Війна Чорного Яструба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Війна Чорного Яструба (англ. Black Hawk War) — Збройний конфлікт між США та індіанськими племенами, що відбувся 1832 року.

Передісторія[ред. | ред. код]

Індійські племена сауків і фоксів в XVIII столітті проживали вздовж річки Міссісіпі на території сучасних американських штатів Іллінойс і Айова. Ці два племені були тісно пов'язані один з одним. У результаті Луїзіанської покупки землі сауків і фоксів опинилися в центрі США.

3 листопада 1804 року деякі вожді сауків і фоксів пішли на угоду з американцями, погодившись поступитися США племінними землями в Іллінойсі в обмін на незначні подарунки. Багато лідерів індіанців, в тому числі і вождь САУК Чорний Яструб, відмовилися визнати цей договір.

Під час англо-американської війни 1812–1815 років сауки і фокси воювали на стороні Британської імперії і конфедерації Текумсе. В 1818 році Іллінойс став штатом і зажадав виселення індіанців протягом 10 років. Група САУК, на чолі з Чорним Яструбом, відмовилася покинути рідні землі, але після нападів сіу, військовий лідер сауків відвів своїх людей до Айови.

Після закінчення англо-американської війни, білі поселенці почали просуватися на Захід, але міжплеміна війна між сіу, оджибве, САУК і Фокс заважала цьому. В 1825 році уряд США на раді в Прейрі-дю-Чін спробував примирити племена і зупинити війну. На раді були присутні сауки, фокси,оджибве, сіу, оттава, потаватомі, Віннебаго, меноміні і айова. Договір, прийнятий на раді, встановлював кордони між племенами і укладав мир. Згідно з угодою, в північно-східній Айові між сіу і САУК і Фокс перебувала нейтральна територія, протяжністю 40 миль.

Початок війни[ред. | ред. код]

Після відходу до Айови САУК і фокси розділилися на дві групи. Першу очолив Кеокук, який, після відвідування американських міст в 1828 році, вважав війну з США невигідною і безуспішною.[1] Як майстерний і досвідчений оратор він часто вів переговори з американською владою.[2]. Лідером другої групи був Чорний Яструб, який прагнув повернутися на рідні землі. Більшість сауків і фоксів прийняли сторону Кеокука, але близько 800 людей приєдналися до Чорного яструба.[3]

5 квітня 1832 року частина індіанців, яка стала відома, як Британська група, перетнула Міссісіпі і попрямувала в Іллінойсу. До складу цієї групи, окрім САУК і Фокс, входило невелика кількість індіанців Віннебаго, ілліноев і потаватомі. Воїнів серед людей Чорного Яструба було близько 500 осіб.

Коли Британська група опинилася в Іллінойсі, то ні потаватомі, ні Віннебаго, не підтримали її. Віннебаго в 1827 році вели війну з американцями і не хотіли її продовження, хоча деякі все ж приєдналися до Чорного яструба. Більшість потаватомі прагнули збереження нейтралітету.[4] На племінній раді 1 травня 1832 року лідери потаватомі оголосили, що ті, хто підтримають Британську групу, будуть вважатися зрадниками свого народу.[5] У середині травня шабоно і Ваубонсі, вожді потаватомі, повідомили Чорного яструба, що ні потаватомі, ні британці, не допоможуть йому у війні з США.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Jung, Patrick J. . [http://books.google.com/books?id=DGYLHfsQUD0C&printsec=frontcover&hl=ru # v = onepage & q & f = false   The Black Hawk War of 1832  ] /  . — University of Oklahoma Press  , 2007  . — С. 54-55  .
  2. Jung, Patrick J. — С.55
  3. Jung, Patrick J. — С.56
  4. Hall, John William. — С.125
  5. Hall, John William. — С.132

Посилання[ред. | ред. код]