Жертовник (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жертовник
Жертовник
Латинська назва Ara
Род. відмінок Arae
Скорочення Ara
Пряме піднесення 17год 23хв
межі від 16год 25хв до 18год 00хв
Схилення -53° 34'
межі від -67° 30' до -45° 30'
Площа 237 кв.град.(63)
Зорі 2 яскравіше 3m
15 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Бета Жертовника 2,84m
Метеорні потоки немає
Суміжні сузір'я
Спостерігається у широтах між +23° i −90°
Існує з античності, запропоноване

Же́рто́вник[1] або Жертівник[2] (лат. Ara) — сузір'я в південній півкулі неба між сузір'ям Скорпіона й Південним трикутником. Сузір'я було відомо стародавнім грекам і перелічене серед 48 сузір'їв каталогу Птолемея «Альмагест» під назвою Курильниця.

Сузір'я Жертовника, Павича і Південного Трикутника у каталозі Яна Гевелія

Давні греки асоціювали це сузір'я з жертовним каменем, на якому Зевс, Посейдон і Аїд здійснили жертвопринесення перед тим, як Зевс почав десятирічну війну зі своїм батьком Кроносом. Із території України не спостерігається.

Зорі та об'єкти дальнього космосу[ред. | ред. код]

Зоря Мю Жертовника має планетну систему, що складається щонайменше з трьох екзопланет, відкритих протягом 2000—2004 років, принаймні одна з яких, Mu Arae c, є гарячим нептуном.

У північно-західному куті сузір'я Жертовника, на місці перетину з Чумацьким Шляхом міститься кілька розсіяних скупчень. Найпомітніше з них — NGC 6200.

Кулясте скупчення NGC 6397 — одне з двох найближчих до Землі кулястих скупчень.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Астрономія ст.97
  2. Жертівник // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 160. — ISBN 966-613-263-X.

Джерела[ред. | ред. код]


Див. також[ред. | ред. код]

Список зірок сузір'я Жертовника


88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка