Сарай (господарство)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сарай
Сарай

Сара́й (тюрк. saraj) — загальна назва критих неопалюваних нежитлових господарських підсобних приміщень, що використовуються як побутові складські, рідше для утримання худоби чи птиці.

Етимологія[ред.ред. код]

Етимологія слова сарай в українській мові апелює до тюркських запозичень«тюрк. sarai», а вже в тюрків зводиться до «перс. sarāi, sarā‎». У цих східних мовах слово сарай має значення «палац», хороми, порівняйте назви міст:

Корінь слова «сар» («цар») походить із ностратичних мов та має значення «сонце» і дуже розповсюджений у багатьох мовах світу.

В Україні[ред.ред. код]

Найчастіше сараями іменуються саме побутові склади — приміщення для зберігання різних речей, що не псуються без додаткового опалення або не є потрібними в побуті повсякчас. Це, зокрема, в першу чергу деревина або вугілля власне для опалення, хатнє начиння, що вийшло з ужитку, або сезонне чи таке, яке використовується нечасто, є громіздким і так далі.

У сараї можуть нестися курки. Однак господарські приміщення для утримання худоби, коней чи свійської птиці, у разі якщо вони окремі, в українців зазвичай мають свої власні назви (корівник, стайня, курник тощо), так само є окремі українські назви для господарських приміщень, що правили для зберігання збіжжя (стодола, клуня); невелика ж споруда під солом'яним навісом для зберіганням сількогосподарського ремантенту називається повіткою.

Сараї зазвичай збудовані з менш міцних матеріалів, ніж житлові приміщення — у залежності від географії розташування й доступності матеріалу в Україні вони найчастіше саманні під солом'яною стріхою або дерев'яні, дуже рідко сараї бувають мурованими.

Сараї найбільше поширені на селі, але можуть бути і в містах. Нині нерідко сараї, якщо це дозволяють розміри, переобладнують на гаражі.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]