Природні пожежі в Росії (2010)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дим від пожеж над європейською частиною Росії, 4 серпня 2010 року

Природні пожежі в Росії виникли наприкінці липня — на початку серпня 2010 року в Росії і тривали до кінця серпня. На всій території Центрального федерального округу виникла складна пожежна обстановка через аномальну спеку і відсутність опадів. Торф'яні пожежі Підмосков'я супроводжувались запахом гару і сильним задимленням в Москві[1]. Загалом в Росії пожежі охопили 20 регіонів, серед яких Центральна Росія і Поволжя, Чукотка, Дагестан. Торф'яні пожежі зафіксовані в Московській області, Свердловській, Кіровській, Тверській, Калузькій та Псковській областях[2].

Причини[ред. | ред. код]

Можна виділити дві основні причини сильних пожеж. Перша — аномальна спека в Росії, яка призвела до висихання рослинності. Через це лісова пожежа могла виникнути з найменшого джерела вогню і легко перерости в руйнівну верхову пожежа, яка охоплює дерева і рухається зі швидкістю до 30 км/год[3]. Друга причина — слабка робота державної лісової охорони, фактична безхазяйність та безпритульність великих ділянок лісу[4].

Осушення боліт[ред. | ред. код]

В 1920-ті роки в рамках плану ГОЕЛРО здійснювалося осушення боліт в Центральній Росії з метою видобутку торфу, як доступнішого на той час палива в порівнянні з нафтою, газом і вугіллям. В 1970—1980-і роки торф добували для потреб сільського господарства Нечорнозем'я[5]. Після розвалу торфопідприємств торфорозробки виявилися фактично безхозними. Нині, у зв'язку з підвищеною пожежною небезпекою старих торфорозробок, планується обводнення торфовищ у Підмосков'ї[6].

Труднощі із гасінням[ред. | ред. код]

Гасіння торф'яних пожеж традиційними засобами неможливе. Зазвичай для локалізації та гасіння підземної пожежі торфу організовується обкопування осередку канавами шириною близько одного метра і глибиною до мінерального шару або до насиченого водою шару торфу[7].

Схожа проблема масових торф'яних та лісових пожеж та задушливого гару в Центральній Росії в спекотну погоду склалася в 1972 році, причому, цілком ліквідували проблему тільки дощі після 24 серпня. Сухе і димне літо також спостерігалося і в 2002 році[5].

Як стверджує професор кафедри ґрунтознавства та екології ґрунтів Санкт-Петербурзького державного університету Серафим Чуків, сухий торф стає гідрофобним, що викликає складнощі при гасінні вогню водою: вода при пожежогасінні просочується повз торф в глибину. В глибокі порожнини, вигорілі у торф'яниках, можуть провалюватися люди і техніка[5]. Для доставки води до місця пожежі ефективне застосування польових магістральних гідротрубопроводів.

Самозаймання торфу[ред. | ред. код]

Самозаймання торфу відбувається під дією мікроорганізмів і кисню повітря[8], якщо вологість торфу менше 40%[9].

Людський фактор[ред. | ред. код]

За повідомленням начальника головного управління МНС у Московській області Євгена Секіріна, 10% торф'яних пожеж припадають на самозаймання торфу, тоді як в інших випадках виною є «людський фактор»: недопалки, сірники[10]. Цієї ж точки зору дотримується координатор по збереженню торф'яних боліт Міжнародного бюро по збереженню водно-болотних угідь Тетяна Мінаєва. Вона стверджує, що основною причиною торф'яних пожеж як в 1972 році, так і зараз, став людський фактор: зокрема, викинуті з проїжджаючих автомобілів незагашені сигарети[5].

Хронологія подій[ред. | ред. код]

У Підмосков'ї за тиждень з 12 по 18 липня відбулися 109 торф'яних пожеж на площі 200 га. При цьому в середньому в регіоні виникало 50 пожеж на день, а вдавалося загасити в цей же день до 85-90% з них. При гасінні пожеж застосовувалися засоби авіації. У Росії за цей період було зареєстровано 1178 осередків природних пожеж на площі понад 30 тисяч га, за добу виникало до 200 вогнищ, які вдавалося загасити в 90% випадків[11].

25 липня 2010 року у Московській області за даними МНС за добу було зафіксовано 38 торф'яних і 25 лісових пожеж на площі 71 га[12]. 26 липня по всій Москві з'явився сильний запах гару від торфовищ, який до цього з'являвся на півдні і південному сході столиці[12]. 30 липня за повідомленням голови МНС РФ Сергія Шойгу, у Центральному і Приволзькому регіонах згоріло 1170 будинків і 2178 людей залишилися без житла. У гасінні пожеж задіяні 238 тис. осіб і 25 тис. одиниць техніки, здійснювався і планувалася перекидання сил з інших регіонів Росії в постраждалі регіони. Прем'єр-міністр Володимир Путін відвідав місце згорілої села Верхня Верея в Нижньогородській області, де повністю згоріли навіть кам'яні будівлі[13].

31 липня — 1 серпня[ред. | ред. код]

Регіони РФ, охоплені пожежами 31 серпня 2010 року

Керівник МНС Росії Сергій Шойгу 31 липня 2010 повідомив, що пожежна ситуація в 17 регіонах Росії, особливо, у Владимирській і Московській областях, може ускладнитися. Він стверджував, що в Нижньогородській області швидкість поширення пожеж склала 100 м/хв., а вогненний повітряний потік виривав дерева з корінням, подібно урагану[14].

За даними на 31 липня 2010, площа лісових і торф'яних пожеж в Росії склала більше ніж 120 тис. га і збільшилася за добу на 30 тис. га. Було зафіксовано 61 діє лісова пожежа з близько 400 осередків займання. Від пожеж найбільше постраждали Мордовія, Татарстан, Білгородська, Воронезька, Іванівська, Кіровська, Московська, Нижньогородська, Рязанська, Ульянівська, Владимирська, Липецька, Тамбовська і Тульська області[15].

На 1 серпня 2010 площа лісових пожеж становила 114 тис. га[16]. Сайт Центрального регіонального центру МНС Росії повідомляв, що в Московській області були виявлені 130 вогнищ природних пожеж на площі 880 га, в тому числі 67 торф'яних пожеж на площі в 178 га[1].

2 серпня[ред. | ред. код]

За даними на 2 серпня 2010, 18:38, в результаті пожеж згоріло понад 1 000 будинків в 77 населених пунктах в 10 суб'єктах Росії, загинули 34 людини, приблизно 800 людей перебувають у пунктах тимчасового розміщення. Прем'єр-міністр Росії В. В. Путін підтримав Федеральну цільову програму (ФЦП) по обводнення торфовищ в Підмосков'ї, на яку планується витратити з федерального бюджету 4,5 млрд рублів[6]. Згідно з доповіддю міністра регіонального розвитку Віктора Басаргіна, збитки від пожеж (на будівництво нового житла і компенсації погорільцям) перевищили 6,5 млрд рублів[17].

Президент Росії Дмитро Медведєв підписав указ про введення надзвичайної ситуації в семи регіонах Росії: Володимирській, Воронезької, Московської, Нижньогородської і Рязанської областях, а також у республіках Мордовія і Марій Ел[18]. При цьому Президентом був підписаний указ про заборону господарської діяльності та доступу громадян на ряд територій в семи суб'єктах РФ[19].

За повідомленням керівника Національного центру управління в кризових ситуаціях МНС Росії Володимира Степанова, станом на 2 серпня 2010 у Росії виявлено приблизно 7 тисяч осередків пожежі на площі понад 500 000 га. Пожежна обстановка склалася в 14 регіонах Росії, на 2 серпня 2010 повідомляється про загибель 34 людей[16]. У Москві станом на понеділок 2 серпня 2010 всі райони оповиті димом з пониженням видимості на дорогах, відчувається запах гару від торф'яників[1]. У Московському метро введений рятуючий від запаху гару режим роботи системи вентиляції[20].

