Міжвоєнний період

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:21, 13 травня 2021, створена Nykyforiv (обговорення | внесок) (виправив помилки)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Політична мапа Європи, 1923

Міжвоєнний період, або інтербелум (дослівно лат. inter — між й лат. bellum — війна) — період між війнами. Термін зазвичай використовують для позначення періоду 1918—1939 років, тобто часового проміжку між Першою та Другою світовими війнами.

Опис

Цей період був досить неоднорідним для всього світу і був пов'язаний з усілякими потрясіннями. У той час як Європа намагалася оговтатися від руйнувань Першої світової війни, у Північній Америці настала доба значного процвітання економіки, яка увійшла в історію під назвою «Бурхливі двадцяті», але все змінилося у 1929 році з початком Великої депресії, яка призвела до економічного спаду в усіх капіталістичних країнах світу.

Саме в цей час Веймарська республіка зазнала два епізоди політичного та економічного потрясіння, перший завершився гіперінфляцією в 1923, і провалом Пивного путчу в тому ж році. Стагнація викликана депресією в усьому світі, призвела до зростання нацизму. В Азії, Японія стала ще більш цілеспрямованою, особливо у відношенні Китаю.

Міжвоєнний період відзначився радикальними змінами в міжнародному порядку, далекого від політичної рівноваги сил, який домінував перед Першою світовою війною в Європі. Одним з основних інститутів, покликаних забезпечити стабільність, була Ліга Націй, створена на Паризькій мирній конференції по Першій світовій війні з метою підтримки міжнародної безпеки та миру і стимулювання економічного росту між країнами-членами. Вплив Ліги було підірвано войовничістю Нацистської Німеччини, імперською Японією та Італією під проводом Муссоліні, а також бездіяльністю Ліги Націй, що змусило багатьох замислитися над її ефективністю та легітимністю.

Спроба вирішення низки міжнародних криз Лігою Націй закінчилась невдачею: вторгнення до Маньчжурії Японією й Абіссинська криза 1935—1936 років, у якій Італія вдерлася в Абісинію, одну з небагатьох незалежних африканських країн в цей час. Ліга намагалася ввести економічні санкції проти Італії, але безрезультативно. Інцидент підкреслив французьку і британську слабкість, про що свідчило їх небажання вводити жорсткі санкції проти Італії і втрати її як свого можливого союзника. Обмежені заходи, прийняті західними державами, підштовхнули Італію до альянсу з гітлерівською Німеччиною. Ефіопська війна показала Гітлерові слабкість Ліги й підштовхнула його взяти участь в Іспанській громадянській війні. Він також мілітаризував Рейнську область, що було грубим порушенням Версальського договору. Це був перший з низки провокаційних актів, кульмінацією яких стало вторгнення до Польщі у вересні 1939, і початок Другої світової війни.

Події міжвоєнного періоду

Нижче представлені тематичні посилання на статті періоду Міжвоєння:

Європа

Азія

Америка

Африка

Література

  • А.Ф. Трубайчук. Українське питання у структурі міжнародних відносин напередодні Другої світової війни // Українська дипломатична енциклопедія : у 2 т. / ред. кол.: Л. В. Губерський (голова) та ін. — К. : Знання України, 2004. — Т. 2 : М — Я. — 812 с. — ISBN 966-316-045-4.
  • Williamson R. Murray, Allan R. Millett. «Military Innovation in the Interwar Period»
  • Benjamin D. Rhodes. «United States Foreign Policy in the Interwar Period, 1918—1941: The Golden Age of American Diplomatic and Military Complacency»
  • Peter M. R. Stirk. «European unity in context: the interwar period»