Ericsson

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Telefonaktiebolaget L. M. Ericsson
Тип Публічна компанія
Форма власності Aktiebolag і публічна компанія
Галузь Машинобудування
Лістинг на біржі А-акції
Б-акції
Засновано 1876
Засновник(и) Ерікссон Ларс Магнус
Штаб-квартира Швеція Швеція Стокгольм
Ключові особи Ханс Вестберг (президент), Лейф Йоханссон (голова ради директорів)
Продукція Телекомунікаційне обладнання
Операційний прибуток (EBIT) SEK 21,7 млрд (2011 рік)
Чистий прибуток SEK 12,6 млрд (2011 рік)
Власник(и) Investor ABd
Співробітники 104 525 (2011 рік)
Дочірні компанії
 • Marconi Corporation plcd, Ericsson (Hungary)d, Ericsson (Italy)d, Ericsson (Netherlands)d, Ericsson (Finland)d, Ericsson Canadad, Ericsson (Germany)d, Ericsson Limitedd, Ericsson (Denmark)d, Ericsson (Norway)d, Kathrein Mobile Communicationsd[1][2] і Setemer Società Elettro Telefonica Meridionaled
 • Член Linux Foundation[3], W3C[4], Bluetooth Special Interest Groupd[5] і Verband der Anbieter von Telekommunikations- und Mehrwertdienstend[6]
  www.ericsson.com
  Мапа
  CMNS: Ericsson у Вікісховищі

  «Е́рікссон» (швед. Ericsson, Telefonaktiebolaget L. M. Ericsson)  — шведська технологічна компанія, яка виробляє телекомунікаційне обладнання. Ericsson була заснована в 1876 році Ларсом Магнусом Ерікссоном. Головний офіс компанії знаходиться у Швеції. Наразі компанія активно впроваджує 5G та інновації у галузі ІоТ, штучного інтелекту та хмарних технологій.


  Історія компанії[ред. | ред. код]

  Ларс Магнус Ерікссон, 1906.

  Розвиток у ХІХ сторіччі[ред. | ред. код]

  Заснування та розвиток до 1900 року[ред. | ред. код]

  Рання модель телефона Ерікссона в дерев'яному корпусі виготовлена на фабриці Ericsson Telephone Co. Ltd. в Бістоні[en][7] в Англії, зараз в зібранні Бірмінгемського музею науки Thinktank[en]

  Засновник компанії — Ларс Магнус Ерікссон. Свою кар'єру він починав звичайним робітником. У 15 років поїхав до Норвегії, де працював та навчався ковальської справи, а через 6 років повернувся до Швеції й облаштувався у Стокгольмі[8].

  Історія Ericsson почалася з 1876 року з майстерні з ремонту телеграфних приладів та невеликих машинобудівних робіт. Коли вперше у Швеції з'явився новий винахід, телефон, Ericsson розширила свою діяльність — до ремонту та встановлення телефонів. Ларс швидко зрозумів їхні можливості й почав вдосконалювати та створювати власні версії пристрою[9].

  До 1880 року в майстерні Ericsson працювало десять працівників. Тоді виробництво складалося з телефонів, пожежних телеграфів та різних типів електричних приладів. Компанія зростала й у 1881 році стала постачальником нещодавно створеної на той момент телекомунікаційної асоціації Gefle Telefonförening[10].

  Наступні роки Ларс Магнус Ерікссон продовжував вдосконалювати телефон, зокрема мікрофон. Після спірального мікрофона він розробив вугільний і запатентував його у 1885 році. Згодом представив ще одну його покращену версію[11].

  Наприкінці 1890-х років Ericsson розширилася на зовнішні ринки. У Великій Британії та Росії компанія створила заводи, завдяки чому зросли шанси отримати контракти та збільшити виробництво шведської фабрики.  

  В короткі строки налагоджується експорт телефонного обладнання в Норвегію, Данію, Фінляндію. Продукти Ericsson дісталися навіть Австралії та Нової Зеландії, до кінця 1890-х років вони були найбільшими позаєвропейськими ринками компанії. Продажі в Мексиці допомогли налаштувати бізнес в країнах Південної Америки. Крім цього, Південна Африка та Китай також приносили значні продажі.

  На момент реєстрації в 1896 році компанія переросла у велике підприємство з більше ніж 500 співробітниками та випустила понад 100 000 телефонів[12]. А вже 1900 року у штаті було понад 1000 спеціалістів[13].

  Створивши багатонаціональну компанію, Ларс Ерікссон відійшов від справ в 1901 році.

  ХХ століття[ред. | ред. код]

  1900—1946: розширення діяльності[ред. | ред. код]

  1902 року Ericsson відкрила офіс продажів у Нью-Йорку. Через чотири роки його перетворили на завод з виробництва телефонів у Баффало. Ericsson мала амбітні плани посилити присутність у США, однак домінування компанії Bell фактично заблокувало цю перспективу[14].

  Проте компанія продовжувала розширяти географію своєї діяльності. У 1905 році Ericsson отримала концесію на управління телефонною мережею в Мехіко та околицях. Через чотири роки ці операції взяла на себе дочірня компанія Ericsson — Mexeric[15].

  У США ситуація залишалась складною. У 1914 році Ericsson переформатувала виробництво, однак це не допомогло. Тому у 1923 році Ericsson продала свою американську компанію.

  Щоб відповідати вимогам ринку, компанія працювала над новими винаходами і у 1923 році випустила свій перший автоматичний 500-точковий комутатор. Він став головним продуктом Ericsson на наступні 50 років[16].

  У 20-х роках телекомунікаційний ринок залишався пріоритетним. Особливо важливим був радіозв'язок, адже ним активно користувалися під час Першої світової, а згодом і Другої світової війни[17].

  1946—1970: перші послуги мобільного зв'язку[ред. | ред. код]

  У 1946 році почалася головна революція телекомунікаційної індустрії — мобільний зв'язок. AT&T отримала дозвіл на будівництво та експлуатацію першої у світі служби мобільного зв'язку в Сент-Луїсі, штат Міссурі. Система складалася з базової станції з передавачем на шість каналів. Телефони були встановлені в автомобілях і використовували великі акумулятори, заховані в багажнику. Проте система швидко поширилася, і протягом декількох років нею користувалися близько 1000 абонентів у 25 містах[18].

  Однак у 1947 р. AT&T запровадив концепцію, яка розділила географічні райони на комірки, кожна з яких мала власну базову станцію та канали. Доступні частоти можна використовувати паралельно в різних комірках, не заважаючи одна одній[17]. Так вже у 1950 році телефонні станції Ericsson почали підтримувати міжнародні дзвінки.

  У Канаді компанія Ericsson розпочала роботу ще у 1953 році. Згодом, через дев'ять років був підписаний контракт і компанія отримала назву Ericsson Telephone Sales of Canada Ltd. Так розпочалася робота Ericsson на території Канади[19].

  У 1960-х роках Ericsson продовжила посилювати вплив на глобальному ринку — відкрили фабрики в Австралії, Мексиці та Бразилії[20].

  1970—2000: технологічна революція та поширення Інтернету[ред. | ред. код]

  На початку 1970-х років телекомунікаційна індустрія зіткнулася з революцією в галузі технологій. Нова цифрова технологія мала замінити старі електромеханічні комутатори в телефонних станціях[21]. Тому у 1970 почалася розробка автоматичної експериментальної телефонної станції (AXE), яку змогли презентувати через 7 років. У 1980 році, через п'ять років після введення AXE, 14 з 22 шведських фабрик Ericsson трансформувалися, щоб виробляти AXE та периферійне обладнання.

  Ринок продовжував розвиватися та у 1988 році Ericsson отримала запит на розробку Глобальної системи мобільного зв'язку (GSM) від Vodafone[22].

  Протягом цього часу AXE набирала значну популярність. Так, їхня кількість у 1991 становила 105 млн, які були встановлені у 11 країнах світу. Завдяки цьому зв'язком могли користуватися 34 млн людей[22].

  Найголовніші зміни прийшли із розповсюдженням мобільних телефонів у 1990-х роках і появою мобільного інтернету. Так у 2000 році, Ericsson стає провідним світовим постачальником мобільних систем 3G, а ще через рік разом з Vodafone проводить перший дзвінок через 3G[22].

  XXI століття[ред. | ред. код]

  2001-нині: зростання та перебудова процесів[ред. | ред. код]

  У 2000 році компанія стає провідним постачальником систем мобільного зв'язку 3G. Ericsson підписує найбільші на той момент контракти на управління мережами Operator 3 в Італії та Великій Британії у 2005 році[22].

  У 2008 році компанія засновує дослідницький центр у Кремнієвій долині. Наступного року Ericsson та Verizon починають співпрацю, щоб здійснити перший дзвінок у мережі 4G. У 2009 році Ericsson запускає першу у світі комерційну LTE мережу в Стокгольмі.

  У 2010 році Ericsson демонструє новий світовий рекорд — технологію HSPA c пропускною здатністю до 84 Мбіт/с. Через рік компанія Ericsson придбала компанію Telcordia Technologies за $1,15 млрд, завдяки чому розширила свій вплив на ринку мережевої оптимізації та бізнес-підтримки.

  Зараз компанія активно працює над впровадженням 5G, хмарних рішень, а також IoT[23].

  У серпні 2022 року, під час повномасштабного вторгнення РФ до України, компанія оголосила про плани закриття представництва у РФ до кінця року[24].

  Історія M&A[ред. | ред. код]

  Ericsson придбала 29 компаній, у тому числі 7 за останні 5 років[25]. У лютому 2018 року компанія Ericsson придбала платформу Placecast для управління мобільними даними на основі місцезнаходження. З того часу Ericsson інтегрувала платформу та можливості Placecast зі своїм програмним підрозділом мобільних оголошень — Emodo[26].

  Щоб посилити напрямок радіобізнесу, розвивати власні продукти і сприяти поширенню 5G покриття, у листопаді 2019 року Ericsson закінчила придбання підрозділу антен і фільтрів Kathrein, провідного світового розробника антенних систем і супутньої електроніки зі штаб-квартирою в Розенхаймі, Німеччина[27]. Це стратегічне об'єднання, оскільки розвиток 5G міцно пов'язаний із розробкою антен.

  У вересні 2020 року Ericsson придбала американського виробника обладнання бездротових глобальних мереж 4G та 5G Cradlepoint за 1,1 млрд доларів[28]. Cradlepoint буде працювати як окрема дочірня компанія в межах Ericsson і стане частиною підрозділу бізнесу та нових технологій Ericsson[29]. Об'єднання допоможе компанії відповідати динаміці ринку та покращувати 5G-рішення для корпоративних клієнтів в умовах швидкої цифровізації.

  У листопаді 2021 року компанія Ericsson оголосила про досягнення угоди про придбання американського провайдер хмарних комунікацій Vonage за 6,2 мільярда доларів[30]. Придбання було завершене в липні 2022 року[31].

  Структура компанії[ред. | ред. код]

  Глобальний рівень[ред. | ред. код]

  Кількість працівників Ericsson у всьому світі налічує близько 100 тисяч. Компанія присутня у більш ніж 180 країнах світу, що за структурою поділені на 10 регіонів.

  Станом на 31 грудня 2020 року частка жінок серед працівників компанії становить 25 %, а чоловіків — 75 %[32].

  У Європі[ред. | ред. код]

  Компанія Ericsson почала свою історію в Європі з 1876 року, за цей час її винаходи стали важливими елементами європейської інноваційної історії. Зараз компанія активно діє на європейському континенті, а саме в Німеччині, Угорщині, Франції, Нідерландах, Іспанії, Фінляндії, Норвегії, Росії, Великій Британії та Польщі. Компанія Ericsson співпрацює з понад 100 партнерами в європейському регіоні[33].

  В Північній та Південній Америці[ред. | ред. код]

  У регіоні   Ericsson представлена у 36 країнах. У 2020 році на території Північної Америки налічувалося понад 10 тисяч співробітників[34].

  США — це найбільший ринок Ericsson, де компанія посилює свою присутність та збільшує внесок у розвиток технологій. Так, 100 млн доларів становлять інвестиції 5G в Луїсвілл та Техас. На території Сполучених Штатів Америки налічується 7700 працівників. Компанія Ericsson реалізує свою діяльність в межах 30 міст. В даному регіоні засновані 5 передових навчальних центрів. Ericsson веде діяльність на території Сполучених Штатів майже 120 років.

  Компанія зростає в регіоні Латинської Америки та Карибському басейні. Присутня у 34 країнах регіону, де працює понад 11 тисяч людей. Глобальний сервісний центр знаходиться в Керетаро, в Мексиці, де працює близько 2000 співробітників. Компанія Ericsson на території Південної Америки активно впроваджує нові технології та будує мережеве суспільство[35].

  В Азії[ред. | ред. код]

  Гілка компанії в Північно-Східній Азії охоплює ринок Китаю, Гонконгу, Макао, Тайваню, Японії та Південної Кореї. Північно-Східна Азія є ключовою сферою для компанії.  Регіональний штаб знаходиться в Пекіні. Потужного значення мають такі міста як: Нанкін, Шанхай, Далянь, Йокогама, Сіань та Гуанчжоу. Також ключові офіси є в Гонконгу, Токіо та Сеулі[36].