4 — 5 серпня[ред. | ред. код]

4 серпня Вертольоти МНС Азербайджану вилетіли до Росії для сприяння в гасінні пожеж. Вертольоти марки Мі-17 і Ка-32А з чотирма особовими складами на борту попрямували до Воронежа і Липецькв. За словами начальник авіаційної групи МНС Азербайджану Ашрафа Гасимова, азербайджанські гелікоптери будуть працювати в Росії протягом двох тижнів, але у разі потреби МНС Азербайджану готове продовжити терміни роботи в Росії і збільшити як кількість техніки, так і особового складу[21].

За даними МНС РФ станом на 5 серпня, в Росії зафіксовано 843 вогнища пожеж, у тому числі 47 торф'яних. Число великих пожеж склало 73[22].

6 серпня[ред. | ред. код]

За даними станом на 6 серпня МНС РФ, в Росії зареєстрований 831 осередок пожеж, в їх числі 42 торф'яних. Число великих пожеж склало 80 на площі в 150,8 тис. га[22]. За даними Державного природоохоронного установи «Мосекомоніторінг», в Москві в першій половині дня максимальна концентрація чадного газу в повітрі перевищує допустиму норму в 3,6 разів, зміст зважених часток - в 2,8 раза, специфічних вуглеводнів - в 1,5 раза. Представник цієї організації назвав найнебезпечнішими для здоров'я зважені частинки розміром в 10 мкм, які, за його словами, не виводяться з організму і чинять негативний вплив на здоров'я і тривалість життя. Для захисту рекомендуються вологі восьмишарові марлеві пов'язки[23].

У першій половині дня московські аеропорти «Домодєдово» та «Внуково» не змогли прийняти більше 40 і відправити близько 20 літаків через сильне задимлення повітря. Станом на 10 годину ранку, видимість у «Домодєдово» становила 350 м, у «Внуково» - 300 м. За повідомленням Росавіації, аеропорти «Шереметьєво» працюють у звичайному режимі завдяки видимості 800 м[23].

Згідно зі спектрометричними даними, що надійшли з супутників НАСА «Терра» і «Аква», дим від пожеж в окремих місцях піднявся до висоти близько 12 км і потрапив у стратосферу, що зазвичай відбувається тільки при виверженні вулканів[24]. На кордоні Рязанської і Нижньогородської областей за 10 км на схід від Елатьми і за 30 км на південь від Верхньої Вереї, при горінні великого масиву лісів спостерігалися пірокумулятівні хмари, що викликаються потужними потоками гарячого повітря і зазвичай супроводжують виверження вулканів[24].

Подальші події[ред. | ред. код]

8 серпня дим від лісових пожеж в Новгородській області дійшов до Санкт-Петербурга[25].

15 серпня Нижній Новгород охопило задимленням, через якого знизилася видимість на дорогах і припинено роботу аеропорту. Причиною задимлення став зустрічний упав, який застосували пожежні для боротьби з вогнем. Знижений тиск сприяє знаходженню диму в нижніх шарах атмосфери. Пожежу вдалося локалізувати[26].

Міжнародна допомога[ред. | ред. код]

Допомогу Росії в гасінні пожеж запропонували Сербія[27], Італія, Україна, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Азербайджан, Болгарія, Польща[28], Литва[29], Іран[30], Естонія[31], Узбекистан[32], Венесуела[33], Франція[34], Німеччина[35], Латвія[36], Туреччина. Греція продовжила термін дії віз для росіян до 10 вересня, незалежно від попереднього терміну дії[37][38].

Наслідки[ред. | ред. код]

Смог над Москвою, 3 серпня 2010 року

Станом на 7 серпня 2010 зафіксована загибель 53 осіб[39], знищено понад 1200 будинків. Площа пожеж склала більше ніж 500 тисяч га. З небезпечних районів в Тольятті, Нижньогородської області проводилася евакуація жителів[40]. За офіційними даними Міністерства регіонального розвитку РФ, на 6 серпня 2010 лісовими пожежами були повністю або частково знищені 127 населених пунктів[4].

