Персей (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Персей
Персей
Латинська назва Perseus
Род. відмінок Persei
Скорочення Per
Пряме піднесення 03год хв
межі від 1год 22хв до 4год 41хв
Схилення 45° '
межі від 30° 40' до 58° 30'
Площа 615 кв.град.(24)
Зорі 5 яскравіше 3m
56 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Мірфак(Альфа Персея) 1,8m
Метеорні потоки Персеїди, Вересневі персеїди
Суміжні сузір'я
Спостерігається у широтах між +90° i −31°
Ввечері найкраще спостерігати протягом грудня
Існує з античності, запропоноване

Персе́й (лат. Perseus) — сузір'я північної півкулі неба.

Сузір'я Персея із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825 року

Стародавнє сузір'я. Включене до каталогу зоряного неба Альмагест давньогрецького астронома Клавдія Птолемея ще у 2 столітті.

Зорі[ред. | ред. код]

Деякі з зір Персея:

  • Мірфак (α Персея): Найяскравіша зоря цього сузір'я. Мірфак (араб. Лікоть) — це надгігант спектрального класу F5Ib, що має зоряну величину 1,8 m та віддалена на відстань 590 світлових років. Мірфак яскравіша від Сонця у 5000 разів і має діаметр у 62 рази більший за діаметр Сонця.
  • Алголь (β Персея) — одна з найвідоміших зір. Алголь (від араб. «Аль Халл», що означає Привид) символізує очі Горгони Медузи в сузір'ї. Ця зірка є представником цілої групи затемнених змінних зір. Її видима зоряна величина змінюється в інтервалі від 2,12 m до 3,39 m з періодом приблизно 2,867 дня. Спектральний тип цієї зірки — B8 V, розташована вона на відстані в 93 світлових роки.

Об'єкти далекого космосу[ред. | ред. код]

  • два розсіяних скупчення зір — NGC 869 і NGC 884 утворюють подвійне скупчення. Віддалені одне від одного на декілька сотень світлових років, а від Сонячної системи — приблизно 7 000 світлових років. Кількість зір в них, відповідно, 350 і 300, видима зоряна величина — 4,0 і 3,9.
  • М34 — це розсіяне скупчення з видимою яскравістю 5,5 m розташоване на відстані близько 1400 світлових років і містить близько 100 зірок, розкиданих по небу на площі, що перевершує площу повного місяця. Справжній діаметр цього скупчення близько 14 світлових років. M 34 можна побачити навіть у хороший бінокль, але найкраща видимість досягається при використанні телескопа з невеликим збільшенням.
  • Туманність Маленька Гантель (М76) — планетарна туманність.

Персей — одне з найдавніших сузір'їв, яке було детально описано великим астрономом Клавдієм Птолемеєм у своєму астрономічному атласі «Альмагест». З ім'ям Персей пов'язаний ряд давньогрецьких міфів, які розповідають про подвиги героя Персея. Сам Персей був сином бога Зевса і смертної жінки Данаї. Відповідно до одного з міфів Персей повинен був зробити весільний подарунок Діктусу, яких побажав побачити голову Медузи Горгони. Підступний Діктус і його брат — король Полідект — насправді хотіли смерті Персея. Але герой зміг перемогти чудовисько і відсікти її жахливу голову. У древніх астрономічних атласах сузір'я зображували у вигляді юнака, який тримає в руці відрубану голову Горгони.

Сузір'я Персей розташоване в північній півкулі неба. Його площа становить 615 квадратних градусів, що ставить сузір'я на 24 місце.

Night sky photograph of the constellation Perseus
Сузір'я Персей неозброєним оком

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

WIKISKY.ORG: Персей [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]

Див. також[ред. | ред. код]

Список зірок сузір'я Персея


88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка