Промірні роботи
Промірні́ роботи (промі́р) — пов'язаний зі збором первісних даних комплекс гідрографічних робіт з вимірювання глибин, необхідний для виявлення стану габаритів судноплавних об'єктів (каналів, фарватерів, рейдів, судноплавних ходів акваторії портів)[1]. Під проміром розуміється здійснення зйомки рельєфу дна, як правило шляхом вимірювання глибин на галсах, розташованих один від одного на відстані, що встановлюється залежно від характеру рельєфу дна і глибини[2].
Проміри здійснюються спеціальними промірними суднами — океанографічними та гідрографічними суднами і катерами зі спеціальним гідроакустичним обладнанням (промірними ехолотами, гідролокаторами бокового огляду та ін.)[2]. На внутрішніх водоймах можуть застосовуватись механічні промірні пристрої — лоти.
Одним з основних параметрів проміру, який характеризує його детальність, є віддаль між галсами яка визначається в залежності від рельєфу, глибини, масштабу знімання тощо. Результати вимірювань, зведені до заданої рівневої поверхні, є висотною основою донного рельєфу на морських топографічних і навігаційних картах. На топографічних картах шельфу і внутрішніх водоймищ цей рельєф позначається горизонталями — ізобатами[3].
- ↑ Міністерство транспорту та зв'язку України. Наказ № 463 від 12.05.2006 Про затвердження Положення про організацію та порядок здійснення технічного нагляду за промірними роботами на акваторіях, підхідних каналах та судноплавних шляхах воднотранспортного комплексу України
- ↑ а б Міністерство інфраструктури України. Правила безпеки праці під час експлуатації засобів навігаційного обладнання та виконання гідрографічних робіт [Архівовано 26 лютого 2015 у Wayback Machine.] (Наказ Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду № 105 від 16.05.2007 року)
- ↑ Промірні роботи (промір). Геодезичний енциклопедичний словник / За редакцією Володимира Літинського. — Львів: Євросвіт, 2001. — 668 с.:іл. ISBN 966 7343-23-5
- Промірні роботи. Український юридичний термінологічний словник
- Промірні роботи (промір)[недоступне посилання з липня 2019] Словник законодавчих термінів у пошуковій системі «НАУ-Online»