Тривимірний опис об'єкта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тривимірна Декартова система координат із віссю х, спрямованою в бік спостерігача

Трив́имірний о́пис об'є́кта (англ. 3D) — представлення об'єкта в трьох просторових вимірах. Як правило, ці виміри представлені в вигляді координат X, Y, та Z. Можливо мати дані з ідентичними координатами x та y при відмінній координаті Z. Наприклад, для цифрового представлення океанічних потоків, використовують 3D.

Подробиці[ред. | ред. код]

У фізиці наш тривимірний простір розглядається як вбудований в чотиривимірний простір-час, відомий як простір Мінковського (див. спеціальна теорія відносності).

В математиці, аналітична геометрія (також відома як декартова геометрія) описує кожну точку тривимірного простору через значення трьох координат. Дані три координатні осі зазвичай попарно перпендикулярні в початку координат — точці, де вони перетинаються. Зазвичай вони позначаються x, y і z. Відносно цих осей, розташування будь-якої точки в тривимірному просторі задається впорядкованою трійкою чисел, кожне з яких є відстанню до цієї точки від початку координат уздовж даної осі, що дорівнює відстані від цієї точки до площини, заданої двома іншими осями.

Іншими популярними методами опису розташування точки в тривимірному просторі є циліндрична система координат і сферична система координат, хоча існує незліченна кількість можливих методів (див. Евклідів простір).

Інший математичний шлях бачення тривимірного простору винайдений і в лінійній алгебрі, де ідея незалежності є вирішальною. Простір є тривимірним через те, що довжина прямокутного паралелепіпеда незалежна від його висоти або ширини. Мовою лінійною алгебри це звучить так: простір є тривимірним, бо кожна точка в ньому може бути описана лінійною комбінацією трьох незалежних векторів. З цієї точки зору, простір-час є чотиривимірним, бо розташування точки в просторі незалежне від його положення в часі.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]