Поп-арт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Річард Гамільтон, «Що робить наші сьогоднішні помешкання такими різними, такими привабливими?» (1956) — одна з найперших робіт поп-арту

Поп-а́рт (англ. pop-art, скорочення від англ. popular art, етимологію також пов'язують із англ. рор — уривчастий удар, плескіт) — напрям в образотворчому мистецтві 19501960-х років, що виник як реакція на абстрактний експресіонізм та використовує образи продуктів вжитку.

Образ, запозичений у масовій культурі, переміщується в інший контекст:

  • змінюються масштаб та матеріал;
  • оголюється прийом або технічний метод;
  • виявляються інформаційні перешкоди та ін.

Історія[ред. | ред. код]

Термін «поп-арт» вперше з'явився у пресі в статті англійського критика Лоуренса Еллоуея (19261990). У 1966 році Еллоуей відкрито зізнавався: «Тоді я не вкладав у це поняття той зміст, яким воно володіє сьогодні. Я використовував це слово нарівні з терміном „поп-культура“, щоб охарактеризувати продукти засобів масової інформації, а не витвори мистецтва, для яких були використані елементи цієї „народної культури“. У будь-якому разі, поняття увійшло до вжитку десь між зимою 1954/55 років та 1957 роком»[1].

Перші роботи у стилі поп-арт виконали три художники, які вчилися у лондонському Королівському художньому коледжі — Пітер Блек, Джо Тілсон та Річард Сміт. Але першою роботою, що отримала статус ікони поп-арту, був колаж Річарда Хамілтона «Що робить наші сьогоднішні помешкання такими різними, такими привабливими?» (1956)

Поп-арт прийшов на зміну абстрактному експресіонізму, орієнтуючись на нову образність, що створювалася засобами масової інформації та рекламою.

Поп-арт породив наступні напрями у мистецтві: оп-арт, кінетичне мистецтво, ситуативне мистецтво (англ. situation art).

Поп-арт у США[ред. | ред. код]

Міжнародну славу американському поп-арту принесли такі художники як Роберт Раушенберг, Рой Ліхтенштейн, Джаспер Джонс, Джеймс Розенквіст, Том Вессельман, Клас Олденбург, Енді Воргол.

Представники поп-арту[ред. | ред. код]

Цитати[ред. | ред. код]

Поп-арт — популярний, скороминущий, дотепний, швидкий до забуття, сексуальний, молодий.

Річард Гамільтон

Поп — це кохання, так як поп визнає усе… Поп є подібним до розриву вибухівки. Це американська мрія, оптимістична, щедра, наївна.

Роберт Індіана

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lawrence Alloway: Die Entdeckung von Pop in England, in: Lucy R. Lippard. Pop Art. München, 1968. S. 27

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]