Премія Women In Arts

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Премія Women In Arts M:
Премія Women In Arts, статуетка.webp

Присуджується за досягнення в українському мистецтві
Засновник(и) Представництво ООН Жінки в Україні та Український Інститут
Країна Україна Україна
Рік заснування 2019
heforsheukraine.info/artsweek2020/award/

Премія Women In Arts — це незалежна премія, заснована у 2019 році структурою ООН Жінки в Україні та Українським Інститутом у рамках підтримки глобального руху за ґендерну рівність HeForShe. Мета премії — привернути увагу до досягнень жінок, які працюють у мистецтві та публічно подякувати їм за внесок в українську культуру[1]. Премія Women In Arts закладає основу для нової традиції в історії мистецтва України, яка може стати важливою віхою в культурному розвитку України та надихнути жінок на нові досягнення[2].

Історія[ред. | ред. код]

У 2019 році ООН Жінки Україна та Український Інститут створили Премію Women In Arts з метою підтримки та сприяння професійному розвитку жінок у сфері мистецтва та культури України, а також подолання ґендерних стереотипів та усунення нерівності[3].

Історично жінки мали менше можливостей для реалізації в мистецькій та культурній сферах, ніж чоловіки, через що їхня робота часто залишається не оціненою в історії мистецтв і невидимою серед широкої громадськості. Премія має на меті встановити нову традицію визнання жінок у мистецтві на національному та міжнародному рівнях, підкреслюючи їхні досягнення за попередній рік, і водночас наголошуючи на  важливості зв'язку мисткинь із покоління в покоління.

Перша церемонія вручення премії Women In Arts відбулася 13 березня 2019 року в рамках святкування річниці руху HeForShe в Україні. У 2019 Премія Women In Arts була вручена п'ятьом переможницям у наступних номінаціях:

 • Візуальне мистецтво;
 • Музика;
 • Театр і кіно;
 • Література;
 • Культурний менеджмент.

Регламент[ред. | ред. код]

Щороку Організаційний комітет запрошує незалежну Експертну раду та Експертне журі для вибору номінанток та переможниць Премії.

До складу Експертних рад та Експертного журі входять експерти та експертки у сферах літератури, візуального мистецтва, музики, театру та кіно, культурного менеджменту та культурної журналістики, критики і досліджень, представниці/ки засобів масової інформації, та інші спеціалісти/ки цільових сфер[4].

Відбираючи номінанток на Премію, Експертна рада враховує професійний досвід, активність на національному і міжнародному рівнях та конкретні досягнення номінанток протягом року. Експерти також беруть до уваги потенціал впливу на розвиток української культури, використання інноваційних методів, а також низку інших факторів, врахованих у регламенті Премії.

Склад журі Премії регулюється за принципом щорічної ротації: переможниці Премії минулого року автоматично входять у склад журі наступного року.

Кандидатки Премії Women In Arts обираються у таких категоріях:

 • Візуальне мистецтво: Авторки, які працюють з різними медіа, зокрема скульптурою, живописом, новими медіа тощо.
 • Музика: Авторки музичних творів також можуть бути виконавицями, проте при оцінюванні беруться до уваги саме композиторки, якість їх роботи і значення їх діяльності для розвитку української сучасної музики.
 • Театр і кіно: Премія об'єднує дві галузі і пропонує звернути увагу на жінок таких професій у театрі і кіно: режисерки, акторки, сценаристки.
 • Література: Категорія розглядає жінок, які безпосередньо працюють і обрали своєю професією літературу: письменниці і поетеси.
 • Культурний менеджмент: Кураторки, кінопродюсерки, організаторки музичних і кінофестивалів, культурних форумів, тощо. Жінки, які допомагають творчим одиницям організувати або презентувати їхню діяльність.
 • Культурна журналістика, критика і дослідження: Жінки-дослідниці, арт-критикині, публіцистки, літературознавиці, кіно-, театрознавиці, історикині мистецтва, редакторки. Жінки, які створюють, редагують та оформлюють інформацію для засобів масової комунікації; жінки, які рецензують творчий і культурний процес та надають свою професійну експертизу; жінки, які займаються науковими дослідженнями в галузі культури.

