Дельфін (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дельфін
Дельфін
Латинська назва Delphinus
Род. відмінок Delphini
Скорочення Del
Пряме піднесення 21h m
межі від 20h 08m до 21h 03m
Схилення 10° '
межі від 2° ' до 20° 30'
Площа 189 кв.град. (69)
Зорі 0 яскравіше 3m
12 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Бета Дельфіна 3,64m
Метеорні потоки немає
Суміжні сузір’я
Спостерігається у широтах між +90° i −69°
Ввечері найкраще спостерігати протягом червня-серпня.
Вечірня (21:00) кульмінація
Існує з античності, запропоноване

Дельфі́н (лат. Delphinus) — невелике за площею сузір'я північної півкулі неба, розташоване поблизу небесного екватора.

Найкращі умови для спостережень — у червні-серпні. Видно на всій території України. Стародавня українська назва цього сузір'я — Криниця[1].

Сузір'я Дельфіна відоме з античності, включене до каталогу зоряного неба Клавдія Птолемея «Альмагест». У Стародавній Греції сузір'я асоціювали із історією про поета Аріона, який рятуючись від розбійників стрибнув із корабля в море та був врятований дельфінами.

Сузір'я Дельфін, Стріла, Орел та Антиной (заст.) із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

Зорі та інші цікаві об'єкти[ред.ред. код]

Дві найяскравіші зірки отримали власні імена не у стародавні часи, як більшість зірок, що мають власні імена, а лише у 1814 році. Того року було видано зоряний каталог обсерваторією у Палермо. У ньому зорю α Дельфіна названо Суалоцін, а β ДельфінаРотанев. Згодом було з'ясовано, що ці назви є іменем та прізвищем помічника директора обсерваторії Нікколо Каччіаторе (Niccolo Cacciatore), якщо їх прочитати справа наліво у латинському варіанті написання Nicolaus Venator. Слова Cacciatore і Venator означають мисливець[2].

У сузір'ї містяться кулясті скупченняNGC 6934 і NGC 7006.

Література[ред.ред. код]

Дельфін // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 126. — ISBN 966-613-263-X.

Виноски[ред.ред. код]

  1. І.А.Климишин, І.П.Крячко, Астрономія. Підручник для 11 класу. 2002 р.
  2. Richard Hinckley. — Star Names. Their Lore and Meaning. (Delphinus, the Dolphin, ).

Посилання[ред.ред. код]

WIKISKY.ORG: Дельфін

Див. також[ред.ред. код]

Список зірок сузір'я Дельфіна

Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.


88 сучасних сузір’їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафаЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча Риба |ЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутник |ТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка |