Кирза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кирзові чоботи

Ки́рза — міцна багатошарова бавовняна тканина, просочена бензоводним розчином синтетичного каучуку, а потім термічно оброблена для утворення плівкоподібного шару назовні. Лицеву поверхню кирзи зазвичай піддають термічному тисненню для імітації фактури свинячої шкіри. В народі кирзу також називають «чортова шкіра».

Походження назви[ред.ред. код]

Слово кирза утворене від назви грубої шерстяної тканини kersey, яку було використано для виготовлення першої кирзи, званої тоді кєрза.

Поширена легенда про походження слова від скорочення назви «Кировский завод» — начебто місця першого промислового виробництва кирзи — є прикладом народно етімології, бо розташований біля м. Кіров завод штучної шкіри завжди мав назву «Іскож».

Технологія виробництва[ред.ред. код]

Технологія виробництва сучасної кирзи розроблена 1935 р. Іваном Васильовичем Плотниковим та Олександром Хомутовим. Кирза вперше почала масово вироблятись під час Радянсько-фінської війни для шиття армійських чобіт. За підсумками використання в зимових умовах матеріал був визнаний непридатним для вжитку у виробництві взуття, і виробництво кирзи було практично згорнуте.

Знову масове виробництво кирзи за покращеною технологією було розпочате восени-взимку 1941 року у зв'язку з катастрофічною нестачею взуття в діючій радянській армії.

Відтоді СРСР, а тепер — Росія є найважливішим у світі виробником кирзи за технологією Плотникова, що лишилась незмінною від 1941 р. Близько 85 % сучасного виробництва кирзи в Росії призначено для виготовлення армійського взуття (чобіт та черевиків). Загалом на теперішній час вироблено близько 150 мільйонів пар кирзового взуття.

Окрім того, кирза використовується для виготовлення пасів, великих прокладок в деяких типах верстатів і т. ін.

За розробку технології виробництва кирзи її автора, Івана Плотникова, постановою РНК СРСР від 10 квітня 1942 р. нагороджено Сталінською премією другого ступеня розміром у 100 тисяч карбованців.

Альтернативна гіпотеза[ред.ред. код]

1901 року в Семенівці (Україна , Чернігівська область) народився Олександр Хомутов — доктор хімічних наук, який в середині 30-х років винайшов новий синтетичний матеріал — кирзу, яка стала широко використовуватись у взуттєвій промисловості. Олександр Хомутов з правом уважається за «батька-винахідника» кирзових чобіт. Його винахід допоміг взути в якісне та дешеве взуття Червону Армію напередодні Німецько-радянської війни, відмовитись армії від личаків. І досі кирзові чоботи надійно служать селянам, військовикам, будівельникам та представникам багатьох різних професій у всьому світі.

Джерела[ред.ред. код]