Чужинець на чужині

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чужинець на чужині
Stranger in a Strange Land
File-Stranger in a Strange Land Cover.jpg
Жанр роман
Автор Роберт Гайнлайн
Мова Англійська мова
Написаний 1951—1960
Видавництво G. P. Putnam's Sons[d]
Виданий 1961
ISBN-13: 978-0-441-79034-0
ISBN-10: 0-441-79034-8
Нагороди

Чужинець на чужині або чужинець на чужій землі (англ. Stranger in a Strange Land) — філософський роман Роберта Гайнлайна, опублікований в 1961 році. В творі розповідається історія Валентайна Майкла Сміта, людини котра повернулася на Землю після 20 років виховання марсіанами. В 1962 роман був нагороджений Премією Г'юґо.

Сюжет[ред.ред. код]

Дія роману розгортається в недалекому майбутньому і охоплює значний проміжок часу. Головний герой, Валентайн Майкл Сміт народився серед команди космічного корабля «Посланець» на Марсі. Його мати, Мері Джейн Лайл Сміт, була інженером на кораблі і перед стартом експедиції запатентувала схему принципово нового космічного двигуна. Завдяки цьому патенту після повернення Майкла на Землю до нього перейшов спадок розміром з бюджет цілої держави. Але через те, що він з початку не розумів анічогісінько на Землі, його підстерігала небезпека втратити життя через ці гроші, які хотіли відібрати багато охочих до наживи.

Не витримавши 480-денного очікування повернення на Землю члени команди «Посланця» вмерли чи закінчили життя самогубством. Маленький Майкл був підібраний марсіанами і виховувався ними протягом 20 земних років. Опис цивілізації марсіан Хайнлайн взяв зі свого роману «Червона планета» (1949): у марсіан немає поділу на статі, а впродовж свого життя вони метаморфують в три життєві форми. Діти - „німфи“ радіють життю і породжують собі подібних. Флегматичні гіганти-марсіани дбають за суспільство і планету. Третя життєва форма — «Старші» — завершує цикл життя марсіан. Нематеріальні Старші володіють майже божественними можливостями. Загалом, марсіаньська цивілізація у романі виглядає дуже розвинутою і давньою, на відміну від Земної, яка існує не так довго і постійно балансує між життям та самознищенням.

Після Третьої світової війни на Марс було відправлено корабель «Чемпіон», на якому Майкл повертається на Землю. Після повернення головний герой попадає в незвичне для нього людське суспільство. Автор гіперболізує суспільство споживання 1960-х років, у яке потрапив головний герой. У цьому суспільстві літають автівки, існують багато нових технологій, але тема самознищення і моралі, така сама як і сама сутність людини, - одна у будь-якому відрізку часу.

Майкла рятує Джилл, медсестра, на яку вплинув один з критиків-репортерів, що дізнався про плани знищення Людини з Марсу заради заволодіння його грошима. Джилл з марсіанином тікає до довіреної особи, доктора наук і відомого ексцентричного генія-письменника, що зумів протиставити себе керівництву світової держави й врятувати Майка. Далі - Майк дужчав і навчався у його будинку, усе більше намагаючись зрозуміти людей, які були для нього чужі. Більш того, від марсіан у Майка залишилися надзвичайні вміння, такі як телекінез та інші, які він тільки розвивав ще більше.

Згодом, він із Джилл покидає маєток письменника щоб навчитися жити у суспільстві, подорожує країною. Через час, він усвідомлює людську сутність і нарешті виокремлює себе як Людину. Але зовсім незвичайну - людину майбутнього, без комплексів, фобій, абсолютно вільну від усіх догм, які закріпила Земна культура людству. Тоді ж, він створює нову церкву, що повинна робити людей у ній щасливими, навчаючись марсіанській мові та свободі. Через деякий час, його церква стає популярною і інша, популярна в той час радикальна церква "Нового Заповіту", що багато заробляла грошей на своїх парафіянах, починає з ним боротися. Згодом, церкву намагаються знищити, а самого Майкла публічно забивають... Оскільки його церква навчала справжній свободі, даруючи людям справжнє щастя... А марсіани вирішують знищити Землю, оскільки люди небезпечні не тільки для себе, але і для всього Всесвіту.

Персонажі[ред.ред. код]

Гайнлайн назвав свого персонажа "Сміт" через промову, що він виголосив на конвенції з наукової фантастики, щодо невимовних імен, що він давав прибульцям. Після опису важливості встановлення драматичної різниці між людьми та прибульцями, Гайнлайн зробив висновок, "І все ж таки, коли хто-небудь чув про марсіанина на ім’я Сміт?". ("Марсіанин на ім’я Сміт" одночасно було робочою назво. книги та назвою сценарію, розпочатого Гаршоу у кінці). Назву Чужинець на чужій землі було взято з Виходу 2:22: "І породила вона сина, і він дав йому ім'я Гершом, кажучи: "Чужинець на чужій землі".

У передмові до оригінального, нескороченого перевидання книги у 1991 році, вдова Гайнлайна, Вірджинія, писала: "Власні імена головних персонажів мають велике щначення в сюжеті. Вони були ретельно підібрані: Джубал означає "батько усіх", Майкл означає "подібний до Бога".

 • Валентайн Майкл Сміт — відомий як Майкл Сміт або "Майк"; "Людина за Марсу", вихований на Марсі у час між посадкою корабля його батьків, Посланця, та прибуттям другої експедиції, Чемпіона. Йому приблизно 20 років, коли Чемпіон прибув і забрав його на Землю.
 • Джилліан (Джилл) Бордмен — медсестра в госпіталі Бетесди, що виводить Майка з під опіки уряду; вона грає ключову роль в його знайомстві з людською культурою та стає одною з його найближчих повірниць і центральню фігурою у Церкві всіх світів, що створює Майк
 • Бен Кекстон — ранній любовний інтерес Джилл та журналіст з розслідувань. Він відповідальний за звільнення Майка від уряду. Пізніше, він входить до Майкового внутрішього кола, при цьому залишаючись спочатку дещо скептично налаштованим, щодо соціального устрою, що він створює.
 • Джубал Гаршоу — популярний письменник, адвокат та лікар, зараз частково на пенсії, вдома в горах Поконо. Як впливова, але відлюдькувата постать, він надає ключову підтримку у встановлені Майковох нежалежності та безпечну схованку для нього. Літній, але в доброму здоров’ї, він служить фігурою батька у внутрішньому колі, при цьму тримаючись на упередженій відстані від кола.
 • Анна, Міріам, Доркас — три особисті професійні секретарки Гаршоу, що живуть з ним та по черзі виконують роль "передньої", виконуючи його інструкції. Анна - сертифікований "неупереджений свідок", що має владу забезпечувати об’єктивне свідчення, щодо подій, свідком яких вона є. Всі троє стають ранніми послідовницями церкви Майкла.
 • Д’юк, Ларі — Різноробочі, що працюють на Гаршоу та живуть у його маєтку. Вони також стають центральними членами церкви.
 • Доктор "Смердючка" Махмуд — семантист та друга людина (після Майка), що здобула знання марсіанської мови, хоча не "відчуває" мови. Став членом церкви, зберігши мусульманську віру.
 • Петті Пайвонскі — "жінка з татуюваннями" та приборкувач змій у цирку, до якого тимчасово приєднуються Майк та Джилл. У неї є зв’язки з церквою Фостеритів, які вона зберігає, ставши членом внутрішнього кола Майка.
 • Джозеф Дуглас — Генеральний секретар Федерації Незалежних Держав, яка ненапряму єволюціонувала з ООН у справжній всесвітній уряд.
 • Еліс Дуглас — (інколи її звуть "Агнеса"), жінка Джо Дугласа. Як перша леді, вона маніпулює чоловіком, здійснюючи великі економічні, політичні так кадрові рішення. Вона часто консультується з астрологом Бекі Везан щодо цих рішень.
 • Фостер — засновник Церкви нового Откровення(Фостерити). Зараз існує як архангел.
 • Діґбі — наступник Фостера на посаді Фостеритьської Церкви. Він стає архангелом під керівництвом Фостера після того як Майк "розвтілив" його.

Переклади українською[ред.ред. код]

 • Роберт Гайнлайн. Чужинець на чужій землі. Переклад з англійської: Г. Литвиненко; передмова: Вірджинія Гайнлайн. Харків: КСД, 2016. 717 стор. ISBN 978-617-12-1519-1

Примітки[ред.ред. код]


Література Це незавершена стаття про літературу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.