Дельфін (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дельфін
Дельфін
Латинська назва Delphinus
Род. відмінок Delphini
Скорочення Del
Пряме піднесення 21h m
межі від 20h 08m до 21h 03m
Схилення 10° '
межі від 2° ' до 20° 30'
Площа 189 кв.град. (69)
Зорі 0 яскравіше 3m
12 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Бета Дельфіна 3,64m
Метеорні потоки немає
Суміжні сузір’я
Спостерігається у широтах між +90° i −69°
Ввечері найкраще спостерігати протягом червня-серпня.
Вечірня (21:00) кульмінація
Існує з античності, запропоноване

Дельфі́н (лат. Delphinus) — невелике за площею сузір'я північної півкулі неба, розташоване поблизу небесного екватора.

Найкращі умови для спостережень — у червні-серпні. Видно на всій території України. Стародавня українська назва цього сузір'я — Криниця[1][2].

Сузір'я Дельфіна відоме з античності, включене до каталогу зоряного неба Клавдія Птолемея «Альмагест». У Стародавній Греції сузір'я асоціювали із історією про поета Аріона, який рятуючись від розбійників, стрибнув із корабля в море та був врятований дельфінами.

Сузір'я Дельфін, Стріла, Орел та Антиной (заст.) із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

Зорі та інші цікаві об'єкти[ред. | ред. код]

Дві найяскравіші зорі отримали власні назви не в стародавні часи, як більшість зір, що їх мають, а лише 1814 року. У другому виданні зоряного каталога обсерваторії Палермо зорю α Дельфіна було названо Суалоцін (лат. Sualocin), а β Дельфіна — Ротанев (лат. Rotanev). Згодом було з'ясовано, що ці назви утворено від імені та прізвища помічника директора обсерваторії Нікколо Каччіаторе (італ. Niccolo Cacciatore) у їх латинізованому варіанті — Nicolaus Venator (італ. «cacciatore» і лат. «venator» означають «мисливець») якщо записати їх задом наперед[3].

У сузір'ї містяться кулясті скупчення — NGC 6934 і NGC 7006.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Дельфін // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 126. — ISBN 966-613-263-X.

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Карпенко Юрій. Старі сузір'я // Українське небо 2. Студії над історією астрономії в Україні: збірник наукових праць / за заг. ред. О. Петрука. — Львів: Інститут прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України, 2016. — 769 с. — С. 94.
  2. І. А. Климишин, І. П. Крячко. Астрономія. Підручник для 11 класу. 2002 р. — С. 17. — ISBN 966-7999-02-5.
  3. Richard Hinckley. — Star Names. Their Lore and Meaning. (Delphinus, the Dolphin).

Посилання[ред. | ред. код]

WIKISKY.ORG: Дельфін88 сучасних сузір’їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафаЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеон ЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка