня акції відбулись також у Дніпрі[22], Львові[23], Маріуполі[24] та Харкові[25].
Львівська і Тернопільська[58][59] обласні ради схвалили рішення, якими засудили «формулу Штайнмаєра». Активісти зауважили, що відбувся перетин «червоної лінії»[60]. Три фракції Верховної Ради («Голос», «Європейська Солідарність» та «Батьківщина») погодили спільну пропозицію до президента України особисто прояснити у парламенті свою позицію щодо подальшої деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей. Про це від імені трьох фракцій заявив народний депутат Сергій Рахманін[61][62][63].
«ЄС» не братиме участі у засіданнях Верховної Ради, поки Зеленський не надасть пояснень щодо «формули Штайнмаєра»[64].
4 жовтня2019 року в Житомирі, де президент України Володимир Зеленський провів зустріч із президентом БілорусіОлександром Лукашенком, активісти кампанії провели протест проти «формули Штайнмаєра» і капітуляції України[74][75]. Поліція не пустила протестувальників на Соборну площу перед театром, де відбувалась зустріч[76][77]. Під час акції сталися сутички з поліцією — правоохоронці виривали фаєри з рук мітингувальників[78]. Після завершення протесту активісти повідомили про переслідування учасників флешмобу поліцією на Житомирській трасі[79].
Верховинська[96], Долинська[97], Коломийська[98] та Тлумацька[99] районні ради Івано-Франківської області виступили проти реалізації «формули Штайнмаєра».
5 жовтня 2019 року Хмельницька обласна рада закликала президента Володимира Зеленського і Верховну Раду в жодному разі не надавати особливий статус окупованим територіям Донбасу та не реалізовувати так звану «формулою Штайнмаєра»[100].
Анонсоване на 7 жовтня2019 року розведення військ на ділянках поблизу Петрівського та Золотого вирішено відтермінувати через порушення бойовиками невизнаних республік режиму «тиші». Про це заявив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко[109][110].
Голова комітету Верховної Ради з міжнародних відносин і нардеп від «Слуги народу»Богдан Яременко заявив, що капітуляція вже відбулася[112]. Також він додав, що якщо російські військові і бойовики захочуть взяти участь у виборах на Донбасі без зброї — то можуть залишатися[113].
Того ж дня на позачергових сесіях проти реалізації «формули Штайнмаєра» виступили міські ради Острога[114] та Бурштина[115], а також Калуська районна рада[116]. З заявою щодо рішучого заперечення «спроби через реалізації так званої „формули Штайнмаєра“ розміняти перспективи Української державності на примарний мир ціною приниження країною-агресором, що знову зробить Україну частиною Росії» виступили на сесії депутати Самбірської міської ради[117].
Надвірнянська міська рада звернулася до глави держави щодо недопущення змін ЗУ «Про особливий статус Донбасу» за так званою «формулою Штайнмайєра»[118].
«Звернення до Президента України В.Зеленського щодо врегулювання ним проблематики Донбасу і Криму виключно в національних інтересах України та відповідно до українського законодавства і визнаних міжнародних правових норм» прийняли на XXXIV позачерговій сесії депутати Дрогобицької районної ради VII скликання[119].
Районні ради, які того ж дня ухвалили звернення: Житомирська[126], Гощанська[127], Гусятинська[128], Демидівська[129], Корецька[130], Підволочиська[131] та Радивилівська[132].
Того ж дня Ніжинська міська рада першою на Чернігівщині ухвалила аналогічне звернення до центральної влади (21 голос з-поміж 37)[137].
Після кількох спроб погодження тексту заяви Чернівецька обласна рада 33-ма голосами підтримала звернення до Верховної Ради та Президента про недопущення реалізації «формули Штайнмаєра»[138]. Такою самою кількістю голосів схоже звернення прийняла Кіровоградська обласна рада[139].
Нетішинська міська рада на позачерговій сесії проголосувала за звернення до центральних органів влади щодо недопущення капітуляції[140].
Білоцерківська міська рада на пленарній сесії погодила звернення до парламенту та Президента України щодо недопустимості капітуляції[141].
Березнівська[142] та Костопільська[143] районні ради Рівненської області на позачергових сесіях схвалили звернення до Президента України щодо недопущення реалізації «формули Штайнмаєра». Рішення було надіслано до Президента України, Верховної Ради України та Рівненської обласної ради.
Ізяславська районна рада на позачерговій сесії висловилася категорично проти реалізації «формули Штайнмаєра»[144].
