Волиняни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
місто волинян Волін (Wolin) на карті 962 року до завоювання німцями, первинний стан розповсюдження носіїв німецької мови оранжевого кольору

Волиняни (давньорус. Волынѧне[1]) — найстаровинніше[1] плем'я, що утворило східнослов'янське українське населення та етнографічну групу, що населяло з давніх часів територію Волині, північно-східну Галичину, басейн середнього Бугу[2]. Входили під такою назвою у Антський союз IV–VII століття нашої ери. Згадки про волинян містяться у давньоруських літописах (Повість минулих літ XII ст.) та в іноземній хроніці Баварського аноніма X ст.[3]. Волиняни створили племінний союз[3] і у старовинних джерелах згадуються ще як дуліби та бужани[2][4][5]. У XI ст. увійшли до складу Київської Русі[3] ставши частиною українського народу утворили етнографічну групу волинян України (див. Етногенез українців)[2].

У IX ст. від мігрувавшої частини волинян стає відомо про острів Волін (нім. Wollin) в балтійському Помор'ї (Померанії)[3] і відомо про західнослов'янське плем'я волинян, як частину розселених волинян із Волині[3]. Саме та частина розселених волинян дала не лише назву зазначеному острову Волін, але й дала назву місту Волін[6]. Основне розселення волинян тої доби було у межиріччі Західного Бугу, Прип'яті з притокою р. Горинь (басейну р. Дніпра)[3]. Діаспора волинян також була відома й в тодішній Чехії[3]. У волинян Померанії німці загарбали територію[7][8][9][10][11] (див. «Розселення німців на схід», «Хрестовий похід проти слов'ян»). Що спричинило нову міграцію волинян для виживання. У тодішній Німеччині самоназва населення волинян зникла, а в Україні досі існує. Вже у X ст. арабський історик Аль Масуді згадує на Волині плем'я «волінана» з їх царем Маджаком, котрому підкорялася значна частина слов'янських племен[3][12]. Центральне місто волинян Волинь згадується вперше у X ст. в літописі часів Київської Русі[3], і волиняни на Волині мали 70 міст[3]. До того періоду згадувалися на Волині власне дуліби (котрі після 560 р. навали тюркської орди аварів над р. Бугом втрачають вплив на регіон), остання згадка про плем'я дулібів була у 907 р. (при описі походу князя Олега на Царгород), а в X ст. назву дулібів заступає — волиняни, назва аналогічна згідно західних джерел назві «бужани»[12].

Історія[ред. | ред. код]

В. Ключевський вважав, що існував великий військовий союз чи федерація антських князів під проводом короля дулібів. Те саме думав другий московський історик — Б. Греков.

Гегемонія дулібів поширювалася на весь підвладний їм регіон ще в VI ст., але після аварського завоювання дулібський племінний союз розпався, і частина його територій підпала під залежність Аварського каганату, з-за чого відігравали пізнішу роль регіонального лідера представники окремих регіонів розселення дулібів[13] (див. «бужани», «волиняни», «черв'яни»). У IХ-Х ст. черв'яни мали чільне місце в суспільстві перед бужанами, пізніше волиняни зайняли лідерство у політично-економічному житті надавши назву Волині[13].

На початку 9 ст. у Волинян панували феодальні відносини.

В 2-й половині 10 ст. Баварський анонім називає Волинян поряд з бужанами. Він повідомляє також, що у Волинян було 70 міст (типу замків). Арабський історик Аль Масуді та Ібрагім ібн Якуб пишуть, що Волиняни (валінана) були могутнім слов'янським племенем, якому підкорялися інші племена. Головними містами у Волинян були Волинь, Червен, Бужськ.

У 981 році князь Володимир Святославич підкорив населені Волинянами Червенську і Перемишльську землі: «Пішов Володимир на ляхів і зайняв їх городи, Перемишль, Червен і інші городи, які і до цього дня є під Руссю». У своєму поході Володимир не тільки зайняв Червен і Перемишль, але пішов далі, у землі Польщі. Галицько-Волинський літопис з нагоди походу Данила на Сілезію згадує далекий похід Володимира у польські землі: «інший князь не входив у землю лядську так глибоко, окрім Володимира Великого, який охрестив землю». Після вдалого походу Володимир Святославич переніс столицю Волинської землі з Волині до міста Володимир. Із створенням нової столиці була пов'язана нова форма управління. Волинська земля стала зватися Волинське князівство, владу в якому він передав своїм синам — спершу Борисові, пізніше Всеволодові.

