Підбор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Високі каблуки

Підбо́р (заст. підбі́р[1]), каблу́к, ко́рок[2] — деталь взуття у вигляді вертикальної підставки, що кріпиться на нижній поверхні підошви і підносить п'яту вище рівня носка.

Назва[ред. | ред. код]

Слово підбір наводиться відповідником рос. каблук у «Словарі української мови» Б. Грінченка[1]. Для українського каблук Грінченко наводить тільки значення «дуга кола», «лука сідла», «снаряд для злякування риби»[3]. У СУМ-11 згадується форма підбор: із тлумаченням як «дерев'яна, шкіряна і т. ін. набійка на підошві взуття»; а підбір пояснюється тільки як дія зі значенням «підбирати»[4][5].

Слово каблук, ймовірно запозичене з тюркських мов: kabluk, яке походить від араб. kab — «п'ята».

Назва корок[2] пов'язана з матеріалом для виготовляння підборів у минулому — корком.

Також існють діалектні назви обца́с, о́бчас[6].

Історія[ред. | ред. код]

Каблук на взутті з'явився в пізньому середньовіччі. Вважається, що каблук вперше з'явився на чоботях для верхової їзди, щоб нога не провалювалася в стремено. В сучасному побуті підбори використовують для зменшення навантаження на підйом стопи, для запобігання плоскостопості тощо.

Види підборів[ред. | ред. код]

Види підборів

Підбори різняться за формою та висотою. Вони можуть бути пласкими (низькими) та широкими, високими та об'ємними або високими та тонкими. Чим вужчий каблук, тим менша площа опору п'яти і тим складніше на ньому пересуватися.

Найбільш гігієнічною є висота підборів 1-5 см, що забезпечує стійку опору для ноги і не перешкоджає швидкому пересуванню. Такі підбори широко використовуються у дитячих, жіночих та чоловічих моделях взуття.

Підбори висотою понад 5 см спричинюють напруження стопи і не призначенні для тривалої ходи, проте широко використовуються у святковому взутті, що вдягають за особливих нагод. У дитячому взутті підбори такої висоти не використовуються, серед моделей чоловічого взуття на високому каблуці відомі лише середньовічні чоботи, а в жіночому взутті високі підбори використовуються часто. Вони подовжують ноги, збільшують зріст, роблять жіночу фігуру стрункішою і сексуальнішою, зорово зменшують розмір стопи. Важливо, щоб жінка вміла ходити на підборах, володіла граційною ходою.

Як специфічно жіночий предмет одягу, туфлі на підборах стали поширеним об'єктом сексуального фетишизму.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]