Тиверці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тиверці
XIII ст. Київська Русь Alex K Kievan Rus..svg
Розташування Тиверці
Східнослов'янські племена 8-9 ст. та балти
Столиця Not specified
Мови Давньоруська
Релігії Язичництво
Форма правління плем'я
Історія
 - Засновано Enter start date
 - Ліквідовано XIII ст.

Ти́верці (давньорус. Тиверци[1]) — східнослов'янське плем'я, що жило між Дністром, Прутом і Дунаєм — до берегів Чорного моря у межах розселення антів, нащадками яких вони були як і уличі (див. «таври», «тевриски»)[2]. Входили до складу Антського союзу. Вперше в середині IX століття тиверці згадуються у «Повісті минулих літ» поряд з уличами в регіоні від річок Дністер та Дунай до Чорного моря[3]. Основне заняття — хліборобство, але відомо також вони мали майстерні для ремісництва (ковалі, гончарі, ювеліри, зброярі). Грецьке місто Тіра було центром тиверців та уличів. Частина яких розселилися в волоському ареалі. З літописними тиверцями пов'язують городище Єкімеуць, м. Алчедар, с. Цареука та інші[4].

У Тверському літописі 863 р.[5] є відомість про боротьбу київських князів Аскольда та Діра з тиверцями, а у 885 р. князь Олег «мав рать з тиверцями й улучами»[6]. Тиверці брали участь у походах на Царгород князя Олега (907 р.) й Ігоря (944 р.) як їхні союзники; у середині X століття увійшли до складу Київської держави. Тиверці у X — XII століттях під натиском печенігів і половців посунулися на північ, де змішалися з сусідніми племенами часів Київської Русі[2]. У XII — XIII століттях землі тиверців входили до складу Галицького князівства[4], ставши попередниками гуцулів (мешканців Карпатських гір)[7][8]. Нащадки тиверців увійшли до складу українського народу (Буковина), частина їх зазнала румунізації (Молдова)[2]. Імовірно назва тиверців походить від кельтського «таур» («taur»), що означає «гора», що може також відноситися до «горців» у цілому.

Згідно Павла Шафарика та російських дослідників: у деяких списках тиверці вписані як «тирвеці»; по-литовськи «tiraj» означає «степ»[9][10][11]. Тобто тиверці — мешканці степів, «тирвеці» — степняки, мешканці степів[9][10][11]. І відповідно літопису дуліби й тиверці є племенем толковіни — себто «толкові люди», «мудрі люди» (самоназва одного племені званого іноземцями як різні племена)[9][10][11].

Леонтій Войтович уважає, що «витіснені печенігами з південних районів тиверці розселилися серед карпатських хорватів в основному на території пізнішого Теребовельського князівства»[12].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. ЛѢТОПИСЬ ПО ИПАТЬЕВСКОМУ СПИСКУ
 2. а б в Енциклопедія українознавства / Гол. ред. В. Кубійович. — м. Париж, Нью-Йорк : вид. «Молоде життя»-«НТШ»; 2000. — Т. 8. — С. 3196. — ISBN 966-7155-02-1.
 3. «Повести временных лет» — Москва—Л., 1950. — Т. 1. — С. 14, 210. (рос.)
 4. а б Богуславский, с. 490.
 5. Тверская летопись // Полное собрание русских летописей. (рос.)
 6. Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона. — 1906. — С. . (рос.)
 7. ro:Tiverți
 8. Вернадский Г. В. Образование Киевской Руси (839—878 гг.) — Глава VIII. (рос.)
 9. а б в Тиверцы // Полный церковно-словянский словарь / сост. священник магистр протоиерей Григорий Дьяченко. — Москва, 1993. — 1900. — С. 1112 (Прибавление). — ISBN 5-87301-068-4. (рос.)
 10. а б в Pavel Jozef Šafárik. Slowan: Star., s. 548, 992
 11. а б в Известия Академии наук (России). — 1853. — Т. II. — С. 32. (рос.)
 12. Войтович Л. Прикарпаття в другій половині I тисячоліття н. н.:найдавніші князівства // Вісник Львівського університету, 2010. — Вип. 45. — С. 38—39.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]