Задимлення міст[ред. | ред. код]

Москва впродовж тижня була заповнена їдким димом від палаючих торф'яників[41]. У зв'язку з задимленням посольства Німеччини, Австрії, Польщі і Канади евакуювали частину персоналу з Москви[42]. Кілька днів дим підмосковних пожеж закривав Санкт-Петербург[25]. Сильного задимлення піддалися Нижній Новгород, Рязань, Саратов, Тамбов, Твер, Владимир, Чебоксари, Новочебоксарськ та міста східного Підмосков'я[4][43][44][45][46].

Зростання числа захворювань і смертності в Москві[ред. | ред. код]

За даними голови Департаменту охорони здоров'я Москви Андрія Сельцовского на 9 серпня 2010, смертність в Москві досягла рівня приблизно 700 осіб на день, тоді як у звичайні дні вона становить 360—380 осіб на день. Виклики «швидкої допомоги» збільшилися до 10 тисяч на день (у звичайні дні — 7,5-8 тисяч). Загальне число госпіталізацій збільшилося на 10%, госпіталізацій дітей — на 17%. Основні приводи звернень — серцево-судинні патології, бронхіальна астма, гіпертонічна хвороба, проблеми з легенями. При цьому число інсультів зросла незначно, а число інфарктів скоротилася. У лікарнях заборонені планові хірургічні операції і будуть проводитися тільки екстрені. За відомостями першого заступника мера Володимира Ресіна, в лікарнях введено цілодобовий режим роботи без вихідних днів. Число звернень до лікарів збільшилася на 20%[47].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в Москву вновь окутал дым от пожаров. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. 2010-08-02. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 2. Пожары в России: огонь охватил 20 регионов (видео). Утро России. 2010-08-06. Архів оригіналу за 2012-02-17. Процитовано 2010-08-13. 
 3. Павел Борисов (2010-07-30). Огненный лес. Средняя полоса России охвачена лесными пожарами. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 4. а б в Алексей Ярошенко (8 августа 2010 года). Российский пожар. Полит.ру. 
 5. а б в г Сергей Гололобов (2010-07-27). Подмосковные торфяники стали лёгкой добычей огня. Вести FM. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 6. а б Путин поддержал программу по затоплению торфяников в Подмосковье. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. 2010-08-02. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 7. Воробьев Ю. Л. Лесные пожары на территории России: Состояние и проблемы[недоступне посилання з квітня 2019] / Ю. Л. Воробьев, В. А. Акимов, Ю. И. Соколов; Под общ. ред. Ю. Л. Воробьева; МЧС России. — М.: ДЭКС-ПРЕСС, 2004. — 312 с. ISBN 5-9517-0008-6
 8. Самовозгорание торфа — Горная энциклопедия
 9. Анастасия Берсенева (2010-07-29). Этот торф не затушишь, не зальёшь. Газета.ру. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 10. МЧС: «Только 10 % торфяных пожаров в Подмосковье происходят из-за самовозгорания торфа». ПРАЙМ-ТАСС. 2010-07-29. Архів оригіналу за 2010-08-06. Процитовано 2010-08-13. 
 11. За последнюю неделю в Подмосковье загорелось более 100 торфяников. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. 2010-07-19. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 12. а б По всей Москве появился запах гари от тлеющих торфяников. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. 2010-07-26. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 13. Сергей Шойгу: «В пожарах сгорело 1170 домов». Жара, смог и лесные пожары. Вести.ру. 2010-07-30. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 14. Площадь лесных пожаров в России уменьшилась. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. 2010-08-01. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 15. Из-за пожаров Путин отменил губернаторам выходные. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. 2010-07-31. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 16. а б Площадь пожаров в России увеличилась до 500 тыс. га. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. 2010-08-02. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 17. Убытки от пожаров превысили 6,5 миллиарда рублей. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. 2010-08-02. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 18. Медведев объявил чрезвычайное положение в семи регионах. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. 