Прерафаеліти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Росетті, A Vision of Fiammetta

Прерафаелі́ти (1848—1853) — об'єднання молодих англійських художників, засноване в 1848 році. Невдоволені станом занепаду сучасного їм англійського живопису, пререфаеліти мали на меті підвищити його значимість шляхом повернення до мистецтва доби XV століття (Кватроченто).

Аби відродити щирість раннього італійського мистецтва до Рафаеля і Високого Відродження, вони звернулись до стилістики Раннього відродження і пізнього середньовіччя, в тому числі англійського . Поставши проти пануючого в той час в мистецтві академізму, а заодне і проти суспільних укладів своєї епохи, пререфаеліти — Гант, Міллес, Росетті та інші — використовували різноманітні художні засоби: вони писали на літературні, історичні, релігійні теми, а в сценах сучасного їм побуту намагалися дати моральний коментар соціальним відносинам (спокійний і буржуазно-обмежений).

Передумови[ред. | ред. код]

В XIX столітті низка художників об'єднувалась у нові товариства, об'єднання, братства — найчастіше задля спільної боротьби за свої ідейні настанови. Романтики, реалісти, імпресіоністи, символісти, набіди — метою кожного з об'єднань живописців було прагнення порушити прийняті в мистецтві застарілі і консервативні традиції.

Так само, у 18481853 роках прерафаеліти стають «порушниками спокою» в консервативному англійському живопису і графіці.

Братство прерафаелітів виникло через абсолютне неприйняття групою молодих митців вимог офіційного живопису епохи панування королеви Вікторії, десятиріччя правління якої в 1848 помпезно святкувало все Об'єднане Королівство — десять років стагнації, пуританства та лицемірної моралі.

На той час вже помер Констебл; Тернеру залишилося жити менше ніж три роки. Ці два художника намагалися порушити принципи академізму, які у вікторіанські часи гальмували розвиток англійського живопису.

З відходом у історію Констебла та Тернера місце «революціонерів від мистецтва» стало вакантним.

Спокійні «бунтівники від мистецтва»[ред. | ред. код]

Данте Габріель Росетті «Любов Данте», 1860, Галерея Тейт, Лондон

У цей період декілька молодих художників (а найстаршому був 21 рік) зважуються на протистояння офіційному мистецтву. Їхні прізвища: Міллес, Хант і Росетті. Майбутні прерафаеліти сходились на тому, що їхня власна внутрішня свобода, повне творче самовираження прямо залежать від звільнення живопису від академізму.

Пізніше Росетті зізнається:

Називати те, що ми тоді створили, новим напрямом — якось несерйозно, адже сама ідея створення нашого товариства під загальною назвою «Братство прерафаелітів» спочатку було для нас веселим жартом: просто академізм був вже настільки нестерпний, що ми вважали за своє право «завдати старикам перцю». Три молодих нахаби підписували свої картини тепер вже відомими ініціалами, отримуючи величезне задоволення вже від того, що почували себе «поза законом».

Роль членів таємного товариства приваблювала молодих людей дедалі більше. Але невдовзі вони розуміють, що бунтівний опір потребує опори в істинно революційних ідеях. Й ці ідеї знайшлися — за виразом одного з критиків, «дякувати Рафаелеві». Назва «братства» напрошувалася сама собою, оскільки прерафаеліти декларували наступне:

Мистецтво було чистим лише до Рафаеля. Рафаель був сам чистий першу половину свого творчого шляху. Згодом, отримавши свої перші ватиканські замовлення, … він створив стереотип, за яким послідували решта.

Ідея, що мистецтво було чистим лише до Рафаеля — досить англійська, де консервативні і середньовічні традиції залишались впливовими впродовж кожної доби в мистецтві Британії. У Королівстві — лише частково сприймали кожний стиль з континенту (маньєризм, бароко, рококо), народжуючи в країні компромісні і нетривалі варіанти. Виняток лише один — палладіанство в британській архітектурі, котре швидко втратило творчий характер і поріднилося із офіційним академізмом.

Подібна заява молодиків викликала резонанс в друкованих виданнях, адже до появи прерафаелітів розвиток британського мистецтва визначався головним чином діяльністю Королівської (тобто державної) Академії. Незважаючи на появу таких художників як Тернер і Констебл, манера, котрої дотримувалась академія, тяжіла до старих майстрів: домінування малюнку над кольором, рівноваги над рухом, штучне освітлення майстерні над пленером і доопрацювання картин саме в майстерні, штучні сюжети, насамкінець, перевага авторитету великих майстрів минулого — над рештою сучасних художників.

На думку прерафаелітів, за подібних умов митець не міг досить повно виявити власні здібності. Спираючись на творчість художників кватроченто і британської (неєвропейської)готики і досягаючи абсолютної точності своєї техніки, вони прагнуть поєднати нові прагнення із реалістичним зображенням об'єктів.