Луцька[145] та Горохівська[146] міські ради схвалили звернення до керівників держави щодо недопущення реалізації Мінських угод за «формулою Штайнмаєра». Луцька міськрада у своєму зверненні висунула вимогу розірвати дипломатичні стосунки з РФ до повної деокупації українських земель, ввести воєнний стан у прифронтових територіях, повну блокаду окупованих територій, не допустити «особливого стану» для ОРДЛО, проводити вибори на тимчасово окупованих територіях тільки після повної деокупації[147].
Того ж дня на позачерговій сесії Броварська міська рада проголосувала за звернення до Президента, Верховної Ради України та РНБО щодо недопущення реалізації «формули Штайнмаєра»[151][152].
Міська рада Долинської постановила звернутися до Презилента України щодо неприпустимості відведення Збройних Сил України на Донбасі за «формулою Штайнмаєра»[153].
Бахмацька районна рада 22-ма голосами з 34-х звернулася до керівництва країни щодо недопущення здачі національних інтересів[154].
Підгаєцька[155] та Чортківська[156] районні ради підтримала депутатів Тернопільської обласної.
Любомльська районна рада одноголосно висловила незгоду з імплементацією «формули»[157].
Галицька районна рада схвалила звернення депутатів до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів[158].
Горохівська[159], Іваничівська[160] та Новгород-Сіверська[161] районні ради схвалили звернення щодо недопущення капітуляції.
Козятинська міська рада 21 голосом з 35 проголосувала за підтримку рішення віче та звернення до Президента України та Верховної Ради України[164].
Шепетівська міська рада на позачерговій сесії ухвалила звернення щодо недопущення реалізації «формули Штайнмаєра»[165].
Городенківська районна рада підтримала обласну[166].
Козівська районна рада Тернопільської області підтримала обласну[167].
В Одесі під стінами філармонії, де була зустріч президента Зеленського, відбулася акція протесту проти капітуляції України, участь у ній взяли близько 50 людей[168].
14 жовтня 2019 року відбулась низка протестів. О 12:00 почалася акція під Офісом президента України проти розведення військ на «Захисти українців Донбасу!»[170]. О 13:00 — «Марш УПА», який пройшов під назвою «Захистимо українську землю!», а о 16:00 — «Марш спротиву капітуляції»[171][172]. Інші протестні акції відбулись також у Запоріжжі, Дніпрі[173], Харкові, Богуславі[174], Маріуполі[175], Львові[176].
Голова МЗС УкраїниВадим Пристайко у Люксембурзі заявив, що «формула» — шлях до миру, альтернативою якому може бути повна мобілізація та спрямування третини бюджету країни на потреби армії[177]. Це сталося на тлі реєстрації депутатом від «Слуги Народу» двох законопроєктів щодо скасування військового збору[178].
Стрийська міська рада закликала військово-політичне керівництво України жодним чином не йти на імплементацію так званих пропозицій за «формулою Штайнмаєра»[179].
Схожу заяву реферували Рожищенська[180] і Новоград-Волинська[181] районні ради.
Зеленський дав наказ українським військовим покинути ЗолотеПопаснянського районуЛуганської області. Відступ військ відбувався під обстріли російських військових[214]. Президент Зеленський прокоментував дане рішення, сказавши, що «це прекрасно»[215].
Під Офіс президента у Києві вийшли сотні людей, які висловили протест проти рішення Зеленського вивести війська із Золотого[216].
Депутатський корпус Костопільської міської ради підтримав проєкт рішення під назвою "Про звернення депутатів Костопільської міської ради Рівненської області до Президента України, щодо недопущення реалізації так званої «формули Штайнмайєра»[218].
1 листопада Президента України Володимира Зеленського, який представив у Тернополі нового голову ОДА, біля входу до будівлі обласної адміністрації зустрів натовп, який вигукував гасла «Ганьба!» та «Ні капітуляції!».[219]
14 листопада Нововолинська міська рада Волинської області ухвалила звернення до Президента України, Прем'єр-міністра України та Голови Верховної Ради України щодо реалізації так званої «формули Штайнмаєра». У зверненні депутатський корпус, зокрема, закликав «військово-політичне керівництво української держави жодним чином не йти на імплементацію так званих пропозицій за „формулою Штайнмаєра“, бо в запропонованому вигляді вони є нічим іншим, як інструментом досягнення імперських геополітичних інтересів Росії за рахунок державного суверенітету та незалежності України»[221].
Кіцманська районна рада звернулася до очільників держави з приводу «формули Штайнмаєра»[222].
Попільнянська районна рада схвалила текст звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо неприйняття «формули»[223].
