Південне регіональне управління ДПС (Україна)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Південне регіональне управління
State Border Guard Service Patches of Ukraine 06.jpg
Емблема Південного управління
Засновано 2003 рік
Країна  Україна
Належність Emblem of the State Border Guard Service of Ukraine.svg Прикордонна служба
Гарнізон/Штаб 65014, м.Одеса, вул. Жуковського, 1
Командування
Поточний
командувач
генерал-лейтенант Косік Сергій Миколайович

Південне регіональне управління (в/ч 1469) — територіальний орган Державної прикордонної служби України, охороняє ділянку державного кордону України загальною протяжністю 3441,8 км; із них сухопутна — 1978,468 км, морська — 842,7 км, річкова — 578,193 км, озерна — 43,4 км. Протяжність кордону з Румунією — 181,093 км, Республікою Молдовою — 1068,668 км, у т.ч. 452 км — Придністровська ділянка.

Історія[ред. | ред. код]

8 травня 1992 року в Одесі було створено Південне управління прикордонних військ України, на чолі якого став генерал-майор Володимир Бондар і розгорнуті три прикордонні загони - Могилів-Подільський, Котовський і Березинський.

У середині 1990-х років до складу управління входили 5 прикордонних загонів, 1 загін морської охорони та 5 окремих частин. Але незабаром до управління були приєднані об'єднання і частини, розташовані в Автономній Республіці Крим, які перебували в складі напрямку до 2000 року. Протяжність ділянки південного кордону склала 2854 км.

13 грудня 1995 року Південне управління прикордонних військ України реорганізовано в Південний напрямок з серйозними штатними змінами, підвищенням статусу командування відділів і служб. До складу напрямку увійшло 8 прикордонних загонів, 4 загони морської охорони та 9 окремих частин.

Починаючи c 2003 року, відповідно до Закону України, прикордонні війська реформовано в Державну прикордонну службу України, а напрямок реформовано в Південне регіональне управління Держприкордонслужби України. Змінилася не тільки назва. Змінився статус: прикордонні війська стали правоохоронним органом.

Починаючи з 2004 року, за сприяння уряду США, на ділянці регіонального управління реалізуються 3 проекти міжнародної технічної допомоги, в рамках яких в ряді пунктів пропуску на україно-молдавському кордоні встановлені портальні монітори, що дозволяють здійснювати радіаційний моніторинг і відеореєстрацію.

З 2005 до 2008 року на україно-молдавському кордоні працювала Місія Європейського союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні.[1]

У 2005—2006 рр. прикордонна служба України отримала від міністерства оборони США дві партії техніки та обладнання для Південного регіонального управління Держприкордонслужби[2]:

  • У березні 2005 року Котовський прикордонний загін отримав партію техніки та обладнання на суму 650 тис. Доларів США
  • 2 березня 2006 Котовський, Білгород-Дністровський, Могилів-Подільський та Ізмаїльський прикордонний загін отримали ще одну партію техніки та обладнання (автомобілі, мотоцикли, катери морської охорони, обладнання для паспортного контролю, стаціонарні металошукачі, апаратуру для фото-відео зйомки, технічні засоби для огляду автомобілів, радіостанції, пристрої радіаційного контролю, прилади нічного бачення, сейфи тощо) загальною вартістю 2 млн доларів США.

В кінці грудня 2019 до складу Південного управління увійшли Бердянський і Херсонський прикордонні загони розформованого рамках оптимізації структури та скорочення управлінської ланки Прикордонної служби Азово-Чорноморського регіонального управління[3].

Структура[ред. | ред. код]

Підрозділи дислокуються на території 5 областей (Вінницької, Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької) та XX прикордонних районів України. Безпосередньо державний кордон охороняють 60 відділів прикордонної служби. На ділянці відповідальності регіонального управління відповідними міжурядовими Угодами визначено 58 пунктів пропуску через державний кордон, 9 пунктів контролю (міжнародних — 18, міждержавних — 14, місцевих — 20) та 3 — контрольних пункта.

Командування[ред. | ред. код]


Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]