Триконі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гірські черевики — «триконі».
Стальні набивки-триконі для альпіністського взуття.
Італія, гірський стрілець з далекоміром, взутий у отриконені черевики

Триконі, Тріконі — сталеві зубчасті набійки на підошви гірничих черевиків (черевик для альпінізму та гірського туризму), що мали поширення в XX столітті. Назва — від швейцарської фірми Tricouni, що їх виробляла.

Триконями також називали і самі черевики з набитими на них металевими набійками[1].

Використання[ред. | ред. код]

Отриконені черевики використовувалися альпіністами і гірськими туристами, а також геологами і військовослужбовцями гірськострілецьких підрозділів (переважно, швейцарської, німецької та австрійської армій). Поверх триконів могли вдягатися альпіністські кішки.

  • Переваги триконів: оббиті ними черевики чудово тримали практично на будь-якому типі рельєфу: на скелях, осипах, некрутому фірні і льоду, а також на мокрій траві.
  • Недоліки триконів: істотне збільшення маси оббитого ними черевика, знос і необхідність заміни стертих або втрачених набійок. Також в холодну погоду ноги спортсмена, взутого в отриконені черевики, мерзли сильніше (через постійну близькості металу до ноги).

Отриконені черевики широко використовувалися до появи гірських черевиків з гумовою або поліуретановою підошвою з протектором типу «вібро» (від назви фірми Vibram[en]), що повністю витіснили Триконі.

В даний час за кордоном Триконі продовжують використовуватися лише окремими представниками професій, пов'язаних з роботою в горах (пастухами, геологами тощо), яким часто доводиться переміщатися по крутих мокрих трав'янистих схилах або іншому гірському рельєфу.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Російський гуманітарний енциклопедичний словник[недоступне посилання з липня 2019]

Інтернет-ресурси[ред. | ред. код]