  Японія сьогодні входить в п'ятірку найбільших ринків Ericsson, а головний офіс компанії у регіоні знаходиться в Токіо.

  Інші[ред. | ред. код]

  Індія[ред. | ред. код]

  Регіональна штаб-квартира розташована в Ґурґаоні, штат Харіяна. Індійський регіон налічує близько 20 тисяч співробітників, які задіяні у галузі інженірингу, досліджень та розробок (R&D) у таких сферах як управління доходами, інтернет-протокол, мережа та великі дані. Ericsson має більше співробітників в Індії, ніж в решті країн світу[37].

  Африка[ред. | ред. код]

  Робота компанії Ericsson зосереджена в Кенії, Південній Африці, Мадагаскарі та Беніні.  Також компанія нарощує активність в країнах Африки на південь від Сахари, оскільки провайдери послуг зв'язку прагнуть зміцнити свої мережі та задовольнити попит на розширені мобільні послуги[38].

  Регіональний рівень[ред. | ред. код]

  Ericsson в Україні[ред. | ред. код]

  Дочірнє підприємство Ericsson Ukraine є частиною регіону Східної Європи та Центральної Азії. Станом на 2020 рік в Україні працює близько 200+ співробітників. Директором Ericsson в Україні з 2018 року став Ярослав Ніцак. Ericsson в Україні реалізує стратегічно важливі проєкти. Компанія стала одним з основних постачальників обладнання GSM (2G), WCDMA(3G), LTE(4G) та транспортних рішень в Україні, а також сприяє розширенню 4G-покриття та активно бере участь у заходах з підготовки до впровадження 5G. Співпрацює з Міністерством цифрової трансформації України та реалізує освітні ініціативи для підтримки вишів та покращення підготовки спеціалістів.

  У 2020 році компанія отримала нагороду «Найпривабливіший роботодавець у сфері телекомунікацій» від Randstad Employer Brand Research (Ancor)[39].

  Історія Ericsson в Україні[ред. | ред. код]

  Історія компанії в Україні розпочалася у 1893 році, коли було встановлено першу в Україні телефонну станцію в м. Києві. З 1995 року  — українське представництво міжнародної компанії зареєстровано як частина регіону Східної Європи та Центральної Азії. Наприкінці 1990-х років було підписано договір з «Укртелеком» для створення оптоволоконного каналу Київ-Львів протяжністю 970 км[40] та зареєстровано офіційне дочірнє підприємство зі 100 % іноземними інвестиціями в Україні.

  Починаючи вже з 2000-х років компанія провела демонстрацію передачі голосового трафіку та стримінгового відео через 3G у Києві. Ринок продовжував розвиватися. Так, спільно з Київстар було запущено тестове обладнання для 3G-зв'язку[41], а згодом у 2016 році Ericsson спільно з провайдером INTELLECOM (GIRAFFE) проведено перше тестування мережі 4G на частоті 2300 МГц.

  У 2019 році компанія Ericsson Україна та lifecell розвернули демосегмент мережі 5G та представили можливості п'ятого покоління в рамках Шведсько-українського бізнес-форуму (SUBF 2019) у Києві. У 2020 році за підтримки Ericsson та діджитал-оператора lifecell УДЦР та НКРЗІ провели вимірювання рівнів електромагнітних полів малопотужної базової станції 5G на базі рішення Ericsson Radio Dot System[42].

  Проєкти в Україні[ред. | ред. код]

  Тестування 5G[ред. | ред. код]

  Під час тестування 5G Ericsson Україна і lifecell розгорнули демо-сегмент мережі 5G та провели відкрите тестування швидкості мобільного інтернету п'ятого покоління. Під час його реалізації була досягнута пікова пропускна здатність завантаження даних у 25,6 Гбіт/с в діапазоні ультрависоких частот 28 ГГц. Це тестування дало змогу випробувати обладнання та показати можливості 5G для українців.

  Меморандум з Міністерством цифрової трансформації України[ред. | ред. код]

  У лютому 2020 року компанія підписала Меморандум про співпрацю з Міністерством цифрової трансформації України[43] для розвитку інфраструктури інтернету — як фіксованого, так і мобільного, включно розширення покриття 4G (LTE-Advanced) і впровадження зв'язку наступного покоління 5G.

  Доступ до технологій[ред. | ред. код]

  Ericsson реалізує освітні ініціативи для підтримки вишів та покращення підготовки спеціалістів. У 2016 році Ericsson із lifecell відкрили навчальну телекомунікаційну лабораторію у НТУУ КПІ[44], пізніше у 2018 році — в Харківському національному університеті радіоелектроніки (ХНУРЕ)[45].