Для того, щоб відтворити манеру великих дорафаелівських італійських художників, члени братства робили детальні етюди з натури, відображаючи колір якомога яскравіше, і писали картини на вологому білому ґрунті.

Вони збільшували розміри полотен, щоб зображувати предмети і людські фігури в їх натуральний розмір.

Зверталися до сюжетів біблії, бо мали бажання писати сповнені «найвищих істин» сюжети.

Їх творчість тісно пов'язана з літературою: зокрема, з поезією Данте, Шекспіра, призабутими середньовічними легендами і баладами британського середньовіччя.

У плані техніки молодих художників цікавить, передусім, творчість їх сучасників — Тернера (1775—1851), Блейка (1757—1827), Жеріко (1791—1824), Ежена Делакруа (1798—1863), Енґра (1780—1867), а серед старих майстрів — Джорджоне (1477—1510) і Рубенса (1577—1640) — в основному, через незвичайний колорит цих робіт. Траплялись і помилки, позаяк творчість Джорджоне ще не була вивчена і до його картин зараховували твори інших майстрів.

Звільнення живопису від настанов академізму, як вважали прерафаеліти, означає також відмову від академічного ідеалізму. Молоді митці наполягають на тіснішому зв'язку з природою. Кінець статичним позам і «досконалій красі»: можна писати просто, щиро і — відверто.

Прерафаеліти відкрито критикують полотно пізнього періоду творчості Рафаеля «Преображення» — за його «зневагу до краси і правди, помпезність образів апостолів і Спасителя, які не мають нічого спільного з істинною духовністю», яке академіки оголосили зразком досконалості.

Народження братства[ред. | ред. код]

Данте Габріель Росетті «Персефона», 1874, Галерея Тейт, Лондон

Автором ідеї утворення у вересні 1848 року «Братства Прерафаелітів» — P. R. B. (Pre-Raphaelite Brotherhood) був Росетті — син італійського емігранта, заколотника-карбонарія. Росетті з дитинства був під впливом розповідей про таємні спільноти, масонські ложі і чернечі ордени, активно бажав пограти у таємничість.

Спочатку до Братства входять семеро: художники Д. Г. Росетті, Х. Хант, Д. Е. Міллес, Д. Коллінз, Ф. Стівенс, скульптор Т. Вулнер, письменник і критик В. М. Росетті. Оскільки останній не є художником, його призначать секретарем Братства і доручають йому відредагувати складену його братом Данте Габріелем теоретичну програму товариства.

Основними пунктами цього своєрідного маніфесту були такі : Прагнути до втілення особистих оригінальних ідей. Уважно вивчати природу, щоб навчитися передавати її в будь-якому вигляді і стані. Вітати щирість і новизну, відкидаючи лицемірство. Створювати будь-які картини і скульптури, не беручи до уваги суспільну думку — такими, якими їх бачить автор. Всі роботи, створені членами Братства, підписувати не їм'ям художника, але трьома ініціалами — «P. R. B.», значення яких має залишатися в таємниці. Гра у таємничість почалась навіть у їх програмі.

Втім, останній пункт виконати не вдалося: 1849 року члени Братства вирішили викласти свої принципи в статтях, розповідях і поемах, які вони оприлюднили у власному журналі «Росток». Завдяки цим публікаціям до кінця 1850 року зміст абревіатури «P.R.B.» перестає бути таємним не лише для студентів і професорів Академії, але й для широкого загалу.

Перші виставки[ред. | ред. код]

Едвард Берн-Джонс, «Зачарований Мерлін», 1872—1880, 186х111 см, Художня Галерея Леді Лівер, Порт Санлайт

Перша картина під ініціалами «P.R.B.», виставлена для публіки в березні 1849 року в лондонській галереї Гайд Парк Корнер, була написана Росетті під керівництвом Ханта.

Через декілька місяців нові полотна під тими ж самими ініціалами з'являються на виставці в Королівській Академії Мистецтв — серед звичних парадних портретів, сентиментальних побутових сюжетів і нецікавих міфологічних композицій, вони одразу привернули увагу публіки яскравістю кольорів і загадковістю сюжетів.

Заінтриговані критики реагують доволі стримано і несхвально. Наступного року Росетті виставляє «Благовіщення» в галереї Портланд, а на стінах виставкової зали Королівської Академії розмістилися картини «Звернена до віри сім'я бриттів рятує капелана від друїдів» Ханта і «Христос в домі батьків» Міллеса.

Цього разу таємниця ініціалів була розгадана, а члени Братства, які зневажали принципи академізму і спадщину великого Рафаеля, одразу ж були заочно піддані остракізму.

Заступництво авторитетного Раскіна[ред. | ред. код]

Великий англійський критик Джон Раскін (1819—1900) був відомий своїм критичним ставленням до церкви як до фінансово-прибуткової організації. Священство він вважав лицемірами, церковний культ — марновірством, наполягаючи на безпосередньому контакті вірянина з богом.