За даними археологічних досліджень, Волиняни — землеробське населення; розвинуті були також промисли і ремесла (обробка заліза, гончарство тощо). В кінці 10 ст. на території, де жили Волиняни, виникло Володимир-Волинське князівство, яке згодом стало частиною Галицько-Волинської держави.

Чоловічий стрій[ред. | ред. код]

Волиняни зберігали в одязі давні звички, традиції. Серм'яги носили брунатого кольору, часом також білого або чорного, обшиті біля коміра, на рукавах та біля кишень червоними шнурами. Носили також червоні пояси та суконні або баранячі шапки, обшиті також шнурами. Серм'яги мали також каптурі, які в дощову погоду одягали на голову. З взуття носили чоботи.

Жіночий стрій[ред. | ред. код]

Жінки носили чоботи на високих каблуках червоного або як подолянки жовтого кольору. Спідниці носили кольорові, в клітинку, клітинка була зелених, жовтих або червоних кольорів. В багатьох місцях замість цілої спідниці носили дві плахти: одну ззаду і одну спереду. Дівчата на голові носили квіти, а жінки кольорову хустку або намітку, вишиту на кінцях .

Сорочки біля коміра та на рукавах вишивали білими, небесними або червоними кольорами. В свята поверх строю одягали бекешу з небесного сукна, з чорних або сивих баранів

Житло на Волині[ред. | ред. код]

Хати на Волині були переважно з дерева, мазані глиною та побілені. Хати мали призьбу та були оточені земляним плотом (там де було мало лісу) чи дубовим тином. Церкви на Волині були трьохкупольні. Вози на Волині запрягали трьома або чотирма кіньми.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Волиняни

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б ЛѢТОПИСЬ ПО ИПАТЬЕВСКОМУ СПИСКУ
 2. а б в стор. 303, том. 1, «Енциклопедія українознавства» / Гол. ред. В. Кубійович. — м. Париж, Нью-Йорк: вид. «Молоде життя»-«НТШ»; 1993 р. ISBN 5-7707-4049-3
 3. а б в г д е ж и к л Енциклопедія історії України / редкол.: В. А. Смолій та ін.; Інститут історії України НАН України. — Київ: Наукова думка, 2005. — Т.1 (А-В). — С.613. — ISBN 966-00-0415-X (укр.)
 4. стор. 186, том. 1, «Енциклопедія українознавства» / Гол. ред. В. Кубійович. — м. Париж, Нью-Йорк: вид. «Молоде життя»-«НТШ»; 1993 р. ISBN 5-7707-4049-3
 5. стор. 604, том. 2, «Енциклопедія українознавства» / Гол. ред. В. Кубійович. — м. Париж, Нью-Йорк: вид. «Молоде життя»-«НТШ»; 1993 р. ISBN 5-7707-4050-7
 6. Ole Harck, Christian Lübke, Zwischen Reric und Bornhöved: Die Beziehungen zwischen den Dänen und ihren slawischen Nachbarn vom 9. Bis ins 13. Jahrhundert: Beiträge einer internationalen Konferenz, Leipzig, 4–6 December 1997, Franz Steiner Verlag, 2001, p.15, ISBN 3-515-07671-9 (нім.)
 7. Johannes Hoops, Herbert Jankuhn, Heinrich Beck, Reallexikon der germanischen Altertumskunde Band 23, Walter de Gruyter, 2003, p.261, ISBN 3-11-017535-5
 8. Jan M Piskorski, Pommern im Wandel der Zeit, p.30, ISBN 839061848
 9. Filipowiak, Wladyslaw: Wollin — ein frühmittelalterliches Zentrum an der Ostsee, in Wieczorek, Alfried; Hinz, Hans (eds.): Europas Mitte um 1000, Stuttgart 2000, pp. 152–155; here p. 154–155.
 10. Waldman, Carol; Mason, Catherine (2006). Encyclopedia of European peoples, Volume 1. Infobase Publishing. p. 874. ISBN 978-0-8160-4964-6.
 11. Wolinians[en]
 12. а б стор. 306, том. 1, «Енциклопедія українознавства» / Гол. ред. В. Кубійович. — м. Париж, Нью-Йорк: вид. «Молоде життя»-«НТШ»; 1993 р. ISBN 5-7707-4049-3
 13. а б Леонтий Войтович, «Восточное Прикарпатье во второй половине I тис. н. е. (История русинов)» (рос.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]