Жертовник (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жертовник
Жертовник
Жертовник
Латинська назва Ara
Род. відмінок Arae
Скорочення Ara
Пряме піднесення 17год 23хв
межі від 16год 25хв до 18год 00хв
Схилення -53° 34'
межі від -67° 30' до -45° 30'
Площа 237 кв.град.(63)
Зорі 2 яскравіших від 3m
15 яскравіших від 5,5m
Найяскравіша зоря Бета Жертовника 2,84m
Метеорні потоки немає
Суміжні сузір'я
Спостерігається в широтах між +23° i −90°
Існує з античності. Запропоноване
Жертовник неозброєним оком.

Же́рто́вник[1] або Жертівник[2] (лат. Ara) — сузір'я в південній півкулі неба між сузір'ям Скорпіона й Південним трикутником. Сузір'я було відомо стародавнім грекам і перелічене серед 48 сузір'їв каталогу Птолемея «Альмагест» під назвою Курильниця.

Сузір'я Жертовника, Павича і Південного Трикутника у каталозі Яна Гевелія

Давні греки асоціювали це сузір'я з жертовним каменем, на якому Зевс, Посейдон і Аїд здійснили жертвопринесення перед тим, як Зевс почав десятирічну війну зі своїм батьком Кроносом. Із території України не спостерігається.

Зорі та об'єкти дальнього космосу

[ред. | ред. код]

Зоря Мю Жертовника має планетну систему, що складається щонайменше з трьох екзопланет, відкритих протягом 2000—2004 років, принаймні одна з яких, Мю Жертовника c, є гарячим нептуном.

У північно-західному куті сузір'я Жертовника, на місці перетину з Чумацьким Шляхом міститься кілька розсіяних скупчень. Найпомітніше з них — NGC 6200.

Кулясте скупчення NGC 6397 — одне з двох найближчих до Землі кулястих скупчень.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Астрономія ст.97
  2. Жертівник // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 160. — ISBN 966-613-263-X.

Джерела

[ред. | ред. код]


Див. також

[ред. | ред. код]

Список зірок сузір'я Жертовника

88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка