Талісман (роман, 1984)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Талісман
The Talisman
Талісман Стівен Кінг і Пітер Стауб.jpg
Обкладинка українського видання
Жанр роман, фентезі
Автор Стівен Кінг і Пітер Страуб[d]
Мова Англійська мова
Написаний 1984
Видавництво Україна КСД
Виданий 8 листопада 1984
Виданий українською 2016
Переклад Анатоль Пітик та Катерина Грицайчук
ISBN-13: 978-0-670-69199-9
Попередній твір Cycle of the Werewolf[d]
Наступний твір Чорний дім

Талісман (англ. The Talisman) — роман у жанрі фентезі 1984 року, написаний Стівеном Кінгом у співпраці з Пітером Страубом.

Сюжет[ред.ред. код]

12-річний хлопчик Джек Сойєр їздить по країні зі своєю матір'ю, колишньою акторкою Лілі Кевінью-Сойєр, яка переховується від колеги її покійного чоловіка, Моргана Слоута, який вимагає підписати деякі папери. Коли мати з сином селяться в Новій Англії, в пустому готелі «Альгамбра», Джек знайомиться зі старим афроамериканцем Спіді Паркером («Наглядачем Територій»), який колись врятував Джека від викрадення. Хлопчик і негр стають друзями, і скоро Спіді розповідає Джеку про Долини — чарівне місце, в яке можна перенестися, випивши неприємну на смак рідину, і в якому у багатьох людей є свої аналоги («Двійники»). Спіді знає, що мати Джека, в Долинах є королевою Лаурою де Луїзіан і помирає від раку, тому переконує хлопчика відправитися через всю Америку, щоб добути деякий Талісман, який здатен врятувати Лілі від смерті. Поговоривши з матір'ю і взявши у Спіді пляшку з необхідною для переміщення рідиною і гітарний медіатор, Джек відправляється в дорогу, заодно виявляється, що Морган Слоут становить для нього серйозну загрозу в обох світах.

Після переміщення в Долину, Джек знаходить палац, в якому зустрічає капітана Фаррена. Спіді наказав показати Фаррену акулячий зуб — те, чим є в Долинах гітарний медіатор — і капітан згоджується помогти Джеку. Він таємно проводить його до паласу і показує королеву Долин Лауру де Луїзіан, також помираючу, після чого говорить Джеку, що йому потрібно йти на захід то того, як з'явиться Морган Орріс — двійник Моргана Слоута. По дорозі Джек мало не гине від м'ясоїдних дерев, ховаючись від екіпажу прислужника Моргана. Він рятується шляхом переміщення в Америку вживши зілля Спіді.

Подорожуючи своїм світом Джек деякий час працює на фермі, згодом потрапляє в селище Оутлі, де влаштовується працювати в бар «Оутлійська проблка». Хазяїн бару Смоукі Апдайк, виявився доволі хитрим і сильним, він змушує Джека працювати на нього за низьку платню. Хлопець позбавлений можливості піти. Проте найбільше хлопця лякає дивний відвідувач, який виявляється перевертнем Елроєм, що служить Моргану і він ледь не вбиває Джека при спробі останнього втекти від Апдайка. Джеку знову щастить і він встигає випити зілля, таким чином втікає від Елроя. В долинах він, потрапляє на ринок, знайомиться з добрим продавцем килимів, який дарить Джеку чарівне дзеркало і тим самим підбадьорює юного мандрівника. Джек продовжує шлях, переходячи з одного світу в інший. Виявляється, що переходи можуть погано впливати на події в Долинах і в нашому світі — так, наприклад, через одне переміщення Джека в місті Анголи від землетрусу гине декілька чоловік. Дізнавшись про це, Джек приходить у відчай, проте сліпий музикант на ймення Сніжок втішає хлопчика, навчає його як переміщатися між світами і без допомоги зілля.

Ледь не зіткнувшись з Морганом Слоутом, що переслідує його, Джек знову опиняється в Долинах, де знайомиться з незвичайним пастухом — молодим добрим перевертнем Вулфом. Джек і Вулф стають друзями, але Морган знаходить Джека і мало не знищує його за допомогою чарівного громовідводу. Тікаючи, Джек допиває зілля і потрапляє до Америки разом з Вулфом, який від цього зовсім не в захваті: тутешні запахи діють на нього несприятливо, поступово вбиваючи. Відданий, але дурнуватий Вулф завдає чимало проблем Джеку, особливо тоді, коли над ним бере владу Місяць: Джеку доводиться бути замкненим у темному сараї три дня і три ночі, поки Вулф не може себе контролювати і знаходиться в образі чудовиська.

Звільнившись, Джек разом з Вульфом продовжують свій шлях. Тепер їх метою є Спрінгфілд, штат Іллінойс — там проживає найкращий друг Джека, син Моргана Річард Слоут, але на території штату Індіана друзів затримує поліцейський і відправляє їх спочатку до місцевого судді, а потім у «Сонячний Дім», яким керує якийсь Гарднер. «Сонячний Дім» позиціонується як школа з релігійним ухилом, насправді будучи подобою в'язниці з жорстокими порядками. Як з'ясовується, вибратися з «Дому» майже неможливо. Ферді Янклоф, новий знайомий Джека, гине при невідомих обставинах, коли намагається вибратись звідти. Стан погіршують місцеві наглядачі, набрані Гарднером зі старших хлопців, особливо два новачки недовподоби Сонні Зінгеру і Гектору Басту. Коли Джека б'ють, Вульф стискає руку Гектора з такою силою, що вона перетворюється в кашу, за що потрапляє в карцер. Гарднер погрожує не випускати Вулфа до тих пір, поки Джек не розповість, де вони раніше бачилися, але, побоюючись залучення уваги, до вечора випускає перевертня. Зінгер, Басту та іншим наглядачам в особі Педерсена, Уоріка, Кейсі і Боба «Стручка» Пібоді дозволяється знущатися над Джеком і Вульфом, Гарднер ж практикує на Джека навмисні тортури руками все тих же наглядачів. Джеку набридає терпіти приниження і він разом з Вульфом силою волі переміщається з душової кімнати «Будинку Сонячного Світла» у Долини, але в них виявляється ще гірше: тамтешній аналог «Дому» — шахта, на якій тролі знущаються над працівниками, доводячи їх до знемоги (в одному з них Джек впізнає Ферда). Друзі переміщуються назад і потрапляють в руки Сонні і інших. Джеку і Вудьфу вдається побити деяких ворогів, але тих виявляється більше, в результаті Вульф знову потрапляє в карцер, а тортури Джека стають ще більш нестерпними. Коли Вульф знову перетворюється на монстра, то Гарднер, що очікує приїзду Моргана, втікає з «кімнати тортур», залишивши Джека Зінгера, Уоріка і Кейсі. Розлючений Вульф виривається з карцеру і вбиває Педерсена, Гектора Баста і декількох інших хлопців. Добравшись до таємного кабінету Гарднера, Вульф розриває звукооператора Кейсі і відриває руку Сонні Зінгеру. Але Зінгер перед смертю встигає вистрелити у Вульфа декілька разів, і той помирає на руках у Джека.

Вибравшись з «Будинку Сонячного Світла», Джек продовжує свій шлях. Добравшись до Спрінгфілда, він знаходить Річарда Слоута і розповідає йому свою історію. Річард йому не вірить, бо в дитинстві переніс важку психологічну травму, побачивши, куди перемістився його батько при черговій вилазці в Долини. Раптово вся школа, де Річард жив і вчився, наче вимирає. Двір у ній наводнюють перевертні, спраглі зловити Джека, але не здатні потрапити всередину, так як друзі забарикадувалися. Річард починає поступово сходити з розуму, вважаючи все, що відбувається сновидінням.

Уже разом проїхавши на поїзді, через прокляті землі. Джеку з Річардом вдається перебити в тренувальному таборі рекрутів-монстрів. І успішно втікають звідти в звичайний світ до прибуття Моргана.

Добравшись до «Чорного готелю» Джек виявляє, що добратися до талісману не так вже й легко через викривлення простору, так як готель знаходиться на грані двох світів. Нелегкими зусиллями йому все ж вдається здобути талісман. За допомогою нього він знищує своїх ворогів, то оздоровлює друзів. Коли він добирається, назад до матері і зцілює її, в паралельному світі оздоровлюється Королева. Після чого Талісман зникає.

Переклад українською[ред.ред. код]

Вперше переклад українською з'явився у 2016 році у видавництві КСД у перекладі Анатоля Пітика та Катерини Грицайчук.

Посилання[ред.ред. код]


книги Це незавершена стаття про книгу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.