Війна Чорного Яструба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Війна Чорного Яструба
Зображення
Названо на честь Чорний Яструб
Місце розташування Іллінойс
Michigan Territoryd
Дата й час 27 серпня 1832
Час/дата початку травень 1832
Час/дата закінчення серпень 1832
Учасник(и) США, British Bandd, Ho-Chunkd, Menomineed, сіу і Potawatomid
CMNS: Війна Чорного Яструба у Вікісховищі

Війна Чорного Яструба (англ. Black Hawk War) — збройний конфлікт між США та індіанськими племенами, що відбувся 1832 року.

Передісторія[ред. | ред. код]

Індійські племена сауків і фоксів у XVIII столітті проживали вздовж річки Міссісіпі на території сучасних американських штатів Іллінойс і Айова. Ці два племені були тісно пов'язані один з одним. У результаті Луїзіанської покупки землі сауків і фоксів опинилися в центрі США.

3 листопада 1804 року деякі вожді сауків і фоксів пішли на угоду з американцями, погодившись поступитися США племінними землями в Іллінойсі в обмін на незначні подарунки. Багато лідерів індіанців, в тому числі і вождь саук Чорний Яструб, відмовилися визнати цей договір.

Під час англо-американської війни 1812—1815 років сауки і фокси воювали на стороні Британської імперії і конфедерації Текумсе. В 1818 році Іллінойс став штатом і зажадав виселення індіанців протягом 10 років. Група саук, на чолі з Чорним Яструбом, відмовилася покинути рідні землі, але після нападів сіу, військовий лідер сауків відвів своїх людей до Айови.

Після закінчення англо-американської війни, білі поселенці почали просуватися на Захід, але міжплемінна війна між сіу, оджибве, саук і фокс заважала цьому. В 1825 році уряд США на раді в Прейрі-дю-Чін спробував примирити племена і зупинити війну. На раді були присутні сауки, фокси, оджибве, сіу, оттава, потаватомі, Віннебаго, меноміні і айова. Договір, прийнятий на раді, установлював кордони між племенами й укладав мир. Згідно з угодою, в північно-східній Айові між сіу і саук і фокс перебувала нейтральна територія, протяжністю 40 миль.

Початок війни[ред. | ред. код]

Після відходу до Айови сауки й фокси розділилися на дві групи. Першу очолив Кеокук, який, після відвідування американських міст в 1828 році, вважав війну з США невигідною і безуспішною[1]. Як майстерний і досвідчений оратор, він часто вів переговори з американською владою[2]. Лідером другої групи був Чорний Яструб, який прагнув повернутися на рідні землі. Більшість сауків і фоксів прийняли сторону Кеокука, але близько 800 людей приєдналися до Чорного яструба[3].

5 квітня 1832 року частина індіанців, яка стала відома, як Британська група, перетнула Міссісіпі й попрямувала до Іллінойсу. До складу цієї групи, окрім сауків і фоксів, входило невелика кількість індіанців Віннебаго, ілліноїв і потаватомі. Воїнів серед людей Чорного Яструба було близько 500 осіб.

Коли Британська група опинилася в Іллінойсі, то ні потаватомі, ні Віннебаго не підтримали її. Віннебаго в 1827 році вели війну з американцями і не хотіли її продовження, хоча деякі все ж приєдналися до Чорного яструба. Більшість потаватомі прагнули збереження нейтралітету[4]. На племінній раді 1 травня 1832 року лідери потаватомі оголосили, що ті, хто підтримають Британську групу, будуть вважатися зрадниками свого народу[5]. У середині травня шабоно і Ваубонсі, вожді потаватомі, повідомили Чорного яструба, що ні потаватомі, ні британці, не допоможуть йому у війні з США.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Jung, Patrick J. . [http://books.google.com/books?id=DGYLHfsQUD0C&printsec=frontcover&hl=ru # v = onepage & q & f = false   The Black Hawk War of 1832  ] /  . — University of Oklahoma Press  , 2007  . — С. 54-55  .
  2. Jung, Patrick J. — С.55
  3. Jung, Patrick J. — С.56
  4. Hall, John William. — С.125
  5. Hall, John William. — С.132

Посилання[ред. | ред. код]