Сімоносекська війна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сімоносекська війна
Французькі моряки із трофейною артилерією
Французькі моряки із трофейною артилерією

Французькі моряки із трофейною артилерією
Дата: 25 червня 1863
5 — 8 вересня 1864
Місце: Сімоносекі, Тьосю-хан, Японія
Результат: перемога коаліції
Сторони
Велкика Британія
Франція
Голландія
США
Тьосю-хан
Командувачі
Авґуст Леопольд Купер
Девід Макдугал
Морі Масаміцу
Акане Такето
Військові сили
2 000 вояків
28 кораблів
1 500 вояків
6 кораблів
40 човнів
Втрати
200 убито і поранено
2 корабля пошкоджено
600 убито і поранено.

Сімоносекська війна[1] (яп. 下関戦争, しものせきせんそう; 18631864) — збройний конфлікт в Японії, між Тьосю-ханом та коаліцією чотирьох західних держав — Велкикої Британії, Франції, Голландії та США.

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Після укладання Японією нерівноправних договорів із державами Європи та США, в країні виник потужний антиіноземний рух. Його провідником виступав західнояпонський Тьосю-хан[2].

25 червня 1863 року радикально налаштовані представники цього хану обстріляли у Сімонсокеській протоці торгові суда США та військові кораблі Франції та Голландії, під приводом виконання Імператорського рескрипту про вигнання варварів, затвередженого сьоґунатом. У відповідь, 20 липня того ж року, міжнародна ескадра в складі кораблів Великої Британії, Франції, Голландії та США бомбардувала порт Сімоносекі[2].

Молоді політики Тьосю-хану, такі як Іто Хіробумі та Іноуе Каору, що повернулися зі стажування у Великій Британії, спробували дипломатично владнати конфлікт. Проте переговори провалилися і у вересні 1864 року воєнні дії було поновлено. Протягом 3 днів японці Тьосю-хану чинили опір, але протистояти новітній артилерії не могли. Європейці та америкаці висадилися в Сімоносекі й захопили важливі стратегічні пункти міста. Після цього, за ініціативи Такасуґі Сінсаку, переговори відновилися[2].

8 вересня 1864 року було укладено мир, згідно з яким Тьосю-хан зобов'язувався знищити вогневі точки в районі Сімоносекської протоки, визнавав право екстериторіальності її вод, відкривав торгівлю з іноземцями і забезпечував іноземні кораблі провіантом і паливом. Сплачувати ж контрибуцію представники хану відмовилися, позаяк формально діяли не з власної ініціативи, а з розпорядження Імператора[2].

Поразка Тьосю-хану у війні була ударом по партії радикалів всередині хану. Влада в ньому перейшла до поміркованих консерваторів, які облишили антиіноземні гасла й перейшли до модернізації свого уділу[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Інші назви: Амаґасекська війна (яп. 馬関戦争, ばかんせんそう), Бої за Сімоносекі (англ. Battles for Shimonoseki), Бомдардування Сімоносекі (англ. Bombardment of Shimonoseki, яп. 四国連合艦隊下関砲撃事件, しこくれんごうかんたいしものせきほうげきじけん).
  2. а б в г д Бомдардування Сімоносекі // Енциклопедія Ніппоніка: в 26 т. 2-е видання. — Токіо: Сьоґаккан, 1994—1997.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Рубель В. А. Японська цивілізація: традиційне суспільство і державність. — К. : «Аквілон-Прес», 1997. — 256 с. — ISBN 966-7209-05-9. Рубель В. А. Історія середньовічного Сходу: Курс лекцій: Навч. посібник. — К. : Либідь, 1997. — 462 с. — ISBN 5-325-00775-0.

Посилання[ред. | ред. код]