У 2020 році під кураторством Українського інституту було оновлено положення Премії та кількість категорій, яких стало не 5, а 6, через додавання категорії «Жінки в культурній журналістиці, критиці та дослідженнях»[5].

Лауреатки[ред. | ред. код]

Лауреатки Women In Arts 2019[6]:

Лауреатки Women In Arts 2020[8]:

Статуетка Премії Women In Arts[ред. | ред. код]

Статуетку-нагороду для Премії Women in Arts створила сучасна українська скульпторка Марія Куліковська. Форма статуетки — це кисті жіночих рук, які переплітаються. За словами художниці, жіночі руки символізують підтримку і захист, а також жіночу працю. Основою для скульптури стали кисті рук самої художниці[9].

Організаційний комітет[ред. | ред. код]

Премія організовується структурою ООН Жінки Україна та Українським Інститутом.

ООН Жінки є структурою Організації Об'єднаних Націй, яка зосереджує свої зусилля на досягненні ґендерної рівності та розширенні прав і можливостей жінок. Структура ООН Жінки надає підтримку державам-членам ООН у встановленні глобальних стандартів для досягнення ґендерної рівності, а також працює разом із державними органами та громадянським суспільством над розробкою законів, стратегій, програм та послуг із метою дотримання цих стандартів. В Україні структура ООН Жінки зосереджує свою діяльність на трьох взаємодоповнюючих пріоритетних напрямах:

 • Зміцнення жіночого лідерства та підтримка участі жінок у політичних процесах;
 • Ліквідація насильства щодо жінок та дівчат;
 • Залучення жінок на всіх етапах розбудови миру та безпеки.

Український інститут — це державна установа, яка представляє українську культуру на міжнародному рівні та створює культурні зв'язки між Україною та іншими країнами. Інститут був заснований Кабінетом Міністрів України у 2017 році та належить до сфери управління Міністерства закордонних справ. Інститут долучився до створення Премії Women in Arts після приєднання до глобального руху солідарності HeForShe у 2019 році і став однією з перших державних інституцій України, яка приєдналася до руху[10].

HeForShe, започаткований ООН Жінки — це глобальний рух солідарності в підтримку гендерної рівності, в якому чоловіки та хлопчики стають головними агентами змін. З моменту запуску руху Генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном і Послом доброї волі Еммою Вотсон 20 вересня 2014 року, до нього приєдналися глави держав, провідні вчені, керівники глобальних корпорацій, спортсмени та митці, що поділяють філософію ґендерної рівності. В Україні рух HeForShe стартував у березні 2018 року та реалізується за фінансової підтримки Швеції[11].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Women in Arts: 25 stories of women artists in Ukraine (English). Europe and Central Asia; Ukraine: United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women (UN Women). 2019. с. 3. 
 2. HeForShe honours Ukrainian women artists with an historical award. UN Women | Europe and Central Asia (en). Процитовано 2020-04-24. 
 3. Український інститут приєднується до руху #HeForShe. ui.org.ua. Процитовано 2020-04-24. 
 4. heforsheartsweek2020 — Experts. heforsheartsweek2020. Процитовано 2020-04-28. 
 5. Олександра, Автор: Панченко (2020-03-13). Women in Arts 2020: у Києві відзначили досягнення українок, що працюють у сфері культури. Хмарочос (uk). Процитовано 2020-04-28. 
 6. Названі імена 5-ти найвпливовіших жінок України в мистецтві. officiel-online.com (ru). Процитовано 2020-04-24. 
 7. Дядюк, Катерина (14 Березня 2019). Катерина Калитко отримала премію «Women in Arts» в галузі літератури. ФОТО. Вежа (Українська). 
 8. alyona alyona і Оксана Забужко. Оголошено переможниць премії Women in Arts 2020. nv.ua. Процитовано 2020-04-24. 
 9. Gazeta.ua (2019-03-14). Вперше вручили премію "Жінки в мистецтві". Gazeta.ua (uk). Процитовано 2020-04-24. 
 10. Kitsoft. Міністерство закордонних справ України - Міністерство закордонних справ України приєдналося до міжнародного руху за гендерну рівність HeForShe. mfa.gov.ua (ua). Процитовано 2020-04-24. 
 11. heforsheartsweek2020 — Partners. heforsheartsweek2020. Процитовано 2020-04-28. 

Посилання[ред. | ред. код]