Світова продовольча програма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Світова продовольча програма
World Food Programme Logo Simple.svg
Emblem of the United Nations.svg
Засновано 1961
Тип міжурядова організація
Штаб-квартира Рим
Материнські організації Організація Об’єднаних Націй
Веб-сайт wfp.org

CMNS: Світова продовольча програма на Вікісховищі
Прапор програми

Світова продовольча програма (ВПП; англ. United Nations World Food Programme, WFP) — ланка Організації Об’єднаних Націй з питань надання харчової допомоги, найбільший підрозділ гуманітарної допомоги. ВПП забезпечує харчами близько 90 мільйонів людей протягом року, 58 з яких – діти. Зі своєї штабквартири, яка розташована в Римі та зі своїх підрозділів, які містяться в понад 80 країнах світу, ВПП допомагає людям, які не в змозі забезпечувати продуктами харчування себе та власні сім'ї.

ВПП початково в 1961 році була представлена на конференції Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), на якій Джордж Макговерн, директор програми Продовольство заради Миру, запропонував створити міжнародну програму продовольчої допомоги. ВПП фактично була створена в 1963 ФАО та Генеральною Асамблеєю ООН на трирічний випробувальний термін.

Керівництво ВПП здійснюється Виконавчою Комісією, яка складається з 36 країн-членів. Виконавчим директором ВПП є Джозеф Ширан, якого було назначено Генеральним Секретарем ООН на 5-ріний термін. ВПП нараховує 10587 осіб (2006 рік) штатного складу.

Цілі та стратегії[ред. | ред. код]

ВПП намагається подолати голод та нестачу продовольчої бази. Головними цілями ВПП, згідно з основного призначення діяльності організації є:

 • Врятувати життя людей в надзвичайних ситуаціях;
 • Поліпшити якість продовольчого забезпечення та рівня життя найвразливішої частини населення в найкритичніші моменти їх життя;
 • Допомога щодо створення активів та сприяння тому, щоб люди повірили у власні сили. Головним чином це забезпечується за допомогою програм інтенсивної зайнятості робочої сили.

Продовольча допомога ВПП також направлена на боротьбу проти дитячої смертності, на поліпшення матеріального благоустрою, на боротьбу проти таких хвороб, як ВІЛ-СНІД. Програми ВПП допомагають становленню екологічної та економічної стабілізації та сільськогосподарському виробництву.

Діяльність організації[ред. | ред. код]

У 2014 [1] році ВПП роздала 3,2 мільйони метричних тон їжі і допомогла 80 мільйонів людей у 82 країнах, серед них:

 • 66,8 мільйонів отримувачів допомоги - жінки і діти
 • 64% отримувачів допомоги - діти;
 • Більше половини отримувачів (42 мільйони) -- це люди, що постраждали внаслідок надзвичайних ситуацій;
 • 14,8 мільйонів внутрішньо переміщені особи;

Ще одним напрямком діяльності ВПП є покращення стану харчування.Станом на 2014 рік [2]

 • 7,3 мільйонів дітей отримали спецальні харчові набори
 • 3 мільйони матерів отримали харчову допомогу
 • 800 000 людей хворих на ВІЛ/СНІД отримали допомогу ВПП
 • 31 700 госпіталів та медичних установ отримали допомогу ВПП

ВПП фокусує свою допомогу головним чином на жінках та дітях, ставлячи за мету покінчити з дитячим голоданням. Щорогу 20 мільйонів дітей отримують допомогу від ВПП в рамках програми шкільного харчування.[3] Програма допомагає учням сфокусуватися на навчанні; з іншого боку відбувається заохочення батьків віддавати своїх дітей, особливо дівчат, до школи.

Фінансування[ред. | ред. код]

Діяльність ВПП фінансується шляхом грошових вкладень урядів країн, корпорацій та приватних осіб. У 2014 році ВПП отримала 5,38 млрд дол. пожертвувань.[4] Усі вкладення є добровільними. Адміністративні витрати складають лише 7 % — один із найнижчих рівнів серед організацій подібного призначення.

Світова продовольча програма в Україні[ред. | ред. код]

Україна в ООН
ООН і Україна
ООН
ООН
Україна
Україна

Війна на Cході України вплинула на 5 мільйонів людей, щонайменше 1,7 мільйони з них – діти. ВПП працює в Україні з 2014 року. В першу чергу ВПП надає допомогу найбільш вразливим групам серед місцевого населення, людям, що повернулися до постійних місць проживання і дітям, що знаходять під ризиком недоїдання в Донецькій і Луганській областях.

Там, де дозволяють ринки, ВПП роздає ваучери або готівку. Продуктовий ваучер, вартість якого становить близько 20 дол. США на особу на місяць, надає доступ до продовольчих товарів, наявних у місцевих супермаркетах. Там де торгові мережі недостатньо розвинуті, одна особа отримає еквівалент 20 доларам США готівкою для придбання їжі. ВПП надає 140 000 людям готівку або електронні ваучери.

Там, де доступ до ринків обмежений, ВПП роздає продуктові набори. В 2014 році такий набір містив м'ясні консерви, рибу, рис, макаронні вироби, квасолю, а також вітамінізовану рослинну олію, цукор, сіль і чай.

Під час війни, людям не вистачає їжі і ситуація з харчуванням погіршується. ВПП продовжила свою надзвичайну операцію, щоб надати продовольчу допомогу більше ніж 575 000 людям до кінця 2015 через роздачу продовольчих наборів, готівки або ваучерів на придання продуктів. Також 20 000  дітей отримають додаткову продовольчу допомогу протягом 6 місяців. Це дозволить зупинити погіршення їх стану харчування. Станом на серпень 2015 року ВПП близько 200 000  людям в Україні. [5]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]