Трескур

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Дерев'яні черевики)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Трескур, сабо, кломп, клог (швед. träskor, фр. sabot, нід. klompen від нід. klomp, англ. clog) — дерев'яні черевики; взуття, як елемент традиційного національного одягу в Європі. Зазвичай використовувалася робітниками та селянами як зручний і дешевий одяг на фабриках, шахтах, фермах. Ці казкові[джерело?] черевики з дерев'яними підошвами у Швеції дотепер продають і носять у селах або на пляжі.

У Франції дерев'яні черевики називаються «сабо», у Великій Британії — «клог», в Нідерландах — «кломпи», в Литві — «клумпес». Традиційно їх виготовляють з різних видів деревини — з верби, тополі, берези, буку та ін. порід.

Існує безліч різновидів дерев'яного взуття, в залежності від країни в якій вони зроблені, це і туфлі на підборах, і черевики і навіть сандалі. Країни і географічні райони в яких поширене дерев'яне взуття це в першу чергу: Швеція, Данія, Нідерланди, Бельгія, Галісія, Кантабрія, Литва.

  • Зараз називають так не тільки традиційні дерев'яні черевики, але і просто вид взуття без задника на високій підошві. Вони найчастіше зроблені зі шкіри та інших сучасних матеріалів. Але іноді, для любителів цієї форми взуття існують гібридні варіанти типу сандалів з дерев'яною підошвою і м'яким верхом. Вони зроблені цілком з гуми, найчастіше використовуються як взуття для роботи на садівництві, тому їх зручніше всього мити і сушити.
  • Існують також спеціальний вид дерев'яного взуття для танців: трескур, сабо, кломп, «клоггінга» (від — «клог»). Вони схожі зі взуттям для виконання чечітки, але по іншому звучать.
  • Дерев'яний черевик використовувався анархістами як символ політичної боротьби в XIX і початку XX століття. Саме слово «саботаж» походить від французької назви дерев'яного черевика «сабо». І так називалася тактика голландських профспілкових діячів, які кидали дерев'яні черевики в механізми фабричних верстатів, викликаючи тим самим зупинку роботи. В наші дні це є одним із символів Північної Європи і популярні як сувенір.

Дерев'яне взуття подекуди було поширене і в Україні. Зокрема, воно було відоме у бойків в Карпатах, видовбане з дерева (довбанки, довбанці). В інших регіонах України відомі назви: дерев'янки, дерев'янці, колодянки та ін. На Полтавщині (с.Дейманівка Пирятинського р-ну) ще у середині ХХ ст. використовували плоскі калошоподібні "шкарбани" чи "постоли", котрі взимку одягали на чоботи для захисту взуття під час косіння очерету по кризі на річках і ставках.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]