Всесвітня організація інтелектуальної власності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Всесвітня організація інтелектуальної власності
Emblem of the United Nations.svg
World Intellectual Property Organization (WIPO) members world map.svg
Засновано 1967
Тип спеціалізоване агентство ООН[d][1]
Штаб-квартира Женева
Офіційні мови англійська і французька
Материнські організації Організація Об'єднаних Націй
Веб-сайт wipo.int

CMNS: Всесвітня організація інтелектуальної власності на Вікісховищі
Штаб-квартира ВОІВ у Женеві.

Всесвітня організація інтелектуальної власності або ВОІВ (англ. World Intellectual Property Organization або WIPO, фр. Organisation mondiale de la propriété intellectuelle або OMPI) — одне зі спеціалізованих агентств ООН; створена у 1967 році з метою заохотити творчу діяльність та забезпечити захист інтелектуальної власності в усьому світі.

Станом на 1 січня 2012 року ВОІВ нараховує 188 членів[2] та адмініструє 26 міжнародних угод[3]. Штаб-квартира цієї організації знаходиться у місті Женева, Швейцарія. Наразі Генеральним директором ВОІВ є Френсіс Гаррі.

Періодичність і місце проведення засідань керівного органу: Сесії Генеральної асамблеї ВОІВ проводяться один раз на два роки в Женеві (Швейцарська Конфедерація)

Історія[ред. | ред. код]

Попередником ВОІВ було БІПРІ (від фр. Bureaux Internationaux Réunis pour la Protection de la Propriété Intellectuelle). Цю організацію було створено 1893 року для адміністрування Бернської конвенції про охорону літературних і художніх творів, а також Паризької конвенції про охорону промислової власності.

ВОІВ була створена на заміну БІПРІ після прийняття Стокгольмської Конвенції про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності (підписано 14 липня 1967, змінено 28 вересня 1979). 1974 ВОІВ стала спеціалізованим агентством ООН.

У вересні 2000 на засіданні Генеральної асамблеї ВОІВ встановлено Міжнародний день інтелектуальної власності. Відзначається щороку 26 квітня.

Фінансова самостійність[ред. | ред. код]

На відміну від інших структурних підрозділів ООН, ВОІВ має істотні джерела фінансування, що не залежать від внесків держав-членів. 2006 року понад 90% фінансування цієї організації були отримані Міжнародним бюро ВОІВ у вигляді зборів від фізичних та юридичних осіб, що скористалися міжнародними системами реєстрації об'єктів інтелектуальної власності, такими як PCT для патентів, Мадридська система для торговельних марок та Гаазька система для промислових зразків.

Критика[ред. | ред. код]

Як і у багатьох інших структурних підрозділах ООН, керівний склад ВОІВ призначається Генеральною асамблеєю, а не обирається. Це дало критикам привід стверджувати, що ВОІВ діє не в інтересах громадян, котрі є мешканцями країн-членів цієї організації, а в інтересах абстрактних «національних відомств» (тобто урядових установ країн членів, на які покладено функції захисту інтелектуальної власності і які представляють країни-члени для цілей багатьох міжнародних документів ВОІВ), які в свою чергу можуть лобіювати інтереси окремих держав або транснаціональних корпорацій.

Аби вирішити цю проблему, керівництво ВОІВ намагається приймати рішення шляхом консенсусу. При цьому кожна держава-член має лише один голос, незалежно від кількості її населення та розміру членських внесків. Завдяки цій практиці у 1960-х та 1970-х роках країни, що розвиваються, мали змогу заблокувати прийняття таких суперечливих рішень у галузі інтелектуальної власності, як універсальні фармакологічні патенти чи збільшення строку тривалості захисту авторського та суміжних прав.

Участь України у Всесвітній організації інтелектуальної власності[ред. | ред. код]

  • Дата набуття Україною членства: 12.04.1970 р.
  • Підстава для набуття членства в міжнародній організації: Указ Президії Верховної Ради УРСР від 30.09.1968 № 1195-VІІ "Про ратифікацію Конвенції про заснування Всесвітньої організації інтелектуальної власності"
  • Статус членства: Повноправний член
  • Характер фінансових зобов'язань України: Сплата щорічного членського внеску
  • Джерело здійснення видатків, пов'язаних з виконанням фінансових зобов'язань: За рахунок вилучення частини коштів України за участь у Мадридській угоді про міжнародну реєстрацію знаків
  • Вид валюти фінансових зобов'язань: Швейцарський франк
  • Обсяг фінансових зобов'язань України на 2017 рік: 11 395,00
  • Центральний орган виконавчої влади, відповідальний за виконання фінансових зобов'язань: Державна служба інтелектуальної власності України.[4]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]