Повстання сипаїв

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Повстання сипаїв (Сипайське повстання, Індійське народне повстання 1857–1859, Перша війна Індії за незалежність)- повстання індійських солдатів проти жорстокої колоніальної політики англійців у 1857–1859 роках. Повстання почалося на півночі від Бенгалії до Пенджабу і в центральній Індії. Основна ініціатива була зроблена з боку армії і незадовго до цього відсторонених від влади махарадж, але в деяких областях його підтримали селяни, і воно перетворилося на загальне повстання. Делі було захоплене повстанцями, проте пізніше було оточене і узяте англійцями. Повстання поклало край владі Британської Ост-Індської компанії і призвело до її заміні прямим правлінням англійської корони.

Хід подій[ред.ред. код]

Британцям знадобився час, щоб зібрати сили. Частина військ була перекинута з метрополії та Сінгапуру по морю, частина, після закінчення Кримської війни — по суші через Персію, деякі — з Китаю. Два угруповання європейських військ повільно рушили до Делі, убивши в боях і повісивши безліч індійців. Сили британців (до яких додалися два підрозділи гуркхов) зустрілися у Карналі, і в битві з основними силами повстанців у Бадлі-ке-Серай відкинули їх до Делі.

Облога міста тривала з 1 липня по 21 вересня. На перших порах повстанці перевершували війська Компанії за чисельністю, і оточення не цілком було завершено, так що здавалося, що в облозі знаходяться британці, а не індуси. 14 серпня прибуло підкріплення британців, сикхів і пуштунів. 7 вересня англійці, отримавши облогові знаряддя, пробили дірки в стінах. 14 вересня британці спробували почати штурм через проломи і Кашмірські ворота, але зазнали важких втрат. Британський командувач намагався відступити, але був утриманий своїми офіцерами. Після тижня вуличних боїв Компанія захопила місто.

Британці почали знищувати і грабувати місто; безліч індусів були вбиті в якості помсти за розправи повстанців над європейцями. Англійська артилерія розстріляла головну мечеть з навколишніми будівлями, в яких проживала мусульманська еліта зі всієї Індії. Великий Могол Бахадур Шах був заарештований, а два його сини і внук розстріляні.

Причини поразки[ред.ред. код]

Основні причини поразки сипаїв:

  • військову перевагу англійських колонізаторів над повсталим народом
  • відмінності в цілях повсталих, перш за все селян і феодалів
  • зберігалася роз'єднаність народів Індії, яка допомогла колонізаторам ізолювати основний центр повстання і мобілізувати на його придушення всі ресурси

Наслідки[ред.ред. код]

Незважаючи на поразку повстання, англійські колонізатори були змушені змінити свою політику. Ще 2 серпня 1858 англійський парламент прийняв закон про ліквідацію Ост-Індської компанії і переході управління Індією до Англії, а таким чином всі жителі стали підданими англійської королеви вже як імператриці єдиної Індії. Індійських князів і поміщиків колонізатори зробили своїми союзниками, провівши ряд законів, що закріплювали їх права феодальної власності на землю. У той же час колоніальним властям довелося врахувати величезне невдоволення селян і видати закони про оренду, декілька що обмежили феодальне свавілля заміндаров.

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]