Ерідан (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ерідан
Ерідан
Латинська назва Eridanus
Род. відмінок Eridani
Скорочення Eri
Пряме піднесення 17h m
межі від 1h 20m до 5h 05m
Схилення 65° '
межі від -58° 30' до 0° '
Площа 1083 кв.град. (6)
Зорі 4 яскравіше 3m
77 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Ахернар 0,45m
Метеорні потоки
Суміжні сузір’я
Спостерігається у широтах між +32° i −90°
Ввечері найкраще спостерігати протягом листопада.
Вечірня (21:00) кульмінація
Існує з античності, запропоноване


Еріда́н лат. Eridanusсузір'я південної півкулі неба. Простягається від небесного екватора на південь до схилення -58 °. Займає на небі площу в 1137,9 квадратного градуса (6-е за площею сузір'я), містить 187 зірок, видимих неозброєним оком.

Зображення сузір'я Ерідана в Уранографії Яна Гевелія

Назва сузір'я має давньогрецьке походження. В давньогрецькій міфології Еріданом називалася річка, яку іноді ідентифікують з Нілом або з По. На давньогрецьких картах сузір'я малювали як потік, що ллється із глека Водолія. Під цим іменем сузір'я включено до зоряного каталогу Птолемея «Альмагест».

Зорі та інші цікаві об'єкти[ред. | ред. код]

Назва найяскравішої зорі сузір'я Ерідана — Ахернар — означає "кінець річки" (араб. آخر النهر ākhir an-nahr). Ахернар має найбільш відмінну від сферичної форму серед відомих зір нашої галактики. Завдяки великій швидкості обертання навколо своєї вісі, її екваторіальний діаметр на 50% більший, ніж полярний.

Зоря ε Ерідана, близька за характеристиками до Сонця. На кінець 2009 року підтверджена наявність планетної системи навколо цієї зорі.

Зоря η Ерідана — одна з найближчих до Сонцю зір, знаходиться на відстані 10,7 світлових років.

Варто згадати потрійну система ο² Ерідана, яка складається з помаранчевого карлика 4 зоряної величини, білого карлика 9-ї величини і червоного карлика 11-ї величини. Білий карлик у цій системі — другий за яскравістю білий карлик на земному небі (поступається лише Сіріусу B) і єдиний, який можна побачити у невеликий телескоп.

Література[ред. | ред. код]

Ерідан // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 153. — ISBN 966-613-263-X.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Список зірок сузір'я Ерідана88 сучасних сузір’їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафаЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеон ЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка