Кошовий Петро Кирилович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Петро Кирилович Кошовий
Иван Бовкун, Петр Кошевой, Сергей Храмцов.jpg

Зліва направо: Іван Бовкун, Петро Кошовий, Сергій Храмцов (Волховський фронт, 1942 рік)

Народився 8 (21) грудня 1904(1904-12-21)
Російська імперія Олександрія, Олександрійський повіт, Херсонська губернія, Російська імперія
Помер 30 серпня 1976(1976-08-30) (71 рік)
СРСР Москва, СРСР
Місце поховання Новодівочий цвинтар
Країна СРСР СРСР
Приналежність Прапор Радянської армії Радянська армія
Рід військ піхота
Роки служби 19201976
Звання CCCP army Rank marshal CCCP infobox.svg Маршал Радянського Союзу
Командування Група радянських військ у Німеччині
Війни/битви Громадянська війна в Росії
Німецько-радянська війна
Нагороди
Герой Радянського Союзу Герой Радянського Союзу
Орден Леніна Орден Леніна Орден Леніна Орден Леніна
Орден Леніна Орден Жовтневої Революції Орден Червоного Прапора Орден Червоного Прапора
Орден Червоного Прапора Орден Богдана Хмельницкого I ступеня Орден Суворова II ступеня Орден Кутузова II ступеня
Орден Кутузова II ступеня
Медаль «За доблесну працю (За військову доблесть)»
Медаль «За оборону Ленінграда»
Медаль «За оборону Сталінграда»
Медаль «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 рр.» Медаль «20 років перемоги у ВВВ» Медаль «30 років перемоги у ВВВ»
Медаль «За взяття Кенігсберга»
Медаль «30 років Радянській Армії та Флоту»
Медаль «40 років Збройних Сил СРСР»
Медаль «50 років Збройних Сил СРСР»
Медаль «В пам'ять 250-річчя Ленінграда»

Петро́ Кири́лович Кошови́й (нар. 8 (21) грудня 1904(19041221) — пом. 30 серпня 1976) — радянський воєначальник, Маршал Радянського Союзу (1968). Двічі Герой Радянського Союзу (1944,1945).

Життєпис[ред.ред. код]

Народився в місті Олександрія Херсонської губернії в селянській сім'ї. Українець. Навчався у школі Чиркіна (нині загальноосвітня школа № 4). 1920 року вступив до лав Червоного козацтва. У складі 8-ї кавалерійської дивізії брав участь у боротьбі з українськими й польськими військами.

У 1924 році вступив, а у 1927 році закінчив 5-у Українську кавалерійську школу імені С. М. Будьонного в Єлизаветграді. Проходив військову службу на командних і штабних посадах. Закінчивши в 1939 році академію ім. Фрунзе, обіймав посаду начальника штабу дивізії в званні полковника. З лютого 1940 року — командир 65-ї мотострілецької дивізії.

Пам'ятник Петру Кошовому в м. Олександрії, на однойменній площі
Фрагмент пам'ятника Петру Кошовому

У німецько-радянській війні Кошовий (до вересня 1943 року командир стрілецької дивізії, а потім стрілецького корпусу, проявив себе як ініціативний і вольовий командувач. Виконав ряд видатних бойових операцій, відзначився, зокрема, при штурмі Сапун-гори під Севастополем і взятті Кенігсбергу (за ці битви отримав звання Героя Радянського Союзу). Закінчив війну в званні генерал-лейтенанта. На параді Перемоги командував зведеним полком Третього Білоруського фронту.

Після війни Кошовий займав ряд важливих командних посад і високо котирувався як командувач і військовий адміністратор (за свідченням його внука, письменника П. Р. Паламарчука, «його соратник маршал Баграмян називав його в той період військовим номер один»), хоча не гнався за кар'єрою і за посадами в Міністерстві оборони і пишався тим, що «ніколи не служив у Москві». Був командувачем армії (19461955), першим заступником Головнокомандувача Групою радянських військ в Німеччинні (19551957), командувачем військами Сибірського військового округу (19571960), Київського військового округу (19601965).

Найвища посада, яку займав Петро Кошовий, — головнокомандувач Групою радянських військ в Німеччині (19651969). За цей час багато що зробив для зміцнення боєздатності Групи. 15 квітня 1968 роки генералові армії Кошовому було надано (разом з П. Ф. Батицьким) звання Маршала Радянського Союзу.

Проте вже в жовтні 1969 року Кошовий був зміщений з поста Головнокомандувача і замінений на В. Р. Кулікова. З того часу до кінця життя він займав традиційну для тих Маршалів, що пішли фактично у відставку почесну посаду «генерального інспектора Групи генеральних інспекторів Міністерства оборони СРСР».

П. К. Кошовий був першим з померлих на волі і в званні Маршала Радянського Союзу, похованих не біля Кремлівської стіни, а на Новодівичому кладовищі в Москві.

Нагороди та відзнаки[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Чабаненко В. В. «Прославлені у віках: Нариси про Героїв Радянського Союзу — уродженців Кіровоградської області». — Дніпропетровськ: Промінь, 1983, стор. 5-8.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]