Республіка Чорного Лісу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чо́рний лі́с (19191922) — короткочасне державне утворення на території України на Єлизаветградщині, в тому числі в районі с. Цвітне Чигиринського повіту (нині Олександрівського району Кіровоградської області).

Короткі відомості[ред. | ред. код]

За часів УНР у 19181923 роках у координації дій із Холодноярською республікою існувала як республіка Чорного Лісу.

До 1921 року республікою керували — отаман Пилип Хмара та отаман Микола Кібець-Бондаренко. У 1922 році — Чорноліський полк очолював отаман Денис Гупало.

Отамани Чорного Лісу мали великий авторитет та значну підтримку у місцевого населення. У зв'язку з неможливістю перемогти бунтівних отаманів у ЧК розробили спеціальну операцію з нейтралізації та захоплення чорноліських отаманів.

Наприкінці вересня 1922 року більшість діячів Чорного Лісу, разом з отаманами Холодного Яру, було арештовано у Звенигородці на інспірованому чекістами з'їзді отаманів.

Чекіст «сотник Завірюха» з фальшивим повстанським загоном продовжив діяти, збираючи туди повстанців, які залишилися після арешту їхніх командирів. Упродовж 1922–1923 року чекісти здійснили остаточну зачистку території Чорного лісу та Холодного Яру.

Джерела[ред. | ред. код]