Філіппінсько-американська війна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Філіппінсько-американська війна
Американські солдати поблизу Маніли під час Філіппінсько-американської війни

Американські солдати поблизу Маніли під час Філіппінсько-американської війни
Дата: 18981902
Місце: Філіппіни
Результат: Перемога Сполучених Штатів.
Сторони
США Сполучені Штати
Philippine Command Shoulder Sleeve Insignia.gif Філіппінські скаути
Philippines Flag Original.svg Перша Філіппінська Республіка
Philippine revolution flag kkk1.svg Катіпунан
Philippines Flag Original.svg Пулахан
Late 19th Century Flag of Sulu.svg Султанат Сулу
Philippines Flag Original.svg Моро
Командувачі
США Вільям Мак-Кінлі
США Теодор Рузвельт
США Джон Першинг
Philippines Flag Original.svg Еміліо Агінальдо
Philippines Flag Original.svg Мігуель Мальвар

Філіппінсько-американська війна (англ. Philippine–American War) — військовий конфлікт між Першою філіппінською республікою та Сполученими Штатами Америки 1899–1902, який завершився після того, як філіппінське керівництво офіційно визнало американську владу. Втім, незначні воєнні дії тривали і далі, деякі дослідники вважають неофіційною датою їх завершення 1913 рік.

Привід до війни[ред. | ред. код]

У 1896 році на Філіппінах почалися масові повстання проти іспанського панування. Але філіппінським патріотам не вистачало підтримки сильної країни. Така знайшлася в особі США. Американський уряд пообіцяв філіппінському народу проголосити Філіппіни незалежною державою. У квітні 1898 року США розпочали військові дії проти Іспанії під приводом допомоги повсталим націоналістам Куби, Філіппін і Пуерто-Ріко. Іспанія, яка тримала під своїм пануванням ці країни з XVI століття, програла війну. США багато в чому допомогли країнам, які хотіли здобути незалежність від Іспанії, розгромивши іспанські війська та змусивши вивести їх із території колоній. Однак після війни цим країнам США не лише не поспішали, а й не планували надавати обіцяної незалежності. Філіппіни проголосили свою незалежність від Іспанії 12 червня 1898 року (рівно за 2 місяці до закінчення іспано-американської війни), іспанці реально контролювали тільки столицю і її околиці. Однак США не визнали незалежність Філіппін і 10 грудня 1898 року США купили в Іспанії Філіппіни за 20 млн. дол. США, згідно з Паризькому мирному договору 1898 року, підписаному після закінчення іспано-американської війни. Тепер Філіппіни були цілком юридично та законно територією США, що входило у плани філіппінських республіканців.

Одним з найвідоміших провокацій до війни зі сторони Філіппін став інцидент що стався вночі 4 лютого 1899 року на Сан-Хуанському мосту, поблизу Маніла. Американський солдат застрелив філіппінця, котрий проник на військову базу США. Американський солдат намагався зупинити філіппінця, але той ігнорував його команди навіть ті які йому він віддавав жестами. філіппінець був розпізнаний як диверстант і був ліквідований.

Див також.[ред. | ред. код]

Канонерські човни типу «Баско» - трофейні іспанські, використовувались ВМС США проти філіппінських сил.

Посилання[ред. | ред. код]


Література[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Філіппінсько-американська війна