За різними оцінками, від 8 до 18 тис. осіб взяли участь в акціях «Червоні лінії» та «Ні капітуляції!» на Майдані Незалежності у Києві. Організатори мітингу заявили, що метою акції є привернути увагу президента України Володимира Зеленського до неприпустимості капітуляції України за результатами зустрічі у нормандському форматі 9 грудня[226][227].
Органи місцевого самоврядування, що виступили проти «формули Штайнмаєра»
— обласна рада, — районна рада, — міська рада. Жирним позначено обласні центри; у випадку двох дат першою вказана дата звернення обласної або районної ради
Близько тисячі осіб взяли участь в акції «Ні капітуляції!» на Майдані Незалежності у Києві. За словами організаторів мітингу метою акції є протест проти капітуляційної політики шостого Президента України.[228]
7 жовтня, після зустрічі з активістами, голова Волинської обласної радиІрина Вахович заявила, що не бачить підстав для проведення позачергової сесії та звернень до Президента:
Волинь підтримала Володимира Зеленського на президентських виборах 21 квітня 2019 року, вона віддала голоси за його політичну силу на парламентських виборах 21 липня 2019 року. Закликаю краян висловити кредит довіри Президенту і у цей складний час, коли питання мирних перемовин є дуже потрібним та надто важким завданням. А політиків прошу не нагнітати ситуацію, адже реальними ворогами України є, окрім путінської агресії, внутрішні провокатори, що породжують протистояння між співвітчизниками. [...] Тому позачергової сесії Волинської обласної ради на вимогу протестувальних груп я скликати не буду. Планова сесія Волинської обласної ради відбудеться 24.10.2019 року, де депутатські фракції зможуть висловити свої позиції в тому числі з даного питання
8 жовтня очільник Закарпатської ОДА Ігор Бондаренко на прес-конференції з приводу «реакції суспільства щодо врегулювання ситуації на Донбасі» зазначив, що повністю підтримує позицію Президента України Володимира Зеленського і закликав "не лякатися «формули Штайнмайєра»[234].
16 жовтня Харківська міська рада звернулася до Президента, аби висловити свою підтримку і водночас закликала місцеві ради усіх рівнів «підтримати зусилля Президента України Володимира Зеленського у його діяльності на шляху повернення миру в Україну». Депутати Харкова також вимагають від політиків утриматися від проведення акцій «Ні капітуляції»[235][236]
Деякі органи влади на місцях (зокрема, і у безпосередній близькості від лінії розмежування) не проголосували за відповідні звернення до найвищої ланки керівництва України і, як наслідок, не долучилися до акції «Ні капітуляції».
У Житомирі проєкт звернення було відкликано ініціатором через те, що «воно б не пройшло на сесії»[243], а обласній раді на позачерговій сесії забракло голосів, аби ухвалити рішення про звернення[244].
18 жовтня Херсонська обласна рада не підтримала проєкт звернення щодо недопущення капітуляції України у російсько-українській війні. «За» проголосувало 12 з 47 присутніх депутатів[245].
24 жовтня Полтавська обласна рада тричі безрезультатно намагалася поставити на порядок денний звернення щодо недопущення реалізації так званої «формули Штайнмаєра»[246].
30 жовтня позачергова (75-а) сесія Олександрійської міської ради не підтримала проєкт рішення стосовно так званої «формули Штайнмаєра» (з 37 депутатів «За» — 12; «Проти» — 5; «Утримались» — 5; «Не голосували» — 1; Відсутні — 14)[248].
3 грудня на 56-й позачерговій сесії Яготинської міської ради депутати відхилили звернення щодо недопущення прийняття законодавчих актів України за т. зв. «формулою»[249].
Позачергова сесія Рівненської облради, скликана 3 жовтня через узгодження «формули Штайнмаєра», не відбулася через неявку депутатів[250].
Депутати міськради Чернівців ані 3[251] ані 11[252] жовтня не змогли визначитися зі своїми поглядами на так звану «формулу Штайнмаєра» (вдруге через відсутність кворуму)[253].
Сєвєродонецька міська рада на засіданні 9 жовтня не розглядала пропозицію звернення щодо «формули Штайнмаєра»[254], а позачерговій сесії 18 жовтня не вистачило кворуму[255].
За опитуванням проведеним КМІС з 9 по 11 жовтня 2019 року 26 % українців підтримують протести проти узгодження Україною «формули Штайнмаєра». При цьому 41 % виступають проти цих демонстрацій. 22 % заявили, що мало знають про вимоги протестувальників і не можуть відповісти, 10 % нічого не чули про протести, 1 % — відмовилися відповідати[256].