Різець (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Різець
Різець
Різець
Латинська назваCaelum
Род. відмінокCaeli
СкороченняCae
Пряме піднесення5год хв
межівід 4год 16хв до 5год хв
Схилення-40° '
межівід -49° ' до -27° 15'
Площа125 кв.град.(81)
Зорі0 яскравіших від 3m
4 яскравіших від 5,5m
Найяскравіша зоряАльфа Різця 4,44m
Суміжні сузір'я
Спостерігається в широтах між +41° i −90°
Увечері найкраще спостерігати протягом січня
Існує з 17 століття. Запропоноване Лакайлем
Різець неозброєним оком.

Різе́ць (лат. Caelum) — бліде сузір'я південної півкулі неба, відкрите у 1750-х роках Ніколя-Луїсом де Лакайлем і зараховане до 88 сучасних сузір'їв. Його назва латиною означає "долото", а раніше воно було відоме як Caelum Sculptorium ("долото гравера"). Це рідкісне слово не пов'язане з поширеним латинським caelum, яке означає "небо, небеса, атмосфера". Це восьме за величиною сузір'я, яке утворює тілесний кут близько 0,038 стередіана, трохи менше, ніж у Південної Корони. Містить 21 зорю, видиму неозброєним оком. З території України не видно.

Історія

[ред. | ред. код]

Нове сузір'я. Вперше опубліковане без назви Лакаєм у 1754 році, у 1756 він запропонував сузір'ю назву Інструменти гравірувальника. Згодом в 1763 році у його каталозі сузір'ю була надана латинська назва Caelum Sculptoris («Різець Скульптора»).

Об'єкти

[ред. | ред. код]

Різець є тьмяним сузір'ям, яскравих об'єктів у ньому немає. Найяскравіша зоря α Різця — 4,45 m.

У телескоп можна розрізнити подвійність зорі γ Різця, яка складається з червоного гіганта 4,5 m і білого гіганта 6,34 m.

З об'єктів далекого космосу в Різці присутні галактики NGC 1571, NGC 1679, IC 2106.

Література

[ред. | ред. код]

Різець // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 406. — ISBN 966-613-263-X.

Посилання

[ред. | ред. код]

WIKISKY.ORG:Різець

Див. також

[ред. | ред. код]

Список зірок сузір'я Різця

88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка