Програма ООН з населених пунктів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Програма Організації Об'єднаних Націй з населених пунктів (ООН-Хабітат, англ. The United Nations Human Settlements Programme, UN-HABITAT) — програма ООН по сприянню сталому розвитку населених пунктів. Заснована в 1978 році. Штаб-квартира організації знаходиться в Найробі (Кенія). Виконавчий директор Хуан Клос.

Історія[ред. | ред. код]

Наприкінці травня-початку червня 1976 року в Ванкувері (Канада) пройшла Перша конференція ООН із населених пунктів (Хабітат I). За підсумками Конференції у Ванкувері у грудні 1977 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію про створення Комісії з населених пунктів. Основним завданням Комісії стало сприяння розвитку міжнародного співробітництва з питань населених пунктів, житлово-цивільного будівництва і будівельних матеріалів. У березня 1978 року було утворено Секретаріат і виконавчий орган Комісії ООН з населених пунктів (Центр ООН з населених пунктів - Хабітат).

У 1996 році в Стамбулі (Туреччина) відбулася Друга конференція з населених пунктів (Хабітат II) на якій були прийняті основоположні документи Центру ООН з населених пунктів. Перший - "Порядок денний Хабітат", так званий всесвітній План дій зі сталого розвитку населених пунктів. Другий - "Стамбульська декларація," в якій глави держав і урядів держав світу прийняли зобов'язання щодо забезпечення безпеки, життєздатності, продуктивності та сталого розвитку населених пунктів для всіх людей планети.

У червні 2001 року у Нью-Йорку відбулася 25-а спеціальна сесія Генеральної Асамблеї ООН «5 + Стамбул", присвячена оцінці реалізації «Порядку денного Хабітат». В ході сесії країнами-членами ООН була прийнята «Декларація з міст і інших населених пунктах в новому тисячолітті", що позначила принципи і цілі сталого розвитку міст та інших населених пунктів.

12 грудня 2001 року 56-я сесія Генеральної Асамблеї ООН прийняла резолюцію (А/RES/56/206) про підвищення статусу Центру ООН з населених пунктів (Хабітат) до рівня повноправною Програми Організації Об'єднаних Націй з населених пунктів (ООН-ХАБІТАТ). Керівний орган Програми - Комісія з населених пунктів була перетворена в Раду керуючих Програми Організації Об'єднаних Націй з населених пунктів і стала допоміжним органом Генеральної Асамблеї.

Щороку в перший понеділок жовтня під егідою Програми проводяться різні заходи, приурочені до Всесвітнього дня Хабітат.

Виконавчі директори[ред. | ред. код]

Представники України при ООН-Хабітат[ред. | ред. код]

  1. Забігайло Володимир Костянтинович (24.02.2004, № 218/2004 — помер 23.03.2005)
  2. Бутяга Володимир Іванович (27.04.2011, № 508/2011 — 31.03.2014, № 353/2014)
  3. Цимбалюк Євген Вікторович (19.10.2015, № 592/2015 —)

Посилання[ред. | ред. код]