Королівство Угорщина (1920—1946)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Magyar Királyság
Королівство Угорщина
Угорська Демократична Республіка Civil Ensign of Hungary.svg
1919 – 1946 Друга Угорська республіка Flag of Hungary (1946-1949, 1956-1957).svg
Прапор Герб
Державний прапор Герб
Девіз
"Regnum Mariae Patrona Hungariae"
Гімн
Himnusz
Розташування Угорщини
Мапа Королівства Угорщина в 1920 і в 1941(зеленим).
Столиця Будапешт
Мови Угорська
Релігії Римо-католицька церква
Форма правління Конституційна монархія
Регент Хорті Міклош
Прем'єр-міністр
 - 1919 Gyula Peidl (перший)
 - 1946 Zoltán Tildy (останній)
Законодавчий орган Національна Рада Угорщини
Історичний період Міжвоєнний період
 - Засновано 1 березня, 1920
 - Тріанонський договір 4 червня, 1920
 - Перша Віденська угода 2 листопада, 1938
 - Друга Віденська угода 30 серпня, 1940
 - фашистський уряд 15 жовтня, 1944
 - Утворення Угорської республіки 1 лютого, 1944

Королівство Угорщина, що існувало 1920 — 1946 було де-факто під владою регента Міклоша Хорті. Спроба Карла IV повернутися на трон вдалося запобігти під загрозою війни з сусідними державами, а також відсутністю підтримки з боку Хорті. Королівство Угорщина була державою Осі в роки Другої Світової війни, але в 1944 році держава була окупована Нацистською Німеччиною.

Створення[ред.ред. код]

Після виведення окупаційних військ Румунії в 1920 році і закінчення війни проти комуністичного режиму Бела Куна, в країні розпочалась громадянська війна. Угорські антикомуністи і монархісти жорстоко чистили націю від комуністів, лівих інтелектуалів, євреїв й інших загроз. В 1920 році, коаліція правих політичних сил об'єдналась і повернула Угорщині конституційну монархію. Вибір нового короля було затримано через громадянську боротьбу, і було вирішено обрати регента. Колишнього адмірала австро-угорського флоту Міклоша Хорті було обрано регентом і він залишався ним до падіння держави.

4 червня 1920 року, між союзними державами Антанти та Угорщиною, було укладено Тріанонський мирний договір. Угорщині заборонялось мати на озброєнні авіацію, танки, важку артилерію. Максимальна чисельність угорської армії, яка могла формуватись лише з добровольців, мала не перевищувати 35 тис. чоловік. Військово-морський флот, у тому числі кораблі Дунайської флотилії, передавались союзникам.

Угорщина втрачала за Тріанонським мирним договором, такі землі: Трансильванію, Марамарощину, Хорватію, Словаччину, Закарпатську Україну та Бургенланд.

З листопада 1918 — до березня 1919 року, угорський уряд очолив Міхай Карої.

З 1921 — по 1931 рік, угорський уряд очолив І.Бетлен.

У 1938 році, до Угорщини відійшли Південні райони Словаччини

У 1935 році, в Угорщині була створена нілашистська партія «Перехрещені стріли».

В ніч з 13 на 14 березня 1939 р. (гортіська) хортистська Угорщина, за підтримкою гітлерівської Німеччини розпочала війну проти Карпатської України. В результаті чого Угорщина окупувала Карпатську Україну.

Наприкінці 1930-х рр., Угорщина в своїй зовнішній політиці орієнтувалася на Третій Рейх.

Друга Світова війна[ред.ред. код]

Угорщина приєдналась до Німеччини й Італії під час їх вторгнення в Югославію в 1941 році. Угорщині було дозволено приєднати регіон Бачка у Воєводині, в якому мешкало значна кількість сербів, а також регіони Прекмур'я і Меджимур'я, які мали словенську й хорватську більшість відповідно. Інші амбіції щодо Хорватії були припиненні після створення Незалежної Держави Хорватія в союзі з Нацистською Німеччиною і Румунією проти Радянського Союзу. Непокоячись через зміцнення Румунії, угорський уряд направив війська для підтримки Вермахту проти Радянського Союзу. Саме тому угорське військо зазнало великих втрат під час Сталінградської битви.

В 1944 році радянські війська швидко просувались на захід, тому Угорщина вирішила перейти на бік союзників, щоб уникнути окупації. Німеччина відразу окупувала Угорщину і створила маріонеткову державу.

Скасування[ред.ред. код]

Під час радянської окупації доля королівства була вирішена. Монархія була офіційно скасована в 1946 році, замінена Другою Угорською республікою, яку також незабаром скасовано й утворено комуністичну державу — Угорська Народна республіка.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]