Три тіла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Категорія КатегоріяПортал Портал

Три тіла - Шаріра Трая (санскрит शरीर त्रय[недоступне посилання з липня 2019], IAST:śarīra traya IAST) — доктрина в індуїзмі, згідно з якою людська істота складається з трьох тіл. Ці тіла часто ототожнюються з п'ятьма кошами – оболонками, які охоплюють Атман. Доктрина трьох тіл є важливим вченням в індійській філософії і релігії, особливо в йозі, адвайта-веданті та у тантрах.

Грубе тіло

[ред. | ред. код]
Див. також: Рупа (філософія)

Товсте тіло, чи Стхула шаріра (shthūla-śarira IAST) — це Анатман (Anātman IAST), буквально — не-Атман, не-Я, не-душа — тіло позбавлене духовності і індивідуальності, без вічної душі. Товсте або фізичне тіло - це форма, в якій людина їсть, дихає і рухається. Воно є інструментом отримання досвіду для

Джива, прикріпленою до тіла, яка за допомогою Ахамкара використовує зовнішні і внутрішні органи чуття і дій. У активному стані Джива ототожнюючи себе з тілом насолоджується зовнішніми об'єктами[1]. Товсте тіло відповідає за контакт людини з зовнішнім світом і складається з п'яти елементів, які людина отримує при народженні та втрачає при смерті (ефір, повітря, вогонь, вода, земля). Особливостями, притаманними товстому тілу, є:

У ведантійській схемі п'яти оболонок (коша) Атмана товсте тіло відповідає харчовому тілу (аннамайя кіш)[3].

Тонке тіло

[ред. | ред. код]

Тонке тіло або Сукшма шаріра (sūkṣma-śarīra IAST) є тілом розуму і життєвої енергії, які підтримують фізичне тіло і роблять його живим. Тонке тіло, складається з вісімнадцяти елементів:

  • буддгі
  • аганкара
  • манас
  • десять індрій (indriya IAST) — п'ять органів знання (почуттів) (джняна індрії) (вухо – слух, шкіра – дотик, очі – зір, язиксмак, ніс – нюх) і п'ять органів дій (карма індрії) (рот – мова, руки - хапання, нога – пересування, анус – виділення, статеві органи – народження).
  • п'ять танматр

Тонке тіло не руйнується після смерті, а переходить в нове втілення. Воно корелюється з трьома кошами Атмана - життєвих подихів (пранамайя), манас (маномайя) та свідомість (віджнянамайя).

Каузальне тіло

[ред. | ред. код]

Каузальне тіло (тіло причинності, кармічне тіло) або Карана шаріра (kāraṇa-śarira IAST) — тіло в якому свідомість повертається до своїх витоків. Воно містить життєвий досвід і в нього «записується» карма. Тіло причинності містить причини всіх вчинків людини. У ньому є всі людські якості в зародковому стані[4]. Потім, в тонкому тілі відбувається прояв того, що знаходиться в причинному тілі. Потім, в товстому фізичному людина знаходить істину, реальність, переживання і усвідомлення. Причинне тіло, як і тонке, теж супроводжує переродження душі. Корелюється з анандамайя коша.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. An Overview of Vedanta. Shri Kali Ashram. Архів оригіналу за 15 серпня 2016. Процитовано 14 квітня 2018.
  2. Franco Marcello Antonetti (27 лютого 2012). The Enigma of God:A Revelation to Man. Balboa Press. с. 32. ISBN 9781452547404.
  3. Нова філософська енциклопедія: в 4 т / В.С. Степин. — 2-е. — Мысль, 2010. — ISBN 978-5-244-01115-9.
  4. Paul & Carol Bahder. Be Free From "Me": Vedanta Notes. — Vision of Vedanta, 2013.