  5G демоцентр[ред. | ред. код]

  У червні 2021 року Ericsson запустила перший в Україні 5G демоцентр в м. Києві. Центр розташований в офісі Ericsson Україна і являє собою тестову лабораторію і демостудію з новітнім обладнанням і передовими розробками компанії. На базі центру промислові підприємства, мобільні оператори, інноваційні стартапи, а також інші гравці телеком ринку зможуть ознайомитися і протестувати рішення 4G / 5G як для бізнесу, так і для кінцевих користувачів мобільних послуг.

  Див. також[ред. | ред. код]

  Галерея[ред. | ред. код]

  Посилання[ред. | ред. код]

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://www.ericsson.com/en/press-releases/2019/10/ericsson-completes-acquisition-of-kathreins-antenna-and-filter-business
  2. https://www.kathrein.com/en/newsroom/press/archive/announcement/news/restructuring-of-kathrein-group-largely-completed
  3. https://www.linuxfoundation.org/membership/members/
  4. https://www.w3.org/Consortium/Member/List
  5. https://www.bluetooth.com/develop-with-bluetooth/join/member-directory/
  6. https://www.vatm.de/mitglied/ericsson-gmbh/
  7. Архівована копія. Архів оригіналу за 24 квітня 2017. Процитовано 6 лютого 2017. 
  8. Ericsson website. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  9. Ericsson website. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  10. Ericsson webbsite. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  11. Ericsson website. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  12. Ericsson website: shaping history. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  13. Ericsson website: corporate story. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  14. Ericsson website: North America. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  15. Ericsson website: Latin America. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  16. Ericsson website: The switches. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  17. а б Ericsson website: Products. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  18. Ericsson website: History. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  19. Ericsson website: Ericsson worldwide. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  20. Ericsson worldwide: History. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  21. Ericsson website: History/ Company. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  22. а б в г Ericsson website: History/ Shaping history. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  23. Ericsson website: History/ Shaping history. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  24. Компанія Ericsson до кінця року піде з Росії. РБК-Украина (рос.). Процитовано 29 серпня 2022. 
  25. https://mergr.com/ericsson-acquisitions. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  26. Ericsson website: Ericsson completes acquisition of Envivio. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  27. Ericsson website: Ericsson completes acquisition of Kathreins Antenna and Filter business. Архів оригіналу за 30 вересня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  28. https://www.zdnet.com/article/ericsson-picks-up-cradlepoint-for-enterprise-value-of-1-1-billion/. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  29. Ericsson website: Ericsson completes acquisition of Cradlepoint. Архів оригіналу за 10 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  30. Chopping, Dominic. Ericsson to Buy Vonage for $6.2 Billion, Bulking Up Cloud Presence. WSJ (амер.). Процитовано 14 лютого 2024. 
  31. Ericsson closes $6.2 bln Vonage deal after short delay. reuters.com (англ.). 21 липня 2022. Процитовано 14 лютого 2024. 
  32. Ericsson website: About us. Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 10 серпня 2021. 
  33. Ericsson website: About us. Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021. 
  34. Ericsson: Employees statistics. Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021. 
  35. Ericsson website: Careers. 
  36. Ericsson website: Careers. Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021. 
  37. Ericsson website: Careers. Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021. 
  38. Ericsson website: News. Momentum in Africa. Архів оригіналу за 13 серпня 2021. Процитовано 13 серпня 2021. 
  39. Друге дослідження бренду роботодавця Randstad Employer Brand Research, Україна – 2020. Архів оригіналу за 8 лютого 2021. Процитовано 13 серпня 2021. 
  40. https://www.pcweek.ua/themes/detail.php?ID=118834. 
  41. Ericsson объявляет о планах по запуску в Украине тестовой сети 3G. Архів оригіналу за 6 лютого 2021. Процитовано 13 серпня 2021. 
  42. Ericsson website: 5G. Архів оригіналу за 12 січня 2021. Процитовано 13 серпня 2021. 
  43. Запуск 5G в Україні: Мінцифри та Ericsson підписали меморандум. Архів оригіналу за 1 жовтня 2020. Процитовано 13 серпня 2021. 
  44. KPI website. Архів оригіналу за 1 жовтня 2021. Процитовано 13 серпня 2021. 
  45. KNURE website: DIGITAL OPERATORS LIFECELL AND ERICSSON OPENED A TELECOM LABORATORY IN NURE. Архів оригіналу за 1 жовтня 2021. Процитовано 13 серпня 2021.