2010-08-02. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 19. В связи с пожарами Медведев ограничил допуск граждан на ряд территорий. Жаркое лето-2010. РИА Новости. 2010-08-02. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 20. В московском метро начали бесполезную борьбу с дымом от пожаров. Lenta.ru. 2010-08-02. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 21. Алиев М. (2010-08-04). Два вертолёта МЧС Азербайджана вылетели в Россию для тушения пожаров (російською). Trend.az. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 22. а б В России возросло число крупных пожаров. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. 2010-08-06. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 23. а б Концентрация угарного газа в Москве превысила норму в четыре раза. Природные пожары лета 2010 года. Lenta.ru. 2010-08-06. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 24. а б Дым от пожаров в России добрался до стратосферы. Жаркое лето-2010 (російською). РИА Новости. 6 августа 2010. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-06. 
 25. а б Ксения Воронина (2010-08-09). Смог охватил Санкт-Петербург. ИнтерНовости.ру. Архів оригіналу за 2013-07-09. Процитовано 2010-08-13. 
 26. Нижний Новгород окутало дымом из-за действий пожарных. Лента.ру. 2010-08-15. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-15. 
 27. Юлия Петровская (2010-08-06). Сербия предложила России помощь в пожаротушении. Жаркое лето-2010. РИА Новости. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 28. Виктория Тарасенко (2010-08-05). Флаги в помощь. [[Взгляд (газета)|]]. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 29. Ирина Павлова (2010-08-05). Литва готова помочь РФ в ликвидации последствий пожаров. РИА Новости. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 30. Константин Казеев (2010-08-03). МИД ИРИ: «Иран готов оказать России помощь в тушении пожаров». ИТАР-ТАСС. Процитовано 2010-08-13. [недоступне посилання з червня 2019]
 31. Эстония готова помочь России в борьбе с лесными пожарами. Известия. 2010-08-03. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 32. Узбекистан предложил помощь России в тушении лесных пожаров. Жаркое лето-2010. РИА Новости. 2010-08-05. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 33. Венесуэла предложила России помощь в борьбе с пожарами. Взгляд. 2010-08-05. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 34. Франция предлагает России помощь в борьбе с пожарами. Интерфакс. 5 августа 2010. Процитовано 2010-08-13. 
 35. Екатерина Ловкис (2010-07-31). Германия готова помочь России в борьбе с пожарами (російською). Deutsche Welle. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 36. Россия попросила у Латвии помощи в тушении лесных пожаров (російською). DELFI. 2010-08-09. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 37. Греция решила продлить визы российским туристам[недоступне посилання з липня 2019]
 38. Греция продлевает до 10 сентября действие виз российских туристов[недоступне посилання з липня 2019]
 39. Данные о пожарах в России разнятся — Происшествия : ЧП / infox.ru
 40. Природные пожары лета 2010 года — список тем на сайте Lenta.ru
 41. Блог Ильи Плеханова «Шкала Бофорта» (2010-08-10). Тихий Апокалипсис. Slon.ru. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 42. Михаил Фомичев (8 августа 2010 года). Foreign diplomats leave Moscow amid fires and smog (en). РИА Новости. 
 43. Задымление в Рязани сохранится до субботы. Потом вероятна двухдневная передышка. Рязанский городской сайт. 2010-08-12. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 44. Николай Узлов (2010-08-02). Задымление города. МК в Тамбове. Архів оригіналу за 2012-06-19. Процитовано 2010-08-13. 
 45. Концентрация угарного газа в воздухе Саратова на уровне ПДК. Жаркое лето-2010. РИА Новости. 2010-08-13. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 46. Ирина Кузнецова (2010-07-09). Задымление Нижнего Новгорода продолжается. Время-Н — РИА Правительства Нижегородской области. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13. 
 47. Жара и смог привели к рекордному росту смертности в Москве. РосБизнесКонсалтинг. 2010-08-09. Архів оригіналу за 2012-05-05. Процитовано 2010-08-13.