Війна за незалежність Перу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Війна Потрійного альянсу
Війна за незалежність іспанських колоній в Америці
Битва при Аякучо, найзнайніша битва війни
Битва при Аякучо, найзнайніша битва війни

Битва при Аякучо, найзнайніша битва війни
Дата: 18111824
Місце: Перу, Верхнє Перу
Результат: Незалежність Перуанської республіки
Сторони
Перу Іспанія Іспанія
Командувачі
Франсиско де ла Села
Матео Пумакауа
Хосе де Сан-Мартін
Хосе де ла Ріва Аґуеро
Хосе Антоніо де Таґле
Симон Болівар
Хосе Фернандо де Абаскал
Хоакін де ла Песуела
Хосе де ла Серна
Педро Антоніо Оланьєта
Битви
Битва при Аякучо, Битва при Хуніні

Війна за незалежність Перу (ісп. Guerra de Independencia del Perú) — частина Війни за незалежність іспанських колоній в Америці, що відбувалася на території віце-королівства Перу та Верхнього Перу (сучасні Перу, Болівія, частини Чилі та Аргентини).

Хоча незалежницький рух почався швидко після захоплення Іспанії наполеонівськими військами та ізоляції її від колоній британським флотом. Проте в Перу багаті землевласники та власники промислових підприємств і шахт, що були головною рушійною силою незалежницього руху в інших частинах Латинської Америки, переважно підтримували Корону. Це було викликано як побоюванням індіанських повстань, таких як нещодавнє повстання Тупака Амару II в 17801781 роках, так і комерційними інтересами і конкуренцією з Чилі та Аргентиною. В результаті незалежницькі повстання в Уануко в 1812 році та в Куско в 18141816 роках, хоча і підтримувалися з вже незалежного Буенос-Айреса, були відносно легко подавлені.

Перелом у війні настав з наступом на віце-королівство військ генерала Хосе де Сан-Мартіна з півдня (18201823) та генерала Симона Болівара з півночі (1824). Хосе де Сан-Мартін, який в 1818 році переправився через Анди з Аргентини та розбив невелику армію роялістів у битві при Майпу, в 1820 морем переправився на південь Перу і узяв Ліму, де 28 червня 1821 року проголосив незалежність Перу. Проте військові дії продовжувалися, а остаточно роялісти були розбиті за допомогою сил Болівара у битві при Аякучо.

Після війни за незалежність влада швидко опинилася в руках каудільйо, так за перші 75 років незалежності в Перу влада знаходилася майже виключно в руках військових. Верхнє Перу було розділено в 1815 році, в результаті чого утворилася Республіка Болівія. В 1837 році була ненадовго утворена Перуано-болівійська конфедерація, проте вона розпалася через два роки в результаті військового втручання Чилі.

Посилання[ред. | ред. код]