Простота, щирість і відвертість вітаються Раскіном, як основні чесноти, побожність і моральність, на його думку, є синоніми.

Вивчаючи історію живопису, Раскін доходить до висновку, що сучасні йому художники продовжують звертатися до релігійних сюжетів, часто вкладаючи в них нерелігійний зміст і нещиру ідею. Серед сучасників критик знаходить лише одну групу художників, які, на його думку, щиро і правдиво втілюють у своїй творчості релігійні теми — і це Прерафаеліти.

В роботах Росетті, Міллеса, Ханта та інших Раскін знайшов той самий дух ідеалізованого середньовіччя і ті самі настрої, які розділяв сам. На думку критика, середньовіччя і раннє Відродження були часом найвищого розквіту образотворчого мистецтва. Таким чином, в мистецтві прерафаелітів Раскін знаходить яскраве втілення особистих бажань і прагнень.

Саме тому критик починає виступати в друкованих виданнях з позитивними відгуками про Братство і всіляко їх підтримувати. При цьому Раскін не може не усвідомлювати, що заступництво за молодих художників має викликати негативну реакцію в його колег, але, захищаючи прерафаелітів, він захищає і свої особисті принципи.

Окрім критичного відношення до буржуазності і поваги до середньовіччя, в прерафаелітах, Раскіна приваблює і їхній реалізм, який особливо яскраво виявив себе в ранніх творах молодих майстрів.

Перемога і розпад братства[ред. | ред. код]

Едвард Берн-Джонс, «Вічний сон короля Артура на міфічній горі Авалон» (The last sleep of Arthur).

Під дружньою зверхністю Раскіна прерафаеліти швидко вибороли визнання у буржуазної публіки Британії і комерційний успіх.

Міллеса обирають членом Королівської академії мистецтв, і він погоджується на зраду принципам Братства заради забезпеченого і спокійного майбутнього, типового для особи з міщанським світоглядом. Данте Габріель Росетті назве цю подію кінцем Братства; «круглий стіл розпадається», скаже він.

Невдовзі Вулнер поїхав до Австралії, релігійно налаштовний Хант — на Близький Схід шукати місця, описані в Старому Заповіті…

Новий етап руху прерафаелітів почався із знайомства Росетті із двома студентами Оксфорду — У. Моррісом (1834—1896) і Е. Берн-Джонсом (1833—1898), хоча «Братства прерафаелітів» як такого вже не існувало.

На шляху до символізму і модернізму[ред. | ред. код]

Росетті, Сирійська Астарта

Прерафаелітізм вплинув на мистецтво кінця XIX століття попри те, що у більшості представників цього руху — ані у Міллеса, ані у Ханта чи решти — не було прямих послідовників. Власної школи в Британії вони не створили. Втім, з часом прерафаелітізм отримав символічний, декадентсьний характер, відійшовши від настанов реалізму і зачинившись у формальних пошуках.

Справжньої слави домігся лише Данте Габріель Росетті — переважно завдяки тому, що його вплив буде достатньо помітний не лише на художників, але й письменників і композиторів. Зокрема, його картини надихали Поля Верлена і Клода Дебюссі; його живописом захоплювалася низка художників-модерністів з проанглійськими смаками.

Берн-Джонс, учень Росетті, став посередником між прерафаелітами і символістами.

Хронологія[ред. | ред. код]

 • 1827 — народження Вільямя Холмена Ханта
 • 1828 — народження Данте Габріеля Росетті
 • 1829 — народження Джона Еверетта Міллеса
 • 1833 — народження Едварда Берн-Джонса
 • 1848 — створення Братства Прерафаелітів
 • 1849 — на Вільній виставці в галереї Гайд Парк Корнер з'являються перші роботи, підписані ініціалами «P. R. B.»
 • 1850 — перша негативна критика прерафаелітів
 • 1851 — Джон Раскін стає на бік прерафаелітів
 • 1853 — Міллес стає членом Королівської академії мистецтв; Хант їде до Єгипту та на Святу Землю
 • 1854 — Братство Прерафаелітів розпадається
 • 1856 — Берн-Джонс стає учнем Росетті
 • 1857 — велика виставка робіт прерафаелітів в Лондоні
 • 1863 — Росетті завершує картину «Беата Беатрикс»
 • 1877 — Берн-Джонс вперше виставляє «Зачарованого Мерліна»

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Прерафаеліти

Джерела[ред. | ред. код]

 • Нордау, Макс. Прерафаэлиты // Вырождение. М.: Республика, 1995.— 400 с.— (Прошлое и настоящее). ISBN 5-250-02539-0
 • Поэтический мир прерафаэлитов. Новые переводы. (на русск. и англ. языках) М.: Центр книги Рудомино, 2013.— 372 с. ISBN 978-5